(Ne)návod na pěstování na balkoně i zahradě

Naplno přišlo jaro a spolu s ním přichází vždy i možnost sázení a pěstování. Ať už na zahradě, balkoně nebo jen tak za oknem.
Pravidelně už několik let se pokouším o sázení bylinek. Nejsem nějaký dokonalý pěstitel, spíš to jedu stylem nasypu semínka, zasypu hlínou a uvidíme co z toho bude. Bylinky jsou v tomto dost vděčné, protože mnohé z nich vyrostou prakticky z ničeho, na to pěstitel mého typu sází. Dva roky i testuju rajčata, popravdě, první rok byla úroda skvělá. Celé jedno rajčátko. Loni už se zadařilo víc, i tak by to asi na potření světového hladomoru nestačilo.
Tento rok se mi sázení připomnělo vlastně samo. Při práci na článku o fazolové polévce jsem si mámě volal o nějaké super tipy a při pohledu na balkon přišlo překvapení. Všiml jsem si rebelantské pažitky, která si nadrzo vyrašila a celkem slušně vyrostla. Nulová péče o květináč, který zůstal viset na balkoně přes zimu se vyplatila. No a jak jsem psal výše, toto nečekané zjištění mi naznačilo, že je čas zabořit ruce do hlíny a něco zkusit opět zasít.
Vše potřebné pro sázení je lehce sehnatelné.

PŘÍPRAVA

Když se pro domácí pěstování čehokoliv rozhodnete, stačí vám pár věcí, ale samozřejmě poplatně vašim možnostem. Může se nakonec jednat o spoustu různých nástrojů. Na zahradě u rodinného domu se můžete odvážit pěstovat ve skleníku, pařeništi či záhoncích a malé květináčky na bylinky nebudete potřebovat. Balkon u bytu vám takový luxus neposkytne, ale není třeba zoufat si. Trh nabízí nepřeberné množství závěsných květináčů a příslušenství. Defacto se dá slušně pěstovat i jen za oknem. Přeci jen, nejde nám o gigantické výnosy, ale o příjemnou kratochvíli.
Potřebujeme
  • Květináče
  • Substrát/hlína
  • Semínka/sazeničky
Je to v podstatě tak jednoduché, jak jsem naznačil dříve v článku. Koupě květináče je v dnešní době marketů pro zahrádkáře věc jednoduchá. Jen to chce promyslet jak na tom jste s prostorem. Jestli bude viset, ležet či stát. Můžete si i vyrobit domácí květináč, ale já osobně toto ponechávám šikovnějším lidem. Co se však bude hodit jsou kamínky, které nasypete na dno květináče a vytvoříte si tak tzv. drenážní vrstvu.
Až na tuto vrstvu nasypejte hlínu/substrát. Výběr ponechám na vás, trh je doslova přesycený různými zeminami a substráty a vším možným. Skoro se až zdá, že každá rostlinka má svůj vlastní. Použití půdy ze zahrady je zase oblíbené jablko sváru mezi zahradníky. Já to však beru jako zábavu a kratochvíli, takže jeden rok jsem měl hlínu ze zahrady známých a další rok zase substrát z obchodu.
Kolik substrátu nasypete na kamínky záleží na tom, co budete sázet. Pokud semínka bylinek, tak nasypejte květináč skoro plný. Na tuto vrstvu zasejte semínka a ty překryjte cca ještě centimetrovou vrstvou a lehce přitlačte. Ideální zalít předem, než zasejete semínka, aby jste si je náhodou nevyplavili. U sazeniček, ať už květin, tak i zeleniny či ovoce, to záleží logicky na jejich velikosti. Tak aby se dostatečně zasadily kořeny, ale aby jste nezasypali i půlku sazeničky.

Jahody jsou letos u mě novinka, takže se rád nechám překvapit, zda vyrostou.

CO ŠLO LETOS DO HLÍNY?

Bylinky
Bazalka k těstovinám, majoránka do luštěnin nebo máta pro dochucení letních koktejlů. Vypěstovat si vlastní bylinky je takový základ dá se říct. Já osobně je sadím z takového toho sáčku, který se dá v tuto roční dobu koupit prakticky v každém obchodě. Semínek je v něm hodně, takže pokud sadíte do květináčku, který má průměr kolem 15 cm, tak vám vydrží i ze 3 roky. Na většině semínek je sice ideální datum výsetby 3 a 4 měsíc. Mně však letos přišlo pořád nějak kosa venku, takže jsem otálel až do těchto dnů.
Zelenina/ovoce
Po loňském úspěchu s rajčaty jsem se pro ně rozhodl i letos, oproti minulému roku jsem si sto však ztížil a nevzal rozrostlou rostlinku. Malinké, asi 3 cm vysoké sazeničky šly nejdříve za okno, aby trochu povyrostly, protože že prej je dobré je nechat rozrůst a ven až po 20 květnu. Aspoň tak to psali na internetu. No přít jsem se nechtěl, sazeničky byly fakt malé a raní mrazíky by jim daly nejspíš ránu z milosti. Čekalo je tedy přesazení z původního šestikvětináčku do jejich osobních malých květináčků.
Pohodlí za oknem se nedočkala letošní novinka a to jahody. Ty šly rovnou ven, jelikož jsou odolnější. Velký květináč a tři sazeničky vedle sebe. Jahody mají rády sluníčko a i dostatek vody, takže u nás na balkoně se jim bude líbit. Hlavní plodící období je červen, pokud byste zasadili různé odrůdy, můžete mít čerstvé jahůdky po celé léto.
Květiny
Letos poprvé jsem se rozhodl vyzdobit balkon i něčím barevným a voňavým. Pěstování květin je podle mě náročné. Květiny si až moc vymýšlejí co potřebují ke svému životu a já nejsem ten typ pěstitele, který jim to poskytne. V tomto ohledu se jablíčko zakutálelo daleko od stromu, protože byt mé mámy je taková demo botanická zahrada a nedávno dokonce expandovala na přilehlé mezipatra v jejím bytovém domě.
Pro první pokus padla volba na druh DAHLIA. Z nádoby, ve které jsem 2 tyto rostlinky přinesl, putovaly rovnou do květináče a hezky šup na sluníčko na balkon. Jak o ně pečovat se budu dozvídat postupně a popravdě, když se jim bude dařit, tak sebeedukaci dost možná úplně vynechám. Výhodou takovýchto rostlinek je, že už jsou částečně vykvetlé a jde i laickým okem vidět, že se chystají dále kvést. V nejhorším případě, když amatérská péče selže, získáte aspoň sice ničím nezasloužených, ale přesto pár krásných květů.

Květiny zpříjemní a rozzáří každý balkon nebo zahrádku.

JE TO HLAVNĚ O ZÁBAVĚ

Když se to nakonec vše sejde, tak vámi vybrané místo ozdobí kvetoucí rostlinky nebo vaše jídlo dochutí právě ustřižené bylinky. Jako u každé lidské činnosti i u zahradničení platí, že čím víc vás daná činnost baví, tím více času a energie jí věnujete. Můžete “nasypat pár semínek do hlíny”, jako já, a čekat co z toho vzejde. A také můžete na to vše jít o poznání profesionálněji a pořídit si opravdu kvalitní vybavení a nastudovat si, jak se to vlastně má dělat.
Existují dokonalé návody jak sázet rostlinky a pěstovat zeleninu podle kterých se stanete mistry v oboru. Tento článek tyto ambice nemá a má být jen takovým malým nakousnutím. Možná vás inspiruje k tomu zkusit něco zasadit, a nebo vůbec. A možná vám jen něco připomene, tak jako mně to připomněla ta přidrzlá pažitka.
Pokoušíte se i vy o domácí zahradničení?