3 značky oblečenia, ktorým sa radšej vyhnúť

Ultra rýchla móda je lacná, má neudržateľnú výrobu a negatívny dopad na životné prostredie. Ktoré značky považujeme za najhoršie a mali by sme sa im vyhnúť?
Trendom posledných dvoch-troch rokov sa stala Ultra Fast Fashion, teda ultra rýchla móda. Už samotná rýchla móda sa vyznačuje rýchlou obmenou trendov a každý týždeň prináša nové kúsky a kolekcie. Oblečenie je lacné a z menej kvalitných materiálov. No to, čo nevidíme, je dopad na ľudí a životné prostredie — pôda zničená pesticídmi a insekticídmi, tisíce litrov odpadovej vody s chemikáliami a toxickými látkami, ľudia pracujúci v nebezpečných podmienkach za mzdu, ktorá im nedokáže pokryť náklady na dôstojný život.
Ultra rýchla móda to všetko ešte vystupňovala — oblečenie je čoraz lacnejšie a lacnejšie, na jeho výrobu sa najčastejšie používa polyester, ktorého výroba poškodzuje životné prostredie, pri praní sa do vody uvoľňujú nebezpečné mikrovlákna a tkaninu nie je možné recyklovať. Tieto značky nemajú nové kolekcie každé ročné obdobie alebo každý týždeň; na ich eshopy pribúdajú desiatky nových kúskov každý jeden deň. Z oblečenia sa stal spotrebný materiál — po jednom použití skončí na skládke.
Ktoré značky oblečenia spadajú pod ultra rýchlu módu? V krátkosti vám predstavíme tri z nich — a povieme vám aj naše dôvody, prečo sa im radšej vyhnúť.

Nové kúsky pridané na eshop sú okamžitou reakciou na aktuálne trendy. / Zdroj: fashionnova.com

Fashion Nova

Fashion Nova je momentálne jedna z najpopulárnejších značiek ultra rýchlej módy. Na Instagrame má cez 20 miliónov sledujúcich a jej obľúbenosť narastá vďaka celebritám a influencerom, ktorí značku propagujú a spolupracujú s ňou. Fashion Nova ponúka široký výber oblečenia pre ženy i mužov, športové oblečenie i spodnú bielizeň.
Značka na svoj eshop pridá až 1000 nových kúskov každý týždeň, to je okolo 150 denne. Rýchla produkcia oblečenia je reakciou na aktuálne módne trendy — a nie je nezvyk, že model, v ktorom bola videná známa osobnosť, si môžete o pár dní na to kúpiť práve na Fashion Nova. Samozrejme, za zlomok ceny. No na stránkach nenájdete žiadnu zmienku o udržateľnosti výroby tohto oblečenia.
Značka neuvádza nič o tom, že by sa snažili znížiť svoju produkciu odpadu, podnikli kroky na ochranu životného prostredia alebo chceli používať udržateľnejšie materiály. Aj kvôli tomu získala Fashion Nova najnižšie hodnotenie v reporte 2021 Fashion Transparency Index. A aby toho nebolo málo, zamestnanci a šičky v továrňach pracujú v potenciálne nebezpečných podmienkach a za nelegálne nízku mzdu.

Top z polyesteru vo výpredaji len za 3.50€. / Zdroj: shein.com.

SHEIN

SHEIN ďakuje za svoju popularitu mladšej generácii a TikToku. Práve tu sa stretneme s tisícmi videí SHEIN HAUL, kde tínedžeri ukazujú, čo všetko si kúpili za neuveriteľne nízku cenu. Tento marketing im pomáha rásť, no zároveň ničí životné prostredie.
Značka SHEIN má celkom zaujímavý model obchodu. Na ich eshop pribudne až 500 nových kúskov denne (áno, DENNE), no väčšina je vo veľmi obmedzenom množstve — okolo 50-100 kusov. Až oblečenie, o ktoré zákazníci prejavia záujem, začne byť masovo vyrábané, aby pokryli dopyt. To je, na jednu stranu, dobrý krok, pretože nevzniká až tak veľké množstvo odpadu z nechceného oblečenia; ale nič to nemení na tom, že státisíce kusov oblečenia končia na skládke, pretože si ho nikto nekúpil a SHEIN ich “musí” vyhodiť, aby získali miesto na nové oblečenie.
Čo sa udržateľnosti týka, SHEIN má isté pokusy. Majú recyklačný program, kde im môžete poslať svoje staré oblečenie a dostať zaň darčekovú kartičku, vo fabrikách používajú dopravné prostriedky na solárny pohon a na webe majú uvedené, že sa snažia používať recyklované materiály, ako je napríklad recyklovaný polyester. Tieto pokusy ale nie sú dostatočné — recyklácia oblečenia je náročný proces, v ktorom väčšina látok i tak nenájde využitie a skončí ako odpad, a z 70 000 tričiek a topov, ktoré majú na eshope, je z recyklovaného polyesteru len okolo 500. Avšak, čo sa týka etickosti, SHEIN vyvrátil pochybnosti a tvrdí, že svojim zamestnancom poskytuje bezpečné pracovné podmienky a férovú mzdu. To ale nikde nie je potvrdené a podložené — a podľa v 2021 Fashion Transparency Index získali najnižšie skóre.

Osem libier sa zdá byť skvelá cena. Otázkou ale je, koľko zaň dostali zaplatené výrobcovia. / Zdroj: boohoo.com

Boohoo

Boohoo vlastní skupina The Boohoo Group a spadajú pod ňu aj značky Nasty Gal a PrettyLittleThing. Boohoo patrí medzi ultra fast fashion, ktoré na tom nie sú až tak zle. To ale neznamená, že by sme sa im nemali vyhýbať. Podľa Environmental Audit Committee patrí medzi najmenej udržateľné značky v Anglicku. Jedným z dôvodov, prečo sa tu umiestnili, je aj ich masová produkcia oblečenia — na ich web pribudne až 120 nových kúskov denne.
Na rozdiel od Fashion Nova, Boohoo sa snaží podniknúť aspoň nejaké kroky k zmene. Ich cieľom na rok 2030 je používanie materiálov z udržateľných zdrojov a do roku 2025 nebudú posielať žiaden textilný odpad na skládky v Anglicku. Chcú zaviesť recyklačný a zberný program, darovať oblečenie charite a opätovne vrátiť nechcené oblečenie do obehu. Otázne ale je, ako veľmi sa im bude dariť spĺňať tieto sľuby a plány.
V etickej oblasti to ale už nie je také ružové. Aj Boohoo čelí obvineniam z neetických pracovných podmienok pre svojich zamestnancov. Tí reportovali potenciálne nebezpečné priestory a nedostatočnú mzdu — minimálna mzda v Anglicku je £8.72 na hodinu a zamestnanci v jednej z fabrík v britskom meste Leicester dostávajú za svoju prácu zaplatené len £3.50, čo je menej ako polovica. Značka nijako nedoložila, že by boli tieto obvinenia nepravdivé.
Pre nás ako spotrebiteľov má oblečenie od týchto značiek len jednu výhodu — a to je nízka cena. Lenže ani tá nie je v skutočnosti plusom. Za ňou sú skryté nekvalitné materiály ako je polyester alebo konvenčná bavlna, ktoré svojou produkciou poškodzujú životné prostredie. Toto oblečenie má krátku životnosť a práve aj vďaka nízkej cene nás nebolí, ak ho musíme vyhodiť. Tam ale jeho cesta nekončí; a na skládkach sú tisíce ton látok, ktoré nemajú druhé využitie, sú nechcené a nie je možné ich efektívne recyklovať. Dopad na prírodu ale nie je len to jediné — oblečenie od ultra fast fashion značiek je vyrábané v neetických podmienkach, za veľmi nízku mzdu.
Najviac udržateľný krok, ktorý môžete urobiť, je opakované nosenie toho, čo máte už teraz v šatníku. Ak ale predsa len chcete niečo nové, skúste najprv zavítať do second-handov, kde často nájdete oblečenie vo veľmi peknom a zachovalom, niekedy dokonca aj vôbec nepoužívanom stave; a za skvelú cenu. Vrelo odporúčame investovať aj do kvalitných a nadčasových kúskov od značiek pomalej módy, ktoré sa zakladajú na udržateľnosti, ekologickom prístupe a etickosti.
V skratke — existujú iné možnosti, ako nakupovať oblečenie. Na značkách Fashion Nova, SHEIN a Boohoo nie je nič, kvôli čomu by sa oplatilo ich podporovať kúpou lacného a neetického oblečenia.