Nechcené darčeky — čo s nimi robiť a ako im predísť?

Každý už niekedy dostal darček, ktorý mu úplne nesadol. Pocit viny nás často núti si danú vec nechať, i keď vieme, že ju nikdy nevyužijeme. Čo s tým ale robiť?
Už sa to stalo asi každému z nás — na narodeniny, Vianoce alebo iný sviatok sme dostali nechcený darček. Alebo vás toto šťastie stihlo z opačnej strany a na obdarovanom ste videli, že ste sa úplne netrafili do jeho vkusu.
Aj keď sa vám podarí uhrať to a s vďakou darček akceptovať, čo potom? Ostane vám vec, ktorá sa vám nepáči a nepotrebujete ju. S tým prichádza aj pocit viny a cítime sa byť povinný si darček nechať. A ešte viac, ak sme to dostali od niekoho, kto je nám blízky a koho máme radi, a je nám ľúto, že na nás míňal svoj čas i peniaze.
Ale to, že si vec necháme, nič nemení na tom, či ju budeme používať. Doma nám bude zaberať miesto na dne skrinky alebo zásuvky, až kým prejde dostatok času na to, aby z nás vina opadla a konečne sme sa toho zbavili. A zbaviť sa darčeka sa zdá byť riskantné. Čo ak daná osoba zistí, že sa nám vec nepáčila? A ešte horšie — čo ak zistí, že sme sa toho zbavili?
No pozrite sa na vec z druhej strany — zisťovali ste vy niekedy, či si vaša babka nechala šál, ktorý ste jej dali pred piatimi rokmi alebo či kamarátka dočítala dobrodružný román až do konca? To, čo sa stane s darčekom, je už na obdarovanom. To, či sa ho rozhodne zbaviť neznamená, že je sebecký a nevďačný. Preto je na čase preniesť sa cez tento pocit viny.
Čo teda robiť s nechcenými darčekmi?

Vrátenie darčeka neznamená, že je človek sebecký.

Vráťte to

Ak darček, ktorý dostanete, má pri sebe ešte účtenku a sú na ňom pôvodné visačky, tak sa nebojte ho ísť vrátiť. A obzvlášť ak vám darca sám ponúkne, že vám dáva pokladničný blok. Vyberte si v obchode niečo, čo sa vám páči a čo využijete. Viacero obchodov ponúka možnosť vrátenia aj po lehote 30 dní, niektoré dokonca aj bez účtenky.
Toto je cesta, pri ktorej sa naozaj nemusíte cítiť zle. Oceníte čas i peniaze blízkej osoby, ale zároveň si vyberiete niečo, čo sa bude páčiť vám a čo reálne využijete. Nemá zmysel doma držať vec, knihu, ktorej žáner vám nesedí, tričko v zlej veľkosti alebo sviečku s nepríjemnou vôňou, ak si môžete vybrať niečo, čo vás urobí viac šťastnými.
čítať ďalej: Nakupovanie ako minimalista — na čo si dať pozor

Posuňte to niekomu inému

Aj vy ste už dostali darček, pri ktorom ste si spomenuli na niekoho, komu by daná vec sedela viac? Tak mu to podarujte! Ak viete, že by sa vaša sestra potešila peknému zápisníku a kamarát už dlhšie zháňa presne takú nerezovú fľašu, tak im darček posuňte. Takto daná vec nájde svoje využitie a niekto sa jej bude veľmi tešiť. Len sa uistite, že to naozaj chcú.

Darovanie

Darček ale nemusíte podarovať len svojim blízkym. Oblečeniu, knihám alebo elektronike sa poteší kadekto. Nechcené veci môžete zaniesť do najbližšej charity alebo na dobročinnú zbierku, prípadne ich zdieľať na sociálnych sieťach. V tomto je skvelý Facebook, kde viete ľahko zdieľať vec zadarmo a verte, že do niekoľkých hodín si nájde majiteľa, ktorý po nej veľmi túži.

Vytvorte si i vy zoznam želaných darčekov, ktorý uľahčí nakupovanie vašim blízkym.

Základom je komunikácia

Najlepší spôsob, ako sa zbaviť nechcených darčekov, je ich ani nedostať. Tým, že svojim blízkym narovno poviete, čo by vás potešilo, sa z veľkej časti vyhnete tomu, že dostanete niečo, čo sa vám až tak veľmi nepáči. A odpoveď nič nie je ideálnou voľbou, lebo mnohí ľudia predsa len chcú niečo darovať a vyjadriť tak lásku a vďačnosť, čím sa dostávame na začiatok.
Ak nechcete ľudí zbaviť možnosti prekvapenia, povedzte im niekoľko možností, čo by vás ako darček potešilo. Každý z nás má vyhliadnutých pár vecí, ktorých kúpu odkladá, lebo je to príliš drahé alebo sa nám zdá zbytočné na to míňať peniaze. Tak o to skúste poprosiť! Mnohí ľudia sú radi, keď im dopredu poviete, čo chcete — a tým ich zbavíte dlhého premýšľania a chodenia po obchodoch, ale aj riskovania, že sa netrafia do vášho vkusu. A budú šťastní oni i vy.
Čo robíte s nechcenými darčekmi vy?