Cestoviny s bazalkovým pestom a vegánskym parmezánom

Príprava čerstvého bazalkového pesta je jednoduchšia ako možno myslíte. Ukážeme vám, ako na jeho vegánsku verziu; a aj na rastlinnú alternatívu “parmezánu”.

Bazalkové pesto je jemné a krémové, a má nádhernú vôňu.
Pesto — talianska pochúťka, ktorej využitie v kuchyni je veľmi široké. Použiť ho viete na chlebík, do šalátov, ale najčastejšie sa konzumuje s cestovinami. Klasické bazalkové pesto obsahuje parmezán — ten ale dokonca nie je vhodný ani pre vegetariánov, pretože na jeho výrobu sa používa ako živočíšne syridlo žalúdočná šťava mladých teliat.
Bazalkové pesto v rastlinnej verzii kúpite v drogérii DM a je veľmi chutné. Ľahko si ho ale môžete pripraviť aj doma a stačí naň len niekoľko základných surovín. Výhodou je, že si pripravíte pesta presne toľko, koľko potrebujete; čerstvé totiž chutí najlepšie.
Okrem jednoduchého pesta vám tiež dnes ukážeme recept aj na vegánsku alternatívu strúhaného parmezánu. Ten sa hodí na posypanie všetkých druhov cestovín, ale aj na pizzu, do šalátu alebo na čokoľvek iné. Tento vegánsky parmezán je z dvoch hlavných surovín a určite i vás prekvapí svojou chuťou.

Cestoviny s bazalkovým pestom

10 minút 10 minút 2 porcie

Bazalka je veľmi svieža a aromatická bylinka, ktorá patrí medzi najpoužívanejšie. Píniové oriešky dodávajú pestu typickú a znamenitú chuť, lahôdkové droždie je náhradou klasického parmezánu. Nechýba kvalitný olivový olej a čerstvá citrónová šťava, ktorá dodáva jedlu sviežosť.

Ingrediencie
 • 200 g bazalky
 • 40 g píniových orieškov
 • 30 ml olivového oleja
 • 1 strúčik cesnaku
 • 1 PL lahôdkového droždia
 • 1 PL citrónovej šťavy
 • ½ ČL soli
 • štipka čierneho korenia
 • 250 g cestovín
Postup
 1. Bazalku očistíme, umyjeme a osušíme.
 2. Do mixéra vložíme bazalku, oriešky, olej, cesnak, citrónovú šťavu, soľ a čierne korenie.
 3. V krátkych intervaloch mixujeme, kým nie je pesto krémové.
 4. Podľa potreby dochutíme soľou alebo citrónovou šťavou.
 5. Cestoviny uvaríme podľa balenia v osolenej vode a zmiešame s hotovým pestom.
Tip: Ak máte doma mažiar na korenie, určite odporúčame použiť ho namiesto mixéru. Pesto bude mať ešte krajšiu a výraznejšiu farbu.

Základom sú čerstvé listy bazalky, orechy, olej a lahôdkové droždie.

Príprava je jednoduchá — všetko stačí len pomixovať.
Príprava domáceho bazalkového pesta vám zaberie len pár minút, ale určite to stojí za to. Sami si môžete doladiť chuť presne podľa toho, ako to máte radi — pridať viac cesnaku, aby bolo pesto výraznejšie, alebo naopak dať viac lahôdkového droždia pre intenzívnejšiu syrovú chuť.
Ak máte možnosť v kuchyni alebo na balkóne pestovať bylinky, určite choďte do toho. Bazalka je tiež veľmi vďačnou rastlinkou, ktorá rastie veľmi rýchlo a nepotrebujete viac ako len jeden lístok — aj z neho viete vypestovať krásnu rastlinu. Veľmi sa jej darí na slnečnom okne a hlavne ju nezabudnite pravidelne zalievať. Okrem skrášleného priestoru máte vždy po ruke hlavnú ingredienciu do tohto jednoduchého pesta.
Rastlinných náhrad parmezánu je viacero — našou obľúbenou je vegánsky Prosociano od Violife, ktorý je v bloku, skvelo sa strúha a hodí sa aj do šalátov alebo rizota. Chutil nám aj strúhaný parmezán od GreenVie. Náš domáci recept je ale o niečo lacnejší, nemusíte ho skladovať v chladničke a dlho vydrží. Kombinácia kešu orieškov a lahôdkového droždia k sebe skvelo pasuje a budete príjemne prekvapení, ako táto jednoduchá posýpka spraví cestoviny ešte chutnejšími.

Rastlinný “parmezán”

5 minút 12 porcií

Kešu orechy sú aj po pomixovaní mierne chrumkavé a získajú múčnu konzistenciu. Lahôdkové droždie dodáva rastlinnému parmezánu syrovú a aromatickú chuť a sušený cesnak chutí sviežo. Príprava tejto rastlinnej náhrady strúhaného parmezánu vám zaberie len päť minút.

Ingrediencie
 • 150 g kešu orechov
 • 4 PL lahôdkového droždia
 • ¾ ČL soli
 • ¼ ČL sušeného cesnaku
Postup
 1. Kešu orechy vložíme do mixéru a v krátkych intervaloch mierne pomixujeme.
 2. Pridáme lahôdkové droždie, soľ a sušený cesnak.
 3. Mixujeme, kým nebude zmes hladká a jemná.
Tip: Strúhaného “parmezánu” môžete naraz pripraviť aj viac a skladovať ho v dobre uzavretej nádobe.

Štyri suroviny. Nič viac vám na tento recept netreba.

Aj tu je hlavným pomocníkom mixér.
Celé jedlo vyžaduje minimum prípravy. Bazalkové pesto vám zaberie len chvíľku a jeho čerstvú chuť si rýchlo obľúbite. Pridať môžete aj sušené paradajky, vďaka ktorým získa pesto krásnu červenú farbu a sladkú a výraznú chuť a aromatickú vôňu.
Všetky ingrediencie na našu verziu rastlinného strúhaného parmezánu z kešu orieškov a lahôdkového droždia kúpite aj v mnohých bezobalových obchodoch na Slovensku a v Česku. V nich si môžete potrebné potraviny nasypať do vlastných obalov a pomáhate tak znížiť svoju produkciu odpadu. Aj jeden nákup v bezobale je skvelý krok k udržateľnosti!

Vynikajúce jedlo hotové do pätnástich minút.

Hotové cestoviny s pestom nezabudnite posypať našim “parmezánom”.
Máte radi pesto?
Zdieľaj článok