Noční ovesné kaše se třemi druhy podzimního ovoce

Jednoduchá a chutná snídaně, kterou si připravíte večer den předem a ráno v klidu vychutnáte. Noční ovesné kaše — v tomto článku na 3 způsoby s podzimním ovocem.
Ovesná kaše je jednou z nejoblíbenějších snídaní. Je jednoduchá, rychlá a nabízí nekonečné možnosti přípravy. Dá se nachystat sladká i naslano. S podzimem přicházejí do našich kuchyní i sezónní ingredience, které výborně do kaší pasují. A v tomto článku je nepoužijeme do klasické ovesné kaše, ale do tří druhů noční ovesné kaše.
Hlavní výhoda tzv. Overnight Oats je, že si ji připravíte v klidu večer, dáte do lednice a ráno máte snídani hotovou. Nemusíte pak v ranním shonu přemýšlet, co rychle připravit, ale jen sáhnete do lednice a máte vydatnou a nutričně vyváženou snídani, kterou můžete ihned sníst.
Základní recept je naprosto jednoduchý a ve své podstatě na něm stojí všechny kaše. Vločky, rostlinné mléko, ovoce. Dle chuti můžete kaši dosladit, doporučuji některý ze sirupů jako je agávový nebo javorový. Ty se do těchto kaší perfektně hodí a jsou mnohem zdravější než klasický cukr. Pokud například cvičíte, můžete si do kaše přidat nějaký další zdroj bílkovin, jako třeba pudink či proteinový prášek. Na závěr stačí dochutit kaši kořením. Skvěle se také hodí různá semínka.

Jablko se skořicí

10 minut + přes noc do lednice 1 porce

Jablka, kterých je na podzim přebytek, a k nim dokonale se hodící skořice a javorový sirup. Už jen tyto tři ingredience dovedou samy o sobě způsobit chutě na to dát si takovou kaši. Jablka si v mikrovlnné troubě předpřipravíme spolu s cukrem. Zamezí to zhořknutí přes noc, protože čerstvé jablka mají občas tuto tendenci. Rostlinné mléko můžete použít dle vaší obliby, nám se do této kaše nejlépe hodí vanilkové.

Ingrediencie
 • ½ jablka
 • 1 ČL třtinového cukru
 • ½ H ovesných vloček
 • ½ H vanilkového rostlinného mléka
 • 2 ČL javorového sirupu
 • ½ ČL mleté skořice
 • špetka soli
Postup
 1. Nakrájíme jablko na malé kostičky a důkladně ho smícháme v malé misce s cukrem.
 2. Půl minuty ohříváme v mikrovlnné troubě, promícháme a ohříváme další půl minutu.
 3. Připravíme si sklenici, hrnek nebo jinou nádobu. Postupně do ní dáme polovinu z jablek, ovesné vločky, rostlinné mléko, javorový sirup, skořici a špetku soli.
 4. Vše důkladně promícháme. Na vrch dáme zbytek jablek na ozdobení.
 5. Přikryjeme a dáme do lednice.
TIP: Ráno si ke kaši přikrojte i čerstvé jablko a získáte tím další svěží chuť k připravené kaši.

Stačí se podívat už na ingredience a víte, že si pochutnáte.

Jablka do kaše vmíchejte i si jimi dozdobte vrch kaše.

Kaše pro podzimní ráno jako stvořená.
Nejoblíbenější podzimní ovoce — jablka — se do noční kaše skvěle hodí. Navíc jsou dostupná ve spoustě odrůd, takže pokaždé dostanete o něco jinou kaši. Můžete je přimíchat už večer nebo až ráno, čerstvě nakrájené. Takže jestli jsme výše psali, že ovesné kaše mají velké množství variant, tak jen s jablky bychom jich mohli udělat několik.
číst dále: OVSENÁ KAŠA S KARAMELIZOVANÝM BANÁNOM, MALINAMI & POMARANČOM
Dalším typickým podzimním ovocem jsou švestky. U nás doma se vždy říkalo trnky a jako děti jsme pravidelně konec léta a začátek podzimu trávili jejich sbíráním. Jelikož pocházím z Valašska, tak dle očekávání končila většina v bečkách na kvas. Jejich využití však bylo široké. Povidla, buchty, koláče, kompoty; ani jedna trnečka nepřišla nazmar. V těchto dnech si je rád přidám i do noční kaše.

Švestková s chia semínky

10 minut + přes noc do lednice 1 porce

Švestky, přesněji plody slivoně, jsou různé. Švestky, blumy, slívy či mirabelky. Každá z nich má svá specifika a chuť. Do tohoto receptu jsme použili blumy, které mají výraznou rudou barvu a v kaši vypadají kontrastně, a už vzhledem tak lákají k ochutnání. Neutrální sójové mléko s vločkami dají prostor agáve sirupu a vanilkovému extraktu, aby přinesly to nejlepší ze sebe co se týká chuti a vůně. Muškátový oříšek tuto kaši ještě výrazněji provoní. Chia semínka už jsou takovou třešničkou na dortu a udělají tuto kaši zdravší.

Ingrediencie
 • 3 švestky
 • ½ H ovesných vloček
 • 1 PL chia semínek
 • ½ H sójového rostlinného mléka
 • ½ ČL vanilkového extraktu
 • 1 PL agáve sirupu
 • špetka čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku
Postup
 1. Švestky si nakrájíme na kostičky a nachystáme si sklenici, hrnek nebo jinou nádobu dle potřeby.
 2. V menší misce důkladně smícháme vločky, chia semínka, sójové rostlinné mléko, vanilkový extrakt, sirup a muškátový oříšek.
 3. Smíchanou směsí vloček naplníme připravenou sklenku či hrnek zhruba do poloviny.
 4. Proložíme vrstvou předem nakrájených švestek a ty zakryjeme další vrstvou vločkové směsi.
 5. Dáme do lednice. Ráno můžeme ještě dozdobit čerstvými švestkami.
TIP: Místo švestek se dají použít blumy nebo třeba ringle.

Kombinace výrazných ingrediencí k sobě dobře pasuje.

Rudé blumy dodají kaši kontrastní barvu a skvěle chutnají.

Kaše už svým vzhledem přímo láká k ochutnání.
Stejně jako u jablek, tak i u švestek máte na výběr několik odrůd a můžete si tak švestkovou noční kaši udělat pokaždé na jiný způsob. Chia semínka jí dodají explozi prospěšných látek. Agáve sirup a muškátový oříšek kaši ochutí a provoní. A na provonění je super i troška vanilkového extraktu.
číst dále: RAŇAJKOVÁ INŠPIRÁCIA
Poslední kaší v tomto článku je kaše s hruškami, sladkým podzimním ovocem. Bude to jediný z těchto tří receptů, ve kterém nepoužijeme ovoce ihned do kaše, ale přidáme si ho k ní až těsně před jídlem. Hrušky si pouze předvaříme a dáme spolu s kaší do lednice. Tady tento recept na kaši tak můžete brát jako základní recept, do kterého poté můžete přimíchat jakékoliv ovoce. Protože mandle jsou univerzální a hodí se prakticky ke každému ovoci.

Hrušková s mandlemi

15 minut + přes noc do lednice 1 porce

Mandlové rostlinné mléko a mleté mandle dodají kaši hlavní chuť. Troška vanilkového extraktu ji provoní a hrušky už jenom doladí tuto dokonalou symfonii. Hrušky se předvaří ve vodě s citronovou šťávou, která zabrání tomu, aby přes noc u hrušek proběhla oxidace. Ty tak i ráno budou svěží a připravené ozdobit vaši kaši. Samozřejmě si je můžete uvařit i čerstvě ráno, na to však nemusí být dostatek času, nebo chuti.

Ingrediencie
 • 1 hruška
 • ½ H ovesných vloček
 • ½ H mandlového rostlinného mléka
 • 2 PL mletých mandlí
 • ½ ČL vanilkového extraktu
 • voda
 • 2 PL citronové šťávy
Postup
 1. Hrušku rozkrojíme na čtvrtky a dáme na dno menšího hrnce s poklicí.
 2. Zalijeme vroucí vodou a citronovou šťávou. Vaříme do měkka, přibližně 6 minut. Poté vyjmeme a bokem necháme vychladnout.
 3. Vločky, mandlové rostlinné mléko, mleté mandle a vanilkový extrakt důkladně smícháme a vzniklou směsí naplníme sklenici či hrnek.
 4. Předpřipravenou kaši i předvařenou hrušku dáme přes noc do lednice.
 5. Ráno vyjmeme kaši a ozdobíme hruškou.
TIP: Hruškou nemusíme kaši jen ozdobit, ale část si sníst bokem.

I bez hrušky se tyto ingredience dají využít k výrobě výborné kaše.

Citronová šťáva nám pomůže udržet ovoce déle čerstvé.

Hrušky až na závěr. Buď přímo do kaše, nebo bokem.
Tato hrušková kaše je ničím neslazená, ale můžete si ji přisladit dle chuti. Kombinace hrušek a mandlí je skvělá a prověřená, není to tak žádná střelba od boku. Je to osvědčená klasika, která vás nezklame. Pokud máte hrušky měkčí, zralejší, tak je nemusíte ani předvařovat.
Všechny tyto tři kaše jsou typicky podzimní a zpříjemní i sychravé ráno. Noční kaše jsou opravdu výbornou variantou, když netoužíte po teplé snídani a obzvláště, když po ránu nemáte moc času, nebo se nechcete zdržovat přípravou. Večerní příprava vám toto vše odbourá a není nijak náročná, stačí opravdu maximálně 10 minut.
Celkově jsou ovesné kaše jídlem, které se dá dělat na spousty variant. Je tolik možností, tolik druhů ovoce, různé druhy sirupů a dalších přísad. Nepřeberné množství. Proto se i tyto tři recepty dají brát jako inspirace, kterou si vždy můžete upravit podle aktuální chuti nebo podle toho co máte zrovna doma za ingredience. Kreativitě se meze nekladou.
Jaké další podzimní druhy nočních kaší si děláte.
Zdieľaj článok