4 dôvody, prečo podporiť pomalú módu a nie fast fashion

Lacné oblečenie z lacných materiálov a za lacnú prácu. Pomalá móda proti tomuto bojuje a presadzuje udržateľnosť a etickosť. Prečo ju treba podporiť a prestať kupovať fast fashion?

Pomalá móda znamená jednoduchosť, vysokú kvalitu a udržateľnosť. Vo všetkých aspektoch je pre prírodu lepšia a ekologickejšia.
Fast fashion je zlo s pozlátkom. My ako spotrebitelia vidíme krásne oblečenie na pekných modelkách a za úžasnú cenu. No skrýva sa za ním lacná pracovná sila, nebezpečné pracovné podmienky šičiek v rozvojových krajinách, neférová mzda, z ktorej nevedia vyžiť a uživiť svoje rodiny, znečisťovanie vody, ovzdušia a pôdy a mnoho ďalšieho. Trend rýchlej módy nás núti kupovať viac a viac oblečenia za prehnane nízku sumu s vidinou, ako sme skvelo ušetrili. A keď sa tričko či sveter do pol roka doslova rozpadne, tak nás to ani trochu nebolí, lebo aspoň máme zámienku ísť opäť nakupovať.
Našťastie, čoraz viac ľudí sa začína zaujímať o pomalú módu. S cieľom zachrániť našu planétu a nespôsobovať viac škody hľadáme alternatívy. Pri kupovaní udržateľného oblečenia ale trochu odrádza jeho vyššia cena; no tá je opodstatnená. A povieme vám štyri dôvody, prečo podporiť pomalú módu a nekupovať fast fashion.
Organická bavlna je veľmi príjemná a mäkká na dotyk, a jej pestovanie nezaťažuje životné prostredie rovnako ako pri konvenčnej bavlne.

Nepoškodzujete životné prostredie

Vedeli ste, že módny priemysel je druhým najšpinavším priemyslom na svete? Počas celého procesu výroby lacného oblečenia príroda trpí. Pestovanie konvenčnej bavlny spotrebúva obrovské množstvo pôdy, ktorá je chudobná na živiny a po pár rokoch je prakticky nepoužiteľná. Nebezpečné a toxické pesticídy a insekticídy, ktoré majú za účel “chrániť” bavlník, aby ho nenapádali škodcovia, v skutočnosti spôsobujú viac neplechy ako úžitku — a to nielen pre životné prostredie, ale aj pre ľudí, ktorí sú týmto látkam denne vystavovaní. Tieto látky spolu s farbami používanými na farbenie textílií sa dostávajú do podzemnej vody, a tak negatívne ovplyvňujú celú oblasť, kde sa oblečenie vyrába.

Zredukujete svoju produkciu odpadu

Oblečenie z reťazcov s rýchlou módou je schválne vyrobené tak, aby vydržalo iba krátku dobu. Používajú sa lacné, nie veľmi kvalitné materiály, lacné farby, ktoré sa rýchlo sperú a vyblednú, látka je tenká a i menším nedopatrením sa v nej rýchlo vytvorí diera alebo sa zoderie. Oblečenie je navrhnuté tak, aby jeho cena bola čo najnižšia, a aby vás značky donútili kupovať viac a viac, a aby ste nemali zlý pocit, keď niečo vyhodíte.
Textilný odpad je veľmi ťažko recyklovateľný. Poväčšine končí na skládke, pretože nemá ďalšie využitie. Podporovaním pomalej módy investujete do kúskov, ktoré sú nielen z materiálov lepších pre planétu a sú recyklovateľné, ale aj predchádzate zbytočnej produkcii odpadu. Oblečenie z kvalitných materiálov vydrží roky bez známok akéhokoľvek poškodenia.
Pri kupovaní pomalej a eticky vyrobenej módy si môžete byť istí, že za svoju prácu dostali ľudia férovo zaplatené.

Podporujete férové podmienky a spravodlivú mzdu

Nie je žiadnou novinkou, že lacné oblečenie vzniká vďaka lacnej pracovnej sile. Ľudia žijúci v rozvojových krajinách sú odkázaní na prácu vo fabrikách — nemajú dostatočné vzdelanie, a aby uživili svoje rodiny, sú nútení pracovať aj za tri doláre za deň. Ich priemerný pracovný čas je až 16 hodín, fabriky nemajú poriadnu ventiláciu, čelia verbálnemu i fyzickému násiliu.
Pomalá a udržateľná móda je aj etická. To je ďalší z dôvodov, prečo je oblečenie drahšie — všetci ľudia, od pestovateľov bavlny cez šičky až po zamestnancov na predajni, dostali spravodlivú a férovú mzdu, ktorá je pre nich dostačujúca, aby si vedeli zaobstarať dôstojné žitie.

Znížite svoju uhlíkovú stopu

Uhlíková stopa je stopa, ktorú nechávame na životnom prostredí. Istú uhlíkovú stopu má všetko okolo nás — na záleží na viacerých faktoroch, ktoré sa podieľajú na tom, aká je vysoká. Na to, aby sme zachovali dobré podmienky na život i pre budúce generácie, je dôležité snažiť sa svoju uhlíkovú stopu znížiť.
Výroba pomalej módy je v porovnaní s fast fashion jednoznačne ekologickejšia. Používanie pre prírodu lepších materiálov, netoxických farbív, šetrenie vody — to všetko znižuje uhlíkovú stopu. Značky, ktoré vyrábajú takéto oblečenie, sa zvyknú snažiť aj znížiť svoju spotrebu plastových obalov, a tak vám kúsky často prídu v recyklovaných krabiciach či papieri. A samozrejme, uhlíkovú stopu znižuje i to, že takéto oblečenie má dlhú životnosť a neskončí po pár mesiacoch od kúpenia na skládke.
V prehľadnom článku VEĽKÝ ZOZNAM ZNAČIEK S UDRŽATEĽNOU, POMALOU A ETICKOU MÓDOU nájdete tabuľku, ktorá vám pomôže pri orientovaní sa obchodmi s pomalou módou. A v mini sérii KDE KUPOVAŤ ETICKÉ OBLEČENIE sa o zaujímavých značkách dozviete viac.