Rychlá a jednoduchá pečená dýně s kyselým zelím je skvělým pokrmem na podzimní, ale i zimní dny. Zasytí, zahřeje a posílí vaši imunitu.
text: Ludmíček — fotografie: SimplyBerenica — prostory: CASA LINUM

Stromy se nám zabarvily do barevna, většina úrody už je sklizená a s ní i krásné druhy dýní. My si ukážeme recept na skvělou dýni hokaido. Tu teď seženete téměř všude, ať už na vlastní zahrádce, na tržnici či v obchodech. Dnes se setkáme s různými druhy této dýně, s červenou (oranžovou), žlutou či zelenou. V září jsme se s vámi podělili o recept na dýňovou polévku z klasické červené hokaido a tentokrát si ukážeme, jak si hokaido připravit v troubě.
Kyselé zelí je teď taktéž sezonní surovinou. Obsahuje mnoho cenných vitamínů, které posílí naši imunitu. V receptu je zelí tepelně upraveno, můžete si jej však přidat k dýni až později, a tak v něm zachovat více vitamínů.
A nakonec tu máme další sezonní surovinu — brambory, jako přílohu. Klidně je můžete nahradit jinými přílohami, doporučuji však vybírat něco neutrálního, jako jsou například jáhly, rýže či jen chleba.
Pečená hokaido s kyselým zelím
15 minut 40 minut 2 porce
Toto jídlo je rychlé a zároveň díky dýni hokaido velmi syté. S týmem SimplyBerenica se vám snažíme předat myšlenku, že veganská kuchyně nemusí být vždy náročná; a to jak na přípravu, tak i časově. Jak sami vidíte, tento recept je opravdu jednoduchý a jeho příprava vám zabere jen hodinku.
Ingredience
- ½ dýně hokaido (cca 500 g)
- ½ cibule
- 2 ČL soli
- 2 ČL koření 7 bylin na kuře Vitana
- 4 PL slunečnicového oleje
- 200 g kyselého zelí
- 800 g větších brambor
- 1 bobkový list
- 600 ml vody
- čerstvá petržel
Postup
- Dýni hokaido omyjeme, rozkrojíme a odstraníme z ní semínka. Poté ji nakrájíme na proužky (půlkolečka) o tloušťce cca 1-2 cm.
- Nakrájenou dýni přendáme do misky, kde ji smícháme s 1 ČL soli a kořením. Poté dýni vyložíme na plech, jehož dno vylijeme slunečnicovým olejem.
- Pečeme v předehřáte horkovzdušné troubě na 190 °C cca 15 minut.
- Zatímco se peče dýně, připravíme cibuli. Tu oloupeme, rozkrojíme na čtvrtinky a nakrájíme na jemné proužky.
- Po 15 minutách snížíme teplotu trouby na 180 °C a přidáme na plech cibuli, kterou s dýni pořádně promícháme. Pečeme cca 10 minut.
- Poté teplotu opět snížíme na 160 °C, přidáme kyselé zelí a pečeme dalších 10-15 minut.
- Brambory oloupeme a nakrájíme na čtvrtinky. Vaříme v osolené vodě s bobkovým listem cca 30 minut, dokud nejsou měkké.
- Hotovou dýni podáváme s bramborami a nakrájenou čerstvou petželkou.
Tip: Pokud máte mladé nebo domácí brambory, nemusíte je loupat. Uvidíte, že budou také skvělé chutnat. Navíc se v bramborových slupkách nachází cenné látky, které pomáhají správně strávit bramborový škrob.

Pokud má hokaido tvrdou slupku, pomocí nože ji oloupeme.

Dýní můžete péct i na klasickém režimu, horkovzdušný režim vám však zajistí, aby zůstala více-méně v celku a nerozpadla se na kaši.

Dýně hokaido má celkem neutrální chuť a skvělou konzisteci, nebojte se ji tedy ochutit svým oblíbeným kořením či omáčkou. Já jsem si osobně oblíbila koření na kuře, pokrm však může dobře chutnat pouze se solí a pepřem či s nějakým jiným kořenicím přípravkem. Jídlo můžete také obohatit olivovým olejem či praženými semínky.

Šťavnatý pokrm doplníme čerstvou petrželkou, tymiánem či jinými bylinkami, které mu dodají vyváženou chuť.