Prečo je ťažké prestať nakupovať? / Ako byť minimalistom

Cez víkendy sú nákupné centrá preplnené a nakupovanie považujeme za hobby, kvalitné využitie voľného času. No hranica medzi nadšením a závislosťou je tenká. Prečo je pre niektorých ťažké prestať nakupovať? Čo robí nakupovanie tak návykovým?

Medzi nevinným nadšením pre nakupovanie a závislosťou je tenká hranica. Preto je ťažké priznať si, že máme problém.
O minimalizme často hovoríme z pohľadu človeka, ktorý sa už cestou tohto životného štýlu vybral. Radíme o tom, ako doma veci upratať a čoho sa zbaviť, ako ich správne zorganizovať, aby sme k nim mali jednoduchý prístup, ľahko sa nám používali a rýchlo upratovali. Zdieľame tipy na každý deň, ktoré k minimalizmu ešte viac priblížia.
Téma, o ktorej sme v súvislosti s minimalizmom ešte veľmi nepísali, je závislosť na nakupovaní. Celkovo o tomto probléme nikto nehovorí, pretože v konzumnom svete, v ktorom žijeme, je to akosi akceptovateľné. Veci sú lacné a my si ich môžeme dovoliť kúpiť. Navyše, mnoho ľudí si ani len neuvedomuje, že ich túžba po nových veciach ich ovládla natoľko, že sa na nakupovaní stali závislými.
Prečo je ale nakupovanie tak milujeme? A prečo je ťažké s tým prestať? Povieme vám štyri hlavné dôvody, prečo je nakupovanie návykové a podelíme sa aj o tipy, ako sa závislosti postupne zbaviť.
Podľa štúdií len 29 % ľudí preferuje platenie v hotovosti. Platba kartou, mobilom či dokonca hodinkami sa stala novým štandardom a mnohí pri sebe nosia len minimum hotovosti.

Milujeme pocit míňania peňazí

Nakupovanie prináša pocit uspokojenia. Prechádzame sa po obchodoch alebo eshopoch, čosi nám padne do oka a zapáči sa nám to; a príval radosti, ktorý cítime počas platenia, je návykový. Je to moment, kedy sa vec v obchode stáva našou — predstavujeme si, ako si to nové tričko či šaty oblečieme, ako sa pustíme do čítania knihy, kam doma uložíme novú sviečku a dekoráciu.
Tento pocit je ešte príjemnejší, ak platíme kartou. Pri hotovosti vidíme, ako sa peňaženka stáva prázdnou. Ale pri platobnej karte to nevnímame — akoby peniaze neboli skutočné, neboli naše. Nijako negatívne necítime, že sa čiastka na účte zmenšuje, takže vyhráva pocit šťastia z nových vecí.

Plaťte v hotovosti a majte daný rozpočet

Je veľmi veľmi ťažké sa naučiť správne zaobchádzať s peniazmi. Preto neočakávajte zmenu už po pár dňoch; je to cesta, na ktorej mnohokrát spadnete. No dôležité je pokračovať a nevzdávať sa. Pri platení v hotovosti budete mať lepší prehľad o tom, koľko peňazí vám ostáva a koľko ešte môžete minúť. A pre ešte lepšiu organizáciu vyskúšajte určiť si limit — z mesačného príjmu odpočítajte koľko potrebujete na nevyhnutnosti, stanovte si čiastku, ktorú si chcete odložiť bokom, a zvyšok rozpočítajte na týždne (koľko môžete minúť v daný týždeň) alebo na kategórie (oblečenie, knihy, jedlo a podobne).
Obchodné centrá sú vybavené viacerými spôsobmi zábavy a možnosťami občerstvenia, aby v nich ľudia strávili čo najviac času. K tomu prispievajú rôzne druhy obchodov, kiná, atrakcie, kaviarne a ďalšie.

Nakupovanie považujeme za koníček

Obchodné centrá sú cez víkendy úplne preplnené. Ľudia sa prechádzajú sem a tam, v rukách im iba pribúdajú tašky a mnohí vedia v obchodoch stráviť doslova hodiny či dokonca i celý deň. Nakupovanie sa stalo obľúbenou voľnočasovou aktivitou. Od pondelka do piatku sme v škole alebo v kancelárii, a nakupovanie vnímame ako odmenu za ťažkú prácu.
Popri každodenných povinnostiach, nekonečnom zozname úloh a strese, ktorého sa nevieme zbaviť, je pre mnohých ťažké nájsť si nejaký koníček. A málokto sa aktívne niečomu venuje. Voľné dni sú časom na oddych — na vysedávanie pred seriálom, a keď si povieme, že ideme niekam von, pred všetkými nástrahami počasia zachráni obchodné centrum. Či už je vonku príliš horúco alebo príliš zima, prší alebo sneží — bezpečné strechy ochránia. A výhodou je, že pre posedenie na kávičke alebo rýchly obed ani nikam nemusíte odchádzať. Všetko je na jednom mieste.

Venujte sa niečomu, čo vás bude napĺňať

Nájsť si koníček popri škole alebo práci nie je úplne jednoduché. Ale skúste to. Opäť sa venujte niečomu, čo vás kedysi bavilo alebo skúste čosi úplne nové. Nesústreďte sa na to, aby ste v tom boli dokonalí. Bavte sa procesom, nie výsledkom. Hrajte šach. Čítajte poéziu. Spoznávajte mestá, hrady, múzeá či jaskyne v okolí. Naučte sa háčkovať. Vyrábajte šperky a keramiku. Jednoducho nájdite niečo, čo vás bude napĺňať a radi sa k tomu budete vracať.
Fronta ľudí pred obchodom Louis Vuitton v Paríži, čakajúcich na to, kým sa dostanú na rad a budú môcť vstúpiť dnu.

Chceme pred ostatnými vyzerať lepšie

Porovnávame sa s ostatnými. S kamarátmi, so súrodencami, s influencermi. Hľadáme chyby na sebe i na nich, maličkostiam pripisujeme dôležitosť. Chceme byť lepší ako ľudia okolo nás. A často sa to snažíme dosiahnuť práve kupovaním si nových vecí.
Túto závislosť na nakupovaní najviac cítiť pri oblečení. Práve oblečenie je to, čo vyvoláva prvý dojem a udáva mienku o človeku; i keď by to tak byť nemalo. Vďaka sociálnym sieťam a influencerom sme ovplyvňovaní a chceme byť ako oni — a tak si kupujeme im podobné veci. To nám dodáva pocit nielen toho, že sa ľuďom vyrovnávame, ale aj že pred nimi vyzeráme lepšie.

Nikto vás nevníma tak ako vy

To neznamená, že ste ostatným ľahostajný — ale nikto nevidí maličkosti rovnako ako vy. Nikoho v skutočnosti nezaujíma, či máte na sebe oblečenie z novej kolekcie a ani na tom nezáleží. Je dôležité si uvedomiť, že je tisíc iných vecí, ktoré sú prioritnejšie ako mať doma najlepšie novinky.
Mnohí považujú nakupovanie za jednu z ich obľúbených voľnočasových aktivít. Okrem peňazí ale íňajú aj čas, ktorý by inak mohli venovať niečomu produktívnejšiemu a užitočnejšiemu.

Novými vecami zaháňame nudu

Väčšina žije pomerne stereotypné životy. Ráno vstať, vychystať sa, najesť, ísť do školy či práce, potom domov, kdesi sa trošku poflákať a zabiť čas pri filme, knihe, s priateľmi, večer sa pripraviť na spánok a zaľahnúť do postele. A takto deň čo deň. To sa rýchlo stane nudným a potrebujeme to niečím rozbiť. Tu pomôže nový sveter, na ktorý sa tešíme, že si ho oblečieme, nový obraz do izby, nový notebook, nový hrnček na rannú kávu.
Nová vec sem, nová vec tam. Do tohto kolotoča sa dá ľahko zapliesť; no čím dlhšie ste jeho súčasťou, tým menej uspokojenia príde s kúpou. Vec, ktorá by sa pred niekoľkými mesiacmi zunovala až po týždni, sa dnes stane nudnou už za pár hodín; a opäť sa vraciame do obchodov, prechádzame nové eshopy, hľadáme čosi nové, čo by sa nám hodilo.

Trávte čas inak

Ako sme spomínali už aj v druhom bode — naučte sa tráviť čas inak. A ak vám vadí stereotyp, snažte sa ho rozbiť. Skúste vstať skôr a už ráno si čítať alebo vyskúšajte nový recept na raňajky. Z práce choďte domov pešo. Majte plány a stretávajte sa s priateľmi. Hľadajte iné cesty ako sa nenudiť.
Aký máte vzťah k nakupovaniu vy?