Hřejivá hrachová polévka s podzimní zeleninou

Pestrá, hřejivá, výživná, jednoduchá, ale samozřejmě i chutná polévka z žlutého hrachu a sezonní zeleniny, kterou si oblíbí nejen milovníci luštěnin.
Barevné podzimní dny nás občas překvapí sluníčkem. Stále však převažují ty chladné a deštivé dny, kdy si naše tělo žádá teplo a doplnění energie. Luštěninové polévky jsou snad nejlepší variantou, která zastane obě potřeby. Proč právě luštěniny a proč právě hrách? Luštěniny obsahují velké množství bílkovin a jsou skvělým zdrojem energie. Hrách spolu se zelenou čočkou můžeme zařadit mezi ty luštěniny, které mají nejvyšší obsah bílkovin. Bílkoviny, bílkoviny a ještě jednou bílkoviny. Obzláště u rostlinné stravy bychom měli dbát na pestrý a vyvážený jídelníček. Nestačí jíst pouze zeleninu, neboť ta sice obsahuje mnoho, avšak nevšechny důležité živiny.
Mnozí z vás asi znají žlutý hrách z jednoduchých pokrmů, jako je například hrachová kaše. Musím se přiznat, že u mě hrách dlouhou dobu patřil mezi málo oblíbené luštětniny a často jsem se mu snažila spíše vyhýbat. Když jsem se začala více zajímat o stravu, zjistila jsem, že by bylo dobré zařadit jej do jídelníčku a přestat se mu vyhýbat. Klasický způsob přípravy mě však nelákal, a tak jsem si vymyslela tuto kombinaci hrachu s větším množstvím zeleniny.
Pokud hledáté další možnosti zařazeni luštěnin do jídelníčku, určitě vyzkoušejte Hrašku, o níž jsem se zmiňovala již v srpnovém článku. Jedná se o směs z žlutého hrachu, z níž se dá vykouzlit mnoho zajímavých tradičních i netradičních, ale především chutných pokrmů.

Hrachová polévka

10 minut 90 minut 4 porce

Polévka z žlutého hrachu, jak ji možná ještě neznáte. Na svůj vkus do ní přidávám hodně zeleniny, která zpestří chuť hrachu. Jak můžete vidět, tak je tento recept vyloženě na podzimní a zimní období. Hrách, cibule, pórek, mrkev a celer — to vše jsou sezonní suroviny, které v tomto chladném období seženete téměř všude.

Ingredience
 • 150 g suchého žlutého hrachu
 • ½ cibule
 • 1 mrkev
 • 110 g pórku
 • 100 g celeru
 • 1 ks bobkového listu
 • 2 ČL soli
 • 1 ČL Mahá koření
 • 2 PL slunečnicového oleje
 • 1,5 litr vody
 • čerstvý tymián
Postup
 1. Hrách propláchneme a namočíme pšes noc ve studené vodě. Po namočení slijeme vodu a opět jej propláchneme.
 2. Do kastrolku přesypeme propláchnutý hrách a vaříme jej v 1 litru vody s bobkovým listem cca 60 minut do změknutí.
 3. Mezitím, co se hrách vaří, si nachystáme zeleninu. Cibuli, mrkev a celer oloupeme a nakrájíme na jemno. Mrkev můžete nakrájet například na půlkolečka a celer na tenké proužky. Z pórku odstraníme vrchní listy, pořádně jej omyjeme a nakrájíme na tenká kolečka nebo půlkolečka.
 4. Když je hrách uvařený, přidáme k němu 500 ml vody, nakrájenou zeleninu, Mahá koření, sůl a olej. Vaříme dalších cca 25 minut, dokud není zelenina měkká.
 5. Nakonec, když je polévka uvařená, přidáme podle chuti čerstvý tymián a necháme polévku 5-10 minut odstát, aby se chutě krásně propojily.

Krásné podzimní suroviny nachystány na přípravu.

Zeleninu nakrájíme najemno nebo si zvolíme svůj vlastní způsob a velikost kousků.

Během vaření polévku čas od času pořádně promícháme, aby se hrách nepřilepoval ke dnu.
Devadesát minut se sice může zdát jako velmi dlouhá doba, při přípravě však zjistíte, že jde pouze o čas vaření hrachu. Luštěniny jsou obecně delší na přípravu a hrách patří asi k těm z  nich, které si na vaší plotně zaberou místo na nějakou tu delší chvíli. Nemějte však stach. Stačí jej čas od času zamíchat a zbytek přípravy je rychlý a jednoduchý.

Hotová polévka vás krásně zasytí a můžete ji zařadit mezi hlavní jídla.
A co vy? Máte rádi hrách nebo si k němu teprve hledáte tu správnou (chutnou) cestu?
Zdieľaj článok