Skoro letní jahodový koláček a rychlý korpus

Sladké červené jahody v lehkém koláčku, který opravdu chutná létem. V tomto článku ukážeme recept na něj i na základní koláčový korpus.
Léto klepe na dveře a obchody se začínají plnit letošními jahodami. Nejsou to sice ještě jahody lokální, ty mají přeci jen ještě chvilku čas, ale jsou z krajů teplejších. To nic nemění na faktu, že k těmto více a více prosluněným dnům patří chutný jahodový koláček. Z ingrediencí, které spočítáte na prstech rukou, jde vytvořit zářivý červený koláč.
Upéct ho není moc velká věda a v receptu, který tento článek obsahuje, se sám o sobě koláček vlastně nepeče. Pečený je korpus a jahodová náplň je defacto vařená. Korpus se dá samozřejmě sehnat i předpřipravený, potažmo těsto na něj. Já jsem však zvolil cestu složitější a udělal ho sám. Receptem na něj bych tak rád začal. Můžete si jej upéct předem, ale dá se celkem v pohodě stíhat kombinace přípravy korpusu a jahodové náplně najednou.
Při přípravě korpusu je několik prostojů, takže je dostatek času na chystání náplně nebo přípravy čehokoliv jiného. Jelikož je to tenké a křehké těsto, tak je opravdu dobré znát vlastnosti vaší trouby. Stačí pár minut navíc a těsto může být přepečené. Trochu se dá pak hřešit na vlhkost náplně, která ho trochu zvláční.

Korpus na koláč

60 minut cca 25 cm koláčová forma

Šest ingrediencí bohatě stačí na korpus. Jistě, dalo by se více odvázat a experimentovat, já si však myslím, že základní suroviny jsou ideální. Špaldová hladká mouka jako hlavní ingredience, trocha cukru. Pod pojmem rostlinný margarín já při pečení vidím českou klasiku a to Hera, která je možná překvapivě veganská. Ale jak jsem psal, experimentům se meze nekladou.

Ingrediencie
 • 220 g hladké mouky
 • 1,5 lžíce cukru
 • 110 g rostlinného margarínu
 • 2 lžíce rostlinného oleje
 • 3-4 lžíce ledové vody
 • špetka soli
Postup
 1. Ve větší míse smíchejte na začátek mouku, cukr a sůl. Margarín si nakrájejte na kostičky.
 2. Do smíchaných sypkých surovin přidejte margarín a míchejte, dokud nevznikne takové sypké drobivé těsto.
 3. V misce smíchejte studenou vodu a olej. Díky studené vodě vám vznikne směs trochu podobná vaječným bílkům. Tu vlijte do větší mísy se sypkým těstem.
 4. Důkladně smíchejte a uhněťte těsto. Je důležité pořádně zapracovat veškerou mouku. Konzistenci doladíte vodou, případně moukou. Těsto by se nemělo drobit.
 5. Hotové těsto vložte na alespoň 30 minut odpočinout do lednice.
 6. Poté, co těsto vyjmete z lednice, jej rozválejte na pomoučené podložce. Mělo by být do 0,5 cm tlusté a o něco větší než vaše pečící forma.
 7. Položte těsto na formu a vmačkejte jej opatrně dovnitř. Nechejte si i kousek přes hranu okraje. Poté těsto na několika místech propíchejte vidličkou.
 8. Pečte přibližně 15-20 minut v troubě předehřáté na 200°C.
TIP: Pokud se obáváte, že se těsto zvedne, tak jej můžete zatížit. Například fazolemi na pečícím papírů, který zespod pomažete tukem.
Korpus se dá udělat na mnoho způsobů, stejně tak i z úplně základních surovin.
Pro dokonalé propečení je potřeba znát vlastní troubu.
Já si obvykle těsto zařežu s hranou formy, trochu se při pečení propadne a má nepravidelný tvar.
Jak jsem předeslal dříve, tak ve chvíli, kdy máte upečený korpus, tak vlastně celé pečení končí. K přípravě náplně tohoto koláčku totiž potřebujeme hrnec. Je to příprava o dvou fázích. V první si z jahod, cukru a vanilky uděláme takové pyré, dalo by se říct. Ve druhé přimícháme kukuřičný škrob rozpuštěný ve vodě. Jestliže jsou v receptu dané 3 lžíce škrobu, tak se určitě nejedná o vrchovaté a zarovnané lžíce, škrob je velmi jemný a není nutné to při nabírání přehánět. Pokud by směs nebyla dostatečně tuhá, tak ho lze jednoduše přidat.
číst dále: Jednoduchý veganský citronový koláč
Důležité je dát koláčku dostatek času v lednici, aby dokonale vytuhnul. Není nic horšího, než když si ukrojíte kousek a zbývající náplň vám postupně vyteče. Pak se vám koláček celý rozteče a ani kousek, který si chcete sníst, nebude držet a bude umění si s ním poradit. Proto to chce obrnit se trpělivostí při čekání.

Jahodový koláč

Příprava: 30 minut, Tuhnutí: 240 minut1 koláč

Pokud započítáme i korpus, tak potřebujeme opět 6 ingrediencí, a to žádné nesehnatelné, což je nesporná výhoda. Dobré je i to, že koláček nemusíte napodruhé zapékat. To jen v případě, že se rozhodnete udělat ho stylem mřížkového koláče, tam je postup pak jiný. Třtinový cukr by šel nahradit ještě zdravější variantou, například čekankovým sirupem. Je nutné ale dát pozor při nahrazování sypké ingredience tekutou, protože směs změní konzistenci.

Ingrediencie
 • Korpus na koláč
 • 500 g čerstvých jahod
 • 150 g třtinový cukr
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 3 lžíce kukuřičného škrobu
 • 250 ml vody
Postup
 1. V hrnci rozmačkejte vidličkou přibližně polovinu jahod. Přidejte do nich cukr, vanilkový extrakt a zhruba 100 ml vody.
 2. Přiveďte k mírnému varu a neustále míchejte a dále rozmačkávejte jahody.
 3. Vařte 5 minut, až je ovoce úplně měkké a rozpadá se samo.
 4. V malé misce důkladně rozmíchejte kukuřičný škrob ve zbývající vodě a vlijte do hrnce.
 5. Přiveďte opět k mírnému varu, poté snižte teplotu a ohřívejte asi 3 minuty, dokud směs nevypadá jako želé.
 6. Zbývající jahody zbavte stopky a nakrájejte na půlky.
 7. Poté oddělejte ze sporáku a vmíchejte zbývající jahody. Ihned směs vlijte na předpřipravený korpus.
 8. Dvadset minut nechejte chladnout na stole a poté dejte koláček do lednice, aby definitivně vychladl a ztuhnul. To potrvá zhruba 4 hodiny.
TIP: Množstvím kukuřičného škrobu si upravíte konečnou hustotu náplně.
Jahody nakrájejte na různě velké kousky a vůbec s nimi nešetřete.
Čekání, než náplň vytuhne, je dlouhé, ale odměna za výdrž je dokonalá.
Koláč si můžete ozdobit třeba šlehačkou.
Otestujete i vy tento jahodový koláč?
Zdieľaj článok