Testujeme vegánske alternatívy: Chutil nám syr od Nurishh?

Francúzska značka Nurishh rozširuje ponuku vegánskych syrov na trhu. My sme sa bližšie pozreli na tri z nich — ako nám chutili a ako sme ich ohodnotili?

Syry z rastlinným zložením a bez akéhokoľvek utrpenia zvierat. A aby to nebolo málo, tak sú všestranne využiteľné a chutné!
Tí, ktorí sa stravujú vegánsky, možno už v regáloch supermarketov alebo obchodov so zdravou výživou spozorovali produkty od značky Nurishh. Nie je to tak dávno, čo ich vegánske syry dorazili i k nám. A ak ste ich ešte nestihli ochutnať, my sme ich otestovali za vás; a budeme s vami zdieľať naše dojmy, ktorý syr nás zaujal a ktorý veľmi neoslovil, a trošku bližšie sa pozrieme i na ich zloženie.
Do rúk sa nám dostali tri druhy ich syrov — cheddar plátky, strúhaná mozzarella a ich hit, rastlinný camembert. Ktorý z nich nám chutil najviac?

Zdroj: nurishh.cz

O značke Nurishh

Nurishh sídli vo Francúzsku a svoje produkty dováža nielen do ostatných krajín Európy, ale aj do USA. Sústredia sa na výrobu rastlinných alternatív syrov a ich filozofia je založená na troch hlavných pilieroch. Veria, že ich produkty sú:

  • lepšie pre vaše zdravie — náhrada rastlinných alternatív namiesto živočíšnych má benefity ako je nárast energie až po zníženie rizika výskytu viacerých zdravotných ochorení;
  • lepšie pre životné prostredie — takmer 15 % človekom vytvorených skleníkových plynov má svoj pôvod v živočíšnom priemysle a tým, že do svojho jedálnička zaradíte viac vegánskych jedál, znížite svoju uhlíkovú stopu a dopad na planétu;
  • lepšie pre zvieratá — podporovaním rastlinných alternatív podporujete aj lepšie životné podmienky zvierat a ich život bez krutosti a vykorisťovania.

Čo majú v ponuke?

Výber produktov a ich dostupnosti záleží na jednotlivej krajine, a teda u nás kúpite iné produkty ako napríklad v USA. Ak sa ale zameriame na syry, ktoré sú dostupné u nás, môžeme ich rozdeliť do štyroch kategórií:

  1. plátkové — plátkový cheddar, plátkový classic a plátková mozarella;
  2. strúhané — strúhaný classic a strúhaná mozarella;
  3. bloček — blok classic, blok cheddar a blok mozarella;
  4. camembert.
Ak vás zaujíma, aké produkty kúpite za hranicami, tak napríklad v USA majú aj kockový syr s chilli, natierateľné syry v dvoch príchutiach (obyčajný a s pažítkou) alebo strúhaný parmezán. Ale poďme sa už spoločne pozrieť na tri druhy, ktoré sme mali možnosť ochutnať. Budeme ich hodnotiť v troch kategóriách: chuť, konzistencia a podobnosť so syrmi zo živočíšneho mlieka.
Výraznú oranžovú farbu má aj samotný obal syra. Na obale to, samozrejme, vyzerá len pekne a zaujímavo, no na syre pôsobí farba až príliš umelo.
Syr je vhodný do sendviča, ale vychutnať si ho môžete aj len tak, ako popoludňajšiu maškrtu. Jeho chuť dobre dopĺňa čerstvá zelenina ako sú paradajky alebo uhorka, a chrumkavé krekry.

Plátkový Cheddar

Prvá vec, ktorú si na ňom všimnete (a asi sa ani nedá si ju nevšimnúť ako prvú), je výrazná oranžová farba. Tú dosiahli vďaka paprikovému extraktu a beta-karoténu, no nám sa zdá byť až zbytočne príliš výrazná a pôsobí umelo. Čo sa vône týka, tak tá nie je ničím veľmi charakteristická. Syr sám o sebe má pomerne zvláštnu chuť, ktorú ťažko k niečomu prirovnať. Nie je zlá, ale ani ničím vynikajúca.
Ak sa bližšie pozrieme na zloženie, tak rovnako ako pri syroch od Violife, aj základ syrov od Nurishh tvorí kombinácia vody, modifikovaného škrobu a kokosového oleja. To znamená, že ich syry neobsahujú žiadne bielkoviny, respektíve je ich úplne zanedbateľné množstvo. Syr je obohatený o vápnik a vitamín B12, čo určite príjemne poteší všetkých vegánov.
Ak by som ho mala subjektívne ohodnotiť za seba, tak si ho už asi nekúpim. Nebol zlý a samozrejme, že sme ho dojedli, no ničím ma nepresvedčil. Možno si ho niekto obľúbi a bude to jeho najobľúbenejší vegánsky syr, no ja osobne som si ho až tak nezamilovala. Nedá mi neporovnať ho s plátkovým cheddarom od Violife, ktorý má nielen presvedčivejšiu farbu, ale aj veľmi príjemnú chuť. Skúšala som ho aj do sendviču, kde som chcela, aby sa trošku roztopil, no nebola som veľmi úspešná; no Pavlík mal trošku viac šťastia, možno až veľa a v zapečenom toaste sa syr roztopil až príliš.

Naše hodnotenie:

Chuť:

Konzistencia:

Podobnosť:

 

Celkové skóre:

Orientačná cena: 60 Kč / Chcem kúpiť
Mozzarella má obal zelený. Nechýba logo značky Nurishh a ani názov značky v pozadí vytvorený z rôznych tvarov. Cez priehľadné okienko môžete vidieť konzistenciu syra.
Ako stvorený na roztopenie — a jeho chuť je potom lahodná, jemná, no výrazná zároveň, a skvelo sa naťahuje. Je tak skvelý do toastov, cestovín i na pizzu.

Strúhaná Mozzarella

Pri opisovaní tohto syru začnem vôňou, ktorá mne osobne veľmi vadila, občas mi syr až takmer smrdel. A nie v dobrom slova zmysle tak, ako sa to u niektorých syrov dá čakať. Čo sa ale farby týka, tak tá je typicky syrová, teda jemne krémová, ničím výrazná, presne tak, ako by to malo byť. No syr sa mi zdal na mozarellu pomerne sypký a suchý, a osobne by som ho k mozzarelle neprirovnala. Ani k typicky americkej, a teda už vôbec nie k talianskej.
Mozzarella už obsahuje aj hrachový proteín (možno práve ten mi tak nevoňal), a obsah bielkovín v syre sa vďaka tomu vyšplhal na 3 %. Inak je základ rovnaký — voda, škrob a olej. Syr je opäť obohatený o vápnik (v 100 gramoch syra je až 75 % odporúčanej dennej dávky) a o vitamín B12.
Moje dojmy sú tak 50 na 50, pretože mal svoje klady i zápory. Veľkým negatívom pre mňa bola jeho vôňa, cez ktorú som sa nevedela len tak preniesť a prekážala mi. No keď som syr nechala roztiecť, tak sa vôňa stratila. Práve schopnosť roztečenia je, naopak, jeho jednoznačným plusom, lebo pod vplyvom tepla sa roztekal ako maslo — ľahko a rýchlo, a výsledkom bol nádherne roztavený syr s úžasným naťahovaním. Túto schopnosť si veľmi pochvaľoval i Pavlík — použil ho do cestovín a potešilo ho, že sa dobre rozpustil a cestoviny spojil. A chuťovo sa mu zdal byť dobrý a verí, že i v iných receptoch nájde svoje uplatnenie.

Naše hodnotenie:

Chuť:

Konzistencia:

Podobnosť:

 

Celkové skóre:

Orientačná cena: 65 Kč / Chcem kúpiť
Camembert dostal farbu modrú a ako jediný nemá plastový obal, ale drevenú krabičku. Je pomerne jednoduché ju rozobrať, takže ak ju nebudete chcieť doma použiť na niečo iné, môžete ju aj skompostovať.
“Kolem veganskeho camembertu jsem chodil už delší dobu, ale až do dne testu jsem se neodhodlal si ho koupit. Byla to obrovská chyba, protože je opravdu výborný. Je to až překvapivé, jak dobrý je. Ne každý je milovníkem sýrů tohoto typu, ale pokud pátrate po rostlinné alternativě, tak tady máte jasného favorita.”
— Pavlík

Camembert

Najlepšie na koniec! Osobne som nikdy nebola veľkým fanúšikom camembertu, preto som od tohto syra nemala ani nejaké veľké očakávania. V regáli ma ale zaujal, lebo pre mňa ako dlhoročnú vegetariánku a asi štvorročnú vegánsku je úžasné sledovať, ako sa rastlinné alternatívy postupne rozširujú. Pred pár rokmi bolo dostupné len tofu, a dnes máme už aj vegánsky camembert! A dokonca získal aj ocenenie Rostlinný produkt roku 2021 od Rostlinně.
Keď syr vyberiete z drevenej krabičky, je zabalený ešte v papieri. Jeho vôňa nie je, prekvapivo, ničím veľmi výrazná a je celkom jemná, ničím nepríjemná. Camembert má na sebe typickú pleseň a vnútri skrýva jemnú krémovú konzistenciu. Syr je ale tuhší, ako som očakávala. To ale nie je negatívom.
Čo mňa osobne prekvapilo, je jeho zloženie. To totiž nie je až tak rozdielne od ostatných syrov od Nurishh. Zas a znova sa stretávame s vodou, škrobom a kokosovým olejom. Namiesto slnečnicového oleja v sebe má slnečnicovú bielkovinu (ale výsledný podiel bielkovín v syre je len 1 %), a jedinou extra zložkou sú mikrobiálne kultúry.
Spomedzi troch syrov od značky, ktoré sme zatiaľ mali možnosť ochutnať, je tento jednoznačne prvým, ktorý si kúpim znova. V porovnaní s klasickým camembertom so živočíšneho mlieka je veľmi presvedčivý svojim vzhľadom, konzistenciou, vôňou i chuťou. Nie je to syr na každodenné jedenie do cestovín alebo do sendviča — je to syr, ktorý si chcete vychutnať s chrumkavými krekrami, čerstvým ovocím, možno aj pohárom dobrého vína. Je tiež dobrý na upečenie, s čím ja zatiaľ skúsenosti nemám, no určite to chcem vyskúšať — a info potom dám na našom Instagrame.

Naše hodnotenie:

Chuť:

Konzistencia:

Podobnosť:

 

Celkové skóre:

Orientačná cena: 100 Kč / Chcem kúpiť
Ďalšie syry, ktoré by sme chceli vyskúšať od Nurishh, je ich bloček classic. Tento syr má všestranné využitie do teplej i studenej kuchyne a na sociálnych sieťach sme ho videli na chlebíku i ako obaľované mozzarella tyčinky, a u oboch vyzeral veľmi chutne!
Chutnali ste už syry od Nurishh? Ktorý vás zaujal najviac?