Koľko toho naozaj potrebujeme / Ako byť minimalistom

Zbavili ste sa zbytočností, no i tak nemáte pocit, že je váš domov minimalistický? Zamyslite sa nad tým, koľko naozaj potrebujete — od oblečenia až po ručníky.

Minimalizmus spočíva v jednoduchosti.
Ak chcete žiť viac minimalisticky, začiatky cesty sú viac-menej jasné. A viackrát sme o nich písali už aj na blogu. Ako prvé je dôkladné upratanie a zbavenie sa vecí, ktoré sú len zbytočnosťami, nemajú pre nás žiaden význam a neplnia žiadnu potrebu. Môže to byť čokoľvek od starej sošky až po tričko na dne skrine. Vyhodením týchto vecí sa cítime slobodnejšie a pokojnejšie, priestor sa stáva vzdušným a viac prehľadným.
Lenže čo s vecami, ktoré nie sú úplné zbytočnosti? Za roky sa toho vie nahromadiť celkom dosť. Knihy, oblečenie a dekorácie, ale aj uteráky, obliečky či hrnčeky. Pokiaľ nie je vec zničená a neopraviteľná, a stále plní svoju úlohu, nevidíme zmysel sa jej zbaviť. No predsa len chceme, aby náš domov vyzeral minimalisticky a aby nebol preplnený vecami.
Koľko toho teda naozaj potrebujeme?

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Kuchyňa

Každý chce mať v kuchyni veľa úložného priestoru. No viac miesta na ukladanie vecí znamená viac zbytočností a dupklikátov. Jeden nákup z reklamy sem, odporúčanie od kamarátky tam, do toho rôzne darčeky, a zrazu máme skrinky plné wafflovačov, sendvičovačov, mixérov, sety kuchynského náčinia a dezertné lyžičky, ktoré vyzerajú príliš draho na to, aby sme ich poškodili.
Položte si otázku, ako často tieto veci používate. Ak wafflovač vytiahnete dvakrát do roka a na sendviče máte chuť týždeň a potom vás na ďalší polrok omrzia, spýtajte sa samých seba, či tieto spotrebiče naozaj potrebujete. Ak milujete pečenie a každý víkend trávite v kuchyni, tak kvalitný kuchynský robot bude pre vás nevyhnutnosťou. Ale ak ste ho dostali pred piatimi rokmi na Vianoce a odvtedy naň padá prach — je na čase ho posunúť ďalej. Pretrieďte aj zásuvku s príbormi a nožmi a nechajte si len taký počet, aký vám treba. A rozlúčte sa aj s obitými hrnčekmi, tanierikmi, ktoré ste dostali za vernostné body v obchode a podobnými vecami. No a na záver zredukujte aj počet dóz, ktoré doma máte. Lebo naozaj nikomu netreba celú skrinku venovanú desiatkam rôznorodých dózičiek, ku ktorým nikdy neviete nájsť viečko.

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Kúpeľňa

Aj v kúpeľni sa vie nahromadiť veľa zbytočností. Najčastejšie to sú rôzne kozmetické produkty, ktoré sme kúpili v akcii alebo dostali na sviatky. Ak neviete, kedy ste daný produkt otvorili a domnievate sa, že sú to viac ako dva roky, tak ho radšej vyhoďte, aby ste nespôsobili viac škody ako úžitku. Nové alebo len nedávno vyskúšané veci skúste posunúť ďalej — možno si nejaká vaša kamarátka robí naň zálusk a využije ho až do dna.
Tiež pretrieďte malé elektrospotrebiče — fény, kulmy, elektrické zubné kefky, zastrihávače, depilátory, masážne pomôcky… Ak ste vec nevyužili viac ako polrok, tak ju posuňte ďalej; najlepším riešením (keď je vec v poriadku a je čistá) je skúsiť ju predať. Vy sa jej zbavíte, a niekoho veľmi potešíte. Rovnako prehodnoťte, koľko potrebujete uterákov, pretože väčšina domácností ich zvykne zbytočne hromadiť, a iba vytvárajú dojem zaprataného priestoru.

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Skriňa

Pretriedili ste si oblečenie. Tak ho pretrieďte znova. Keď sa dostanete do upratovacej nálady, po čase sa vám lepšie prehodnotí, či si danú vec chcete nechať alebo sa jej viete zbaviť. Vďaka tomu možno vyhodíte zo šatníka ďalších pár vecí. Odporúčame vyskúšať aj kapsulový šatník, ktorý výrazne zjednodušuje proces výberu čo si ráno obliecť a podporuje pomalú módu.
Nezabudnite ani na topánky a tašky. Síce neexistuje správny počet koľko topánok by ste mali vlastniť, ale pri výbere majte na mysli nadčasovosť a jednoduché kombinovanie. Výrazné kúsky doladíte oveľa náročnejšie ako topánky v bielej, čiernej alebo nude farbe. Pri taškách, batohoch a kabelkách sa upriamte na to, po ktorých siahate najčastejšie. Opäť platí pravidlo menej je viac — jednoduchá malá kabelka nájde využitie na všedný deň i na špeciálne príležitosti.
A keď už budete triediť skriňu, nevynechajte ani čiapky a šály, opasky, doplnky a bižutériu. A ani posteľné obliečky. Z mojich skúseností úplne stačia dva sety na osobu — keď sa jeden perie, používate druhý. Ale obliečok na vankúše majte poruke viac (ideálne štyri), tie by ste mali meniť častejšie.

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Knihy

Práve knihy sú pre mnohých kameň úrazu. Ťažko sa s nimi lúči, lebo to sú knihy, ku ktorým máme citovú väzbu. No skúste začať tým, že prestanete kupovať nové. Poukaz do knižnice vás vyjde niekoľkonásobne lacnejšie ako kníhkupectvo; alebo si požičajte knihy od kamarátov, rodiny a známych. Investovať môžete aj do čítačky, kde budete mať tisíce kníh priamo v ruke.
Keď prestanete kupovať nové knihy, postupne, jednu po druhej, vyradzujte kusy zo svojej knižnice. Diela, ktoré ste čítali viac ako raz, ktoré vás veľmi oslovili a inšpirovali si, samozrejme, nechajte. No tie, ktoré ste po prečítaní už ani nechytili do ruky, môžete posunúť ďalej.

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Dekorácie

Dekorácie sú to, čo robí domov domovom, no nemusíte ich mať veľa na to, aby ste navodili útulnosť. Veľmi vďačnou a praktickou dekoráciou sú živé kvety — tie rozveselia a oživia priestor viac ako akákoľvek soška. Pri výbere dekorácii myslite na praktickosť. Vaše obľúbené knihy alebo pekné sviečky sú vďačnými dekoráciami, ale s mierou. Nové sviečky kupujte až vtedy, keď nejakú vypálite.

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Hračky

Detské hračky sú asi najzložitejšia kategória. A pre mnohé deti je priam nepredstaviteľné, aby ste im niečo vyhodili. Aj tu začnite pomaly a postupne — najprv nekupovaním (a aj rodine a známym povedzte, nech nekupujú pre deti nové hračky), potom triedením toho zničeného a nefunkčného. Aby ale deti ich hračky neomrzeli, skúste im ich rotovať. Zopár ich schovajte a po pár týždňoch ich im dajte, ale zase odložte nejaké iné. I keď to budú hračky, ktoré majú doma už mesiace, bude to pre nich zrazu novinka. Menší počet hračiek tiež podporuje predĺženie pozornosti, keďže ich nebude nič rozptyľovať.