Social Media

MY FAVOURITE DAIRY SUBSTITUTESGiving up dairy is the most difficult step in switching to a vegan diet. We're used to its part in our diet and until we decide to eliminate it, we don't even notice how much we consume it. Milk in itself has its advantages but also disadvantages – and considering the environmental impact, how much energy, soil and water goes to its production and the dairy industry's impact on animals, it's understandable why it's important and necessary to reduce its consumption.

But it's not easy – and if you go into it as a head against the wall, it won't turn out well. After two days, you'll miss your favourite cheese, start to crave a warm cocoa, and you won't be able to stop thinking about delicious creamy chocolate ice cream. Therefore, the best way is to replace dairy products with vegan alternatives – and to have enough during this process. This will give you time to get rid of the dairy, but you won't crave it.

In today's article, I will show you five of my favourite dairy substitutes that you will surely love.
oat milk

Oat milk has two great advantages. The first is that it has the same qualities as cow's milk. It tastes good cold and warm, as well as a part of a dish. It's suitable for cakes, desserts, but also sauces. The second advantage is that it's very cheap, as you can make it at home in a few minutes. A half a kilo pack of oatmeal costs approximately the same as a liter of milk, but you can make up to five times the quantity of oat milk. Plus, it's easy, so you can always have milk by hand.


vegan cheese

Although you can't easily find vegan cheese in an ordinary supermarket, there are several types available – you just need to know where to go. They are most commonly found in health food stores (as they are also suitable for those with lactose intolerance). My favourite brand is definitely Violife. The offer is really huge – you get not only the original taste, but also cheddar, mozzarella, Greek cheese, blue cheese and smoked cheese or cheese flavored with herbs, tomatoes, hot peppers or garlic. Taste is indistinguishable from classic cheese; they are a little more expensive, but believe me, it's worth it. They are excellent.


read next: vegan food in bratislava


nutritional yeast

Nutritional yeast is simply a miracle. I admit I was skeptical of it at first, but now I can't imagine my life without it. As a cheese substitute, it's perfect – it has a slightly salty but lovely taste, very much like Parmesan, and is suitable for all dishes that you would normally sprinkle with cheese (such as pasta). It's also suitable for sauces, which it smoothes beautifully and replaces cream. It's relatively cheap and can be bought in many package-free stores, health food stores, but also on the Internet.
alpro dessert

Obsession. If you love yoghurts and puddings, this is the way to go. Four flavors are available – vanilla, chocolate, dark chocolate and coconut – and are worth the last penny. They are incredibly creamy, light but rich, and the taste melts directly on the tongue. If you have the prejudice that soy milk food can't taste like a classic, this will convince you the opposite. Plus – they don't contain artificial colourings and preservatives, have naturally low fat content and contain vitamin B12. What more do you want? You can get them in the DM drugstore, but sometimes they also have them in Lidl at a very good price.


vegan ice cream

Here I have to mention three options. The first is vanilla vegan ice cream, which you can buy in Kaufland. I didn't expect much from it, but I was very pleasantly surprised – it's cheap and delicious. The second is a vegan Magnum ice cream which you've surely heard of; and if you haven't tried them yet, I only recommend them, because although I can't even imagine how much work and effort it cost them to create a vegan ice cream that tastes like the original, but it was worth it. And the third is the vegan range from Ben & Jerry's, which is quite expensive, but perhaps this is an advantage because it's strongly addictive. They have excellent flavors, it's indistinguishable from classic, and if I could, I would eat them from morning to evening – they are that delicious.


Which alternatives have you tried and which are you going to?


pin for later


Vzdanie sa mlieka je najťažším krokom pri prechode na vegánsku stravu. Sme zvyknutí na jeho súčasť v našom jedálničku a až do rozhodnutia eliminovať ho ani nevnímame, v akom množstve ho konzumujeme. Mlieko má samo o sebe svoje výhody, ale aj nevýhody – a ak do úvahy vezmeme aj to, aký vplyv má na životné prostredie, koľko energie, pôdy a vody putuje na jeho produkciu a aký má mliekarenský priemysel dopad na zvieratá, je pochopiteľné, prečo je dôležité a nevyhnutné znížiť jeho konzumáciu.

Nie je to však jednoduché – a ak sa do toho pustíte ako hlavou proti múru, nedopadne to dobre. Po dvoch dňoch vám bude chýbať váš obľúbený syr, začne sa vám cnieť za teplým kakaom a nebudete vedieť prestať myslieť na výbornú smotanovú čokoládovú zmrzlinu. Preto je najlepšia cesta nahradiť mliečne výrobky vegánskymi alternatívami – a mať ich počas tohto procesu dostatok. Vďaka tomu budete mať čas si od mlieka odvyknúť, ale nebude sa vám za ním cnieť.

V dnešnom článku vám preto ukážem päť mojich obľúbených náhrad za mliečne výrobky, ktoré si aj vy určite zamilujete.
ovsené mlieko

Ovsené mlieko má dve veľké výhody. Prvou je to, že má rovnaké vlastnosti ako to kravské. Chutí dobre studené i teplé, samo i ako súčasť receptu. Je vhodné do koláčov, dezertov, ale aj omáčok. Druhou výhodou je to, že je veľmi lacné, keďže si ho môžete za pár minút vyrobiť aj doma. Polkilové balenie ovsených vločiek stojí približne rovnako ako liter mlieka, avšak z vločiek vyrobíte päťnásobné množstvo. Navyše je to jednoduché a mlieko tak môžete mať stále poruke.


vegánsky syr

Hoci v bežnom supermarkete vegánsky syr len tak nenájdete, dostupných je ich hneď niekoľko druhov – len treba vedieť, kam ísť. Najčastejšie ich nájdete v obchodoch so zdravou výživou (keďže sú vhodné aj pre tých, ktorí majú intoleranciu na laktózu). Moja obľúbená značka je jednoznačne Violife. Ponuku majú vážne obrovskú – zoženiete nielen originálnu chuť, ale aj cheddar, mozarellu, grécky, plesnivý a údený syr alebo syry ochutené bylinkami, paradajkami, pálivými papričkami či cesnakom. Chuťovo sú na nerozoznanie od klasického syra; cenovo sú síce trochu drahšie, ale verte mi, stojí to za to. Sú vynikajúce.


čítaj ďalej: vegánske jedlo v bratislave


lahôdkové droždie

Lahôdkové droždie je jednoducho zázrak. Priznám sa, že som voči nemu bola zo začiatku skeptická, ale teraz si už bez neho neviem predstaviť svoj život. Ako náhrada syra je perfektné – má mierne slanú, ale jemnú chuť, veľmi pripomína parmezán a hodí sa na všetky pokrmy, ktoré by ste bežne posypali syrom (ako sú napríklad cestoviny). Tiež sa hodí do omáčok, ktoré krásne zjemní a nahradí tak aj smotanu. Je pomerne lacné a kúpite ho v mnohých bezobalových obchodoch, v obchodoch so zdravou výživou, ale aj na internete.
alpro dezert

Závislosť. Ak milujete jogurty a pudingy, toto je jasná voľba. Dostupné sú štyri príchute – vanilka, čokoláda, tmavá čokoláda a kokos – a stoja aj za posledný cent. Sú neuveriteľne krémové, ľahké, ale husté, a chuť sa priam rozplýva na jazyku. Ak máte predsudky, že jedlo zo sójového mlieka nemôže chutiť ako klasika, toto vás presvedčí o opaku. Plus – neobsahujú umelé farbivá a konzervanty, majú prirodzene nízky obsah tukov a obsahujú vitamín B12. Čo viac si priať? Zoženiete ich v drogérii DM, ale občas ich majú aj v Lidli za veľmi výhodnú cenu.


vegánska zmrzlina

Tu musím spomenúť tri možnosti. Prvou je vanilková vegánska zmrzlina, ktorú kúpite v Kauflande. Nečakala som od nej veľmi veľa, ale bola som veľmi príjemne prekvapená – je lacná a vynikajúca. Druhou sú vegánske nanuky Magnum, o ktorých ste už určite počuli; a ak ste ich ešte neskúšali, tak iba odporúčam, lebo hoci si neviem ani len predstaviť, koľko práce a úsilia ich stálo vytvoriť vegánsku zmrzlinu, ktorá chuti rovnako ako originál, ale stálo to za to. No a treťou je vegánska rada od Ben & Jerry's, ktorá je síce dosť drahá, ale možno práve to je výhodou, lebo je prudko návyková. Majú vynikajúce príchute, je na nerozoznanie od klasických, a ak by som mohla, jedla by som ich od rána do večera – také sú výborné.


Ktoré alternatívy ste už vyskúšali a ktoré určite skúsite?


pripni na neskôr

7 comments

 1. Chcela som sa ťa spýtať, kde kúpim ovsené mlieko. Potom čítam, že sa dá urobiť doma, tak nič :D
  Rozhodne chcem vyskúšať všetky druhy nie-kravských mliek. Najviac však odkladám sójové - pretože neznášam tú chuť. Všimla som si, že z kravskēho mi je ťažko a ostatné alternatívy som v bežnom obchode ešte nestretla. (Najviac by som chcela vyskúšať kokosové).
  Vyskúšala som už vegánsky Magnum, ale ten mi, žiaľ, nechutil.

  ReplyDelete
 2. Já se k tomu ovesnému mléku dokopávám už dlouho. :D Ale vím, že je skvělé. Alpro produkty moc neuznávám, ale i já si občas něco od nich zakoupím. :) Jinak ale využívám kravské mléko, jen ne v takovém množství a když můžu, nahradím si ho. :)

  ReplyDelete
 3. Mne z nejakého dôvodu tie rastlinné mlieka fakt nepíšu. Celkom si ma ale navnadila vyskúšať ten vegánsky syr, lebo by ma hrozne zaujímala tá chuť, na druhej strane som však ako milovník klasických syrov trochu skeptická. Každopádne pekný článok. :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 4. Já miluju rostlinná mléka i když piju i to normální..:) a kdyby nebyly ty rostlinné tak drahé, tak to normální hodně rychle vyměním :)

  Little Dreamer

  ReplyDelete
 5. Skvelý článok! Ja mám osobne veľmi rada ovsené mlieko a aj alpro dezerty :)
  my blog: THE COLORFUL THOUGHTS

  ReplyDelete
 6. Wow! These are all noted! I want to try Alpro dessert for myself :)

  xoxo,
  SHAIRA
  Blog: www.missdream-girl.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. A great post! I love your blog. Your content is very interesting < 3
  I am following you and invite you to me
  https://milentry-blog.blogspot.com

  ReplyDelete

Follow

Contact Form

Name

Email *

Message *

from instagram @ simplyberenica

SIMPLY BERENICA. Theme by BD.