Vegánske banánové lievance zo štyroch surovín

Sladké raňajky dokonalé na pomalé rána. Tieto banánové lievance sú len zo štyroch základných surovín, sú vegánske a neobsahujú žiaden pridaný cukor.

Sladká chuť, ktorá sa priam rozplýva na jazyku a omámi všetky zmysly.
Či už je upršané sobotňajšie ráno alebo uprostred pracovného týždňa, kedy máte pár minút navyše. Lievance vám osladia celý deň. Toto sladké jedlo je obľúbené hlavne medzi deťmi, ale nedajú naň dopustiť ani starší. A nemusia byť vôbec nezdravé — náhradou bielej múky za ovsenú a vynechaním cukru nemusíte mať žiadne výčitky.
Lievance, ktoré vám dnes ukážeme, vyžadujú len štyri základné suroviny, z ktorých budete mať väčšinu už teraz doma. V recepte využívame ovsenú múku, ktorú kúpite v obchode so zdravou výživou alebo si ju môžete za pár sekúnd vytvoriť i doma tým, že pomeliete ovsené vločky. Tie sú bohaté na vápnik, vitamín B1, kyselinu listovú, draslík, horčík či fosfor. A majú aj pomerne vysoký podiel bielkovín. Rastlinné mlieko môžete použiť také, aké máte po ruke — sójové, mandľové či dokonca ryžové. Treťou surovinou je zrelý banán; a čím zrelší, tým lepší, lebo bude mäkší a sladší. Tento recept je tiež skvelým spôsobom, ako doma spotrebovať prezreté banány a zachrániť ich tak pred vyhodením. A ako posledný je kypriaci prášok, ktorý im dodá žiadanú nadýchanosť a lievance pri pečení pekne narastú. Olej nepočítame, lebo ten slúži len na to, aby sa lievance neprilepili na panvicu.

Vegánske banánové lievance

20 minut 2 porcie

Tieto vegánske lievance neobsahujú žiadne živočíšne produkty — kravské mlieko nahrádza rastlinné a úlohu vajíčok vykonáva banán. Ten lievancom tiež dodáva sladkú chuť a už nemusíte pridávať žiaden olej do cesta. Lievance si môžete dochutiť aj podľa toho, čo máte práce doma — do cesta môžete pridať kakao alebo škoricu, kúsky čokolády, vanilkový extrakt, oriešky či ovocie.

Ingredience
  • 4 zrelé banány
  • 1.5 hrnčeka ovsenej múky
  • 1 hrnček rastlinného mlieka
  • 1 ČL kypriaceho prášku


+ olej na opraženie

Postup
  1. Vo väčšej miske rozpučte banány na kašu pomocou vidličky alebo pretláčadla na zemiaky.
  2. Do misky prilejte rastlinné mlieko a premiešajte, kým sa zmes nespojí.
  3. Prisypte ovsenú múku a kypriaci prášok a vareškou vymiešajte cesto. Miešajte len dovtedy, kým sa cesto nespojí, aby ste sa vyhli prepracovaniu cesta.
  4. Nechajte pár minút odstáť.
  5. Na rozohriatu panvicu s troškou oleja vylejte jednu naberačku cesta a vytvorte lievance. Opečte z oboch strán dozlatista.
Tip: Ovsenú múku môžete nahradiť aj hladkou, ale tej stačí použiť len jeden hrnček.

Hotové lievance sú zvonku chrumkavé, no vnútri je cesto nadýchané a takmer krémové.

Vďaka sladkým banánom už nemusíte do cesta pridávať vôbec žiaden cukor.
Lievance môžete ozdobiť arašidovým maslom alebo kakaovým krémom, poliať ich javorovým, agáve alebo čakankovým sirupom a ozdobiť ich čerstvým ovocím. Výborný je aj sladký biely jogurt. Vytvoriť tak môžete desiatky rôznych kombinácií chutí.

Dokonalé raňajky, ktoré si budete chcieť vychutnať každý deň.
Máte radi lievance na raňajky?
Zdieľaj článok