5 dôvodov, prečo nakupovať oblečenie z druhej ruky

Kupovanie už vyrobeného a nechceného oblečenia je najviac udržateľný krok, ktorý môžeme urobiť. A povieme vám 5 dôvodov, prečo by ste to mali skúsiť i vy.

To, že sú “sekáče” neusporiadané a špinavé, je len mýtus.
Kupovanie už noseného oblečenia sa v priebehu posledných pár rokov stalo niekoľkonásobne populárnejším. Kedysi boli second-handy považované skôr za obchody, kde nakupovali tí, ktorí si z finančných dôvodov nemohli dovoliť kupovať nové oblečenie. Toto vnímanie sa našťastie otočilo — a dnes vidíme v kupovaní z druhej ruky viacero výhod.
Mnoho ľudí má ale z takéhoto nakupovania stále obavy. Samozrejme, má to aj svoje nevýhody — pomerne často sa stáva, že nenájdete presne to, čo ste hľadali. Každý kúsok je unikát, takže nie je nezvyčajné, že kúsok, ktorý sa vám bude páčiť vzhľadom, nebude vo vašej veľkosti. Kupovanie v sekáčoch je skôr o šťastí a o praxi, a po viacerých skúsenostiach si postupne vytvoríte systém, ktorý vám vyhovuje.
Ak ste v second-hande ešte nikdy neboli a chýba vám postrčenie, tak ste na správnom mieste. Povieme vám päť dôvodov, prečo je nakupovanie z druhej ruky super a mali by ste tomu dať šancu.

Nižšiu cenu často nenájdete ani vo fast fashion reťazci.

1. Ušetríte peniaze

Benefit, ktorý pocítite okamžite. I keď sme zvyknutí, že oblečenie z fast fashion reťazcov je lacné, tak pri second-handoch je cena ešte nižšia. Mnohé obchody fungujú na jednotnej cene, takže všetky tričká stoja 50 Kč alebo nákup odvážia a vy zaplatíte podľa váhy nákupu. Ak si chcete obnoviť šatník alebo hľadáte nové kúsky, práve pri nakupovaní z druhej ruky vás nebude bolieť peňaženka. A ušetrené peniaze viete potom investovať do niečoho iného — či už drahších a kvalitnejších kúskov oblečenia vyrobených z udržateľných materiálov, do svojich koníčkov alebo napríklad na cestovanie.

2. Podporujete pomalú módu

Nepekná pravda o fast fashion a o tom, aký má negatívny vplyv na životné prostredie i komunity v rozvojových krajinách, sa postupne čoraz viac dostáva do povedomia. A tým sa zvyšuje záujem o pomalú módu. Uvedomujeme si, ako dôležité je skoncovať s aktuálnymi trendami a zamerať sa na udržateľnosť a používanie ekologickejších materiálov, a že aj šičky si zaslúžia dostať za svoju tvrdú prácu férovo a spravodlivo zaplatené.
Viac ľudí chce podporiť pomalú módu, no nevedia, kde začať. Nie každý rozpočet si totiž môže dovoliť kupovanie oblečenia, ktoré je niekoľkonásobne drahšie ako vo fast fashion obchodoch. Second-handy sú preto skvelým miestom, kde začať! Kupovanie už vyrobeného a nechceného oblečenia je najviac udržateľný krok, ktorý môžeme urobiť. To podporuje pomalosť v obliekaní a prístupe k móde. A bez toho, aby ste na oblečenie míňali tisíce.

Už nie je nezvyčajné, že aj v second-handoch sa stretneme z nechcenými kúskami z fast fashion.

3. Znížite dopyt po fast fashion

Rýchla móda žije vďaka spotrebiteľom. Tým, že podporujeme značky ako je H&M alebo Zara tiež podporujeme ich masovú výrobu oblečenia; ale zároveň aj používanie konvenčnej bavlny, ktorej pestovanie ničí pôdu a škodí životnému prostrediu, či podmienky, v ktorých sú šičky nútené pracovať. Vďaka tomu, že kupujeme viac a viac za čo najnižšiu možnú cenu môžu tieto reťazce produkovať ešte väčšie množstvo oblečenia.
Ako spotrebitelia máme ale silu tento dopyt znížiť. Možno sa nezdá, že ako jednotlivec zmôžete veľa, ale opak je pravdou. To, že si nekúpite to jedno tričko vo fast fashion obchode, ale radšej v second-hande, znižuje dopyt. Nikto na svete nekoná sám — a spojením jednotlivcov, ktorí preferujú už nosené a vyrobené oblečenie, postupne aj samotný výrobca pocíti, že záujem o jeho výrobky klesá. A bude musieť spraviť nejaké zmeny.

4. Predĺžite životnosť oblečenia

Vedeli ste, že priemerný počet nosení jedného oblečenia je len sedemkrát? A že každý rok sa vyrobí až 100 miliárd kúskov oblečenia, pričom 92 miliónov TON skončí na skládke v rovnaký rok, ako to bolo vyrobené?
Je až ťažké si predstaviť tieto čísla. Každú sekundu pribudne na skládkach jeden kamión oblečenia. Textílie je veľmi ťažké recyklovať a drvivá väčšina nemá druhé využitie, preto končí ako odpad. No jednoduchým a veľmi efektívnym spôsobom, ako predĺžiť životnosť oblečenia, sú práve second-handy. Mnohé oblečenie vyhadzujeme preto, pretože sa nám už nepáči, nie je to náš štýl alebo veľkosť. Ale pre niekoho iného je to presne to, čo hľadá! Nakupovanie v sekáčoch podporuje cirkulárnu módu a prispieva k udržateľnosti.

Najudržateľnejším krokom je nosenie toho, čo už je v obehu.

5. Šetríte zdroje

Nemáme k dispozícii nekonečné množstvo vody a pôdy. Na čistenie vody je potrebná energia, ktorú ale musíme najprv nejako vyrobiť; a často to nie je úplne ekologický proces. Horšie je to ale s pôdou. Pri pestovaní bavlny sa používajú toxické a nebezpečné pesticídy a insekticídy, ktorých cieľom je pomáhať bavlne rásť za čo najrýchlejšiu dobu. No tieto zložky sa dostávajú do pôdy a do podzemnej vody. Pestovanie monokultúry tiež výrazne ochudobňuje živiny v zemi, takže už po pár rokoch je daná pôda prakticky nepoužiteľná pre ďalšie pestovanie. A tak sa sadzba musí posunúť inam. Tento proces má negatívny dopad na životné prostredie i na komunity v rozvojových krajinách.
Na oblečenie zo second-handov ale žiadnu ďalšiu vodu, pôdu a energiu nepotrebujete, pretože toto oblečenie už existuje. A tým, že si nekúpite nový kúsok, ale radšej už vyrobený, pomáhate ušetriť zdroje, ktoré potom na výrobu nie sú potrebné.
Obchod s oblečením z druhej ruky nájdete v každom väčšom meste. A nájdete v ňom široký výber značiek, druhov, materiálov i veľkostí. Takéto nakupovanie síce vyžaduje viac času a trpezlivosti, ale aj toto podporuje pomalosť v móde. A v momentálnom svete, kde je nutné podniknúť kroky k udržateľnosti, je to presne to, čo pomáha spraviť rozdiel.