Letný kapsulový šatník — základné kúsky a ako ho vytvoriť

Príchod nového ročného obdobia si žiada aj obmenu kapsulového šatníka. Podelíme sa s vami o naše tipy, ako si vytvoriť letný šatník a na čo pri tom nezabudnúť.

Na SIMPLYBERENICA sa venujeme aj kapsulovému šatníku a radi vyzdvihujeme jeho pozitíva. Je to skvelý a jednoduchý spôsob, ako začať s pomalou módou. V kapsulovom šatníku nosíte jedno ročné obdobie približne tridsať kúskov, a tento nízky počet pomáha pri rannom rozhodovaní, čo si obliecť, pomôže vám pretriediť skriňu a mať v nej len to, čo naozaj nosíte a čo máte radi, a tým, že oblečenie nosíte niekoľko mesiacov, nepotrebujete kupovať žiadne nové kúsky, čím výrazne ušetríte. A tieto peniaze môžete investovať do kúpy kvalitnejších materiálov, etickej výroby, férovým spoločnostiam a udržateľnosti.
Ukázali sme vám už inšpiráciu na jarný i jesenný kapsulový šatník a aj kapsulový šatník na letnú dovolenku. V tomto príspevku sa budeme ale venovať letným mesiacom — a poradíme vám, ako zvoliť základné kúsky, na ktorých hravo postavíte svoj letný kapsulový šatník, a prezradíme i naše tipy, ktoré vám v tom pomôžu. A v závere nájdete náš príklad na letný kapsulový šatník, ktorý vás inšpiruje pri vytváraní toho vášho.

Základné kúsky = nevyhnutnosti

Každý kapsulový šatník by mal byť postavený na niekoľkých základných kúskoch. Tie sú nadčasové, ľahko sa kombinujú s ostatným oblečením, radi ich nosíte, dobre vám padnú a sú v neutrálnejších farbách. Možno sa na prvý pohľad zdajú byť veľmi obyčajné a nudné, no vytvárajú skvelý základ, ku ktorému si môžete obliecť doslova čokoľvek.
V letnom kapsulovom šatníku tvorí základ týchto sedem kúskov:

  1. biele tielko — obliecť si ho môžete pod čokoľvek a bude vyzerať dobre; navyše na bielej nevidno pot;
  2. čierne tielko — najlepšie z materiálu ako je ľan alebo mierumilovný hodváb, teda niečo ľahké a priedušné;
  3. biele tričko — patrí medzi nevyhnutnosť nielen v letnom šatníku vďaka jeho nekonečným možnostiam využitia;
  4. košeľa — aj letné dni majú chladné večery a škaredé počasie, preto košeľa poskytne teplejšiu vrstvu, ale nosiť ju môžete aj pri formálnejších príležitostiach;
  5. džínsové šortky — leto si žiada krátke nohavice a denim nikdy nevyjde z módy;
  6. ľahké nohavice — v horúcich dňoch bude ľan vašim najlepším kamarátom a takéto nohavice môžu ochladiť, ale i zahriať;
  7. letné šaty — najjednoduchší kúsok na obliekanie, lebo k šatám už nič ďalšie nepotrebujete, ľahko sa nosia a vyzerajú krásne.
Vďaka svojej univerzálnosti môžete kúsky kombinovať medzi sebou a vytvoriť tak niekoľko jednoduchých kombinácií, ale poskytnú aj dobrý základ kapsulového šatníka, ak radi pridávate farby a vzory.

Ako si vytvoriť kapsulový šatník?

Pri tvorení vlastného kapsulového šatníka odporúčame začať výberom základných kúskov — sedem, ktoré sme už spomenuli. Potom sa zamyslite nad tým, čo ešte v lete radi nosíte. Otvorte skriňu a vyberte to, čo ste mali minulý rok radi. Môžu to byť tričká s potlačou, voľné sukne, ďalšie šaty. Nebojte sa siahnuť aj po iných farbách ako len po základe. Základné kúsky v neutrálnych odtieňoch, takže v druhom kroku môžete ukázať svoj vlastný štýl.
Myslite aj na zmeny počasia, aktivity, ktoré budete v lete robiť, a udalosti, ktoré vás čakajú. Ak sa chystáte na kúpalisko, máte na záhrade bazén alebo idete na dovolenku, tak do šatníka zahrňte viac oblečenia vhodného k vode. Ak budete chodiť po horách, troje letné šaty nevyužijete a radšej pridajte športové kúsky. Aj v letnom šatníku by nemala chýbať bunda a dlhé nohavice, ktoré poskytnú teplo a zahrejú.

Zdroj obrázkov: everlane.com
Tridsať kúskov. Stovky rôznych možných kombinácií.
Pri tvorbe tohto kapsulového šatníka sme sa zamerali hlavne na pohodlie a komfort. Snažili sme sa vytvoriť univerzálny šatník, kto nájdete oblečenie na rôzne príležitosti a vytváraním rôznych kombinácií a párov sa pri obliekaní nikdy nebudete nudiť. Zahrnuli sme šortky i sukne, tielka i tričko s dlhým rukávom, ležérne kúsky i šaty na formálnejšiu príležitosť.
Do komentárov nám napíšte, čo nechýba vo vašom kapsulovom šatníku a na aký letný kúsok nedáte dopustiť. A ak máte aj ďalšie tipy pri tvorbe kapsuly, nezabudnite svoje tipy zdieľať, nech sa navzájom inšpirujeme!