5 produktov, ktoré najviac kupujeme v bezobalovom obchode

Nakupovanie potravín do vlastných obalov znižuje produkciu odpadu. A čo my najčastejšie kupujeme v bezobale? Ukážeme vám päť obľúbených produktov.

Do bezobalového obchodu chodíme už s dózami, v ktorých máme potraviny uskladnené i doma.
Väčšinu obsahu odpadkových košov tvorí jednak jedlo, respektíve zvyšky z kuchyne, ale hlavne aj obaly. A nezáleží na tom, či sú to recyklovateľné plastové, papierové alebo aj sklenené obaly. Každé vyžadujú veľké množstvo vody, energie a zdrojov na produkciu i na recykláciu.
Nakupovanie do vlastných obalov je skvelý spôsob, ako výrazne znížiť produkciu odpadu v domácnosti. Takto môžete nakúpiť v bezobalových obchodoch, ktoré sú takmer vo všetkých väčších mestách. V projekte SPRIEVODCA BEZOBALOVÝMI OBCHODMI tieto predajne postupne mapujeme — našim cieľom je ukázať vám, kde sa tieto obchody nachádzajú a ako sa do nich dostanete, čo všetko majú v sortimente a akú zaujímavosti v nich kúpite, a zdieľame s vami i to, čo sa nám páčilo a aký sme pri návšteve mali pocit. Takto spravíme prvú návštevu za vás; a vy budete vedieť, do čoho idete.
My sami celkom často nakupujeme v našom lokálnom obchode Bezobaláč v Zlíne. Predávajú tu široký výber trvanlivých potravín, rôzne sladké i slané maškrty, ale aj vegánske produkty a čerstvé pečivo, pracie a čistiace prostriedky alebo ekologické výrobky do domácnosti. Chodievame sem na veľké i menšie nákupy.
A čo kupujeme najčastejšie? Ukážeme vám päť produktov, ktoré v našom košíku končia pri takmer každej návšteve.

Cícer využívame do šalátov, do hummusu, do polievky, ale aj k cestovinám alebo do nátierok.

1. Strukoviny

Červená fazuľa, cícer, hnedá i červená šošovica, žltý hrach, veľké švábky fazule. Výber strukovín je v Bezobaláči veľký. Kupujeme ich podľa chuti i jedál, ktoré chceme pripravovať. Ich príprava je síce dlhšia ako pri konzervovanej verzii, ale ohliadnuc od času je veľmi jednoduchá a nenáročná — večer ich stačí namočiť, potom pár hodín povariť a máte zásobu na niekoľko dní.
Strukoviny sú tiež významným zdrojom bielkovín vo vegánskom jedálničku. Pripraviť ich môžete na desiatky rôznych spôsobov — hummus, nátierky, dahl, rôzne polievky a prívarky, alebo ich len okoreniť a upiecť. Sú cenovo dostupné (často aj lacnejšie ako v bežnom supermarkete) a veľmi chutné. Najčastejšie kupujeme cícer, ale doma nám nikdy nechýba ani červená šošovica.

Bulgur je z tvrdej pšenice a je skvelou alternatívou ryže, Stačí ho len uvariť vo vode.

2. Obilniny

Výber obilnín nie je v porovnaní so strukovinami o nič menší. V kuchyni najčastejšie využívame kuskus, bulgur a ryžu — všetky tri majú neutrálnu chuť, a tak sa hodia k mnohým jedlám. Kuskus je navyše veľmi rýchly na prípravu, keďže ho stačí len zaliať horúcou vodou. Radi ale varíme aj krúpy, ktoré sú vynikajúce na slano spolu so zeleninou, fazuľou a tofu, ale aj na sladko, ako napríklad s makom, orechmi a ovocím v recepte, ktorý sme vám ukázali v rámci štedrovečeného menu.
Nielen v Bezobaláči, ale aj v ďalších bezobalových obchodoch sú obilniny jedny z najlacnejších potravín. Väčšinou sú v BIO kvalite, takže si môžete byť istý, že sú potraviny chutné, ale aj pri ich pestovaní bola vytváraná čo najmenšia záťaž na životné prostredie.

Väčšina predpripravených kaší obsahuje priveľa pridaného cukru. Táto ale nie.

3. Raňajková kaša

V Bezobaláči predávajú na váhu raňajkovú kašu od Nasyp Si. Kaša LÍSKOOŘÍŠEK-ČOKOLÁDA obsahuje zmes ovsených vločiek, orechov a semienok, a horkú čokoládu. Kaša je namiešaná tak, že ju stačí už len zaliať horúcou vodou alebo mliekom. Žiadne ďalšie zdĺhavé prípravy! A žiadne dochucovadlá alebo zahusťovadlá; kaša príjemne prekvapí svojou jemnou chuťou. Počas chladných dní aj dobre zahreje a zasýti.
Takto pripravená kaša je ideálna na rána, kedy nemáte čas na dlhé prípravy raňajok, alebo na to ešte nemáte energiu. Stačí len zohriať vodu, kašu zaliať a nechať ju pár minút odstáť. Radi k nej pridávame ešte čerstvé ovocie, lyžicu kvalitného orieškového krému (napríklad od Nuttyno) a trošku čakankového sirupu.

Z lahôdkového droždia ale žiaden koláčik alebo chlebík nepripravíte.

4. Lahôdkové droždie

Nevyhnutnosť v našej kuchyni. Lahôdkové droždie sú neaktívne sušené kvasnice, ktoré majú intenzívnu orieškovú vôňu a syrovú chuť. Sú to malé vločky, ktoré sa hodia ako vegánska alternatíva parmezánu. A ak ste lahôdkové droždie ešte nikdy neskúšali, tak to vrelo odporúčame! Nájdete ho v mnohých bezobalových obchodoch — tak si nezabudnite na najbližšiu návštevu pribaliť malú fľaštičku a odsypať si pár gramov.
My ho využívame takmer všade. Aspoň teda do mnohých slaných jedál. Najčastejšie na posypanie cestovín alebo do rizota, ale vynikajúcu chuť dodá aj nátierkam a pestu, omáčkam alebo i polievke. Často ním posypeme aj pečenú zeleninu. A výborné je aj len tak na chlebík s hummusom.

Má nádhernú sviežu vôňu a hravo si poradí s každou bežnou špinou.

5. Čapovaný gél na riad

V Bezobaláči ale nekupujeme len potraviny. Z drogérie nedáme dopustiť na prací gél z mydlových orechov, sódu bikarbónu alebo puer. A aj čapovaný gél na riad! Ten je na rastlinnej báze a obsahuje prírodné citrónové silice, ktoré nedráždia pokožku, ale zanechávajú riad pekne čistý. Má veľmi peknú a sviežu vôňu, skvelo pení a aj troška zvládne umyť slušné množstvo riadu.
Gél ale nepoužívame len na špinavý riad. U nás má širšie využitie — a je skvelým čističom do celej kuchyne, ale aj kúpeľne. Keďže si hravo poradí s mastnotou, pekne umyje aj obklad okolo sporáku, špinu v mikrovlnke alebo sklokeramickú dosku, navyše je veľmi šetrný, takže sa nemusíte báť, že by povrch nejako zničil. A kupovaním gélu do vlastnej nádoby šetríme zbytočné plastové obaly. Máme jednu sklenenú fľašu, do ktorej gél chodíme do Bezobaláču načapovať znova a znova.
Ak by sme mali spomenúť ešte pár produktov, ktoré tiež obľubujeme, tak by to bolo RAW kakao — to je chuťovo vynikajúce a každý recept spraví ešte o stupienok lepším. Vegánske sušienky s čokoládou patria tiež medzi našich obľúbencov a nikdy sa doma príliš dlho neohrejú. Bez obalu kupujeme aj trstinový cukor, olivový olej alebo soľ. A veci do domácnosti ako náhradné hlavice na drevenú kefu na riad či sójové sviečky tiež berieme z Bezobaláču pravidelne.
Čo nakupujete vo svojom bezobalovom obchode vy?