Představujeme: Šufan — dokonalý příběh ořechových másel

Čisté složení, zaměření na maximální kvalitu a zodpovědný přístup. Ve společnosti ŠUFAN se píše dokonalý oříškový příběh a my vám ho v krátké sérii přiblížíme.

Jejich oříšková másla si zamilujete. / Zdroj: Facebook Šufan.
Olomouc je známá pro své historické centrum, krásné uličky a tisíce studentů. Ale toto pěkné městečko v sobě skrývá i jedno malé tajemství. Je sídlem značky, jejíž produkty jste již jistě zahlédli na sociálních sítích, reklamách či dokonce pultech v obchodě. Řeč je o ŠUFAN — výrobci oříškových másel a dalších výrobcích z kvalitních ořechů.
Lukáš, který spolu s Matějem a Markem stojí za touto výjimečnou značkou, nás provedl prostory, ve kterých vznikají jejich úžasné produkty, vyprávěl nám o jejich vzniku a současnosti, a zodpověděl naše otázky.
A proč jsme my navštívili Šufan? Protože jejich výrobky při našem mapování bezobalových obchodů často potkáváme a ještě častěji v obchodech se zdravou výživou. Zalíbil se nám jejich jednoduchý minimalistický design a i jejich příběh, který vám krátce převyprávíme. Nejde však jenom o samotný příběh, ale o to, co v Šufanu doopravdy dělají. Záleží jim na zodpovědném přístupu? Snaží se o opravdu kvalitní produkt? Říká jim něco zero waste a udržitelnost? To se dozvíte v tomto a dalších dvou článcích, které o Šufanu připravujeme.

Tým, který stojí za Šufanem — Matěj, Marek a Lukáš. / Zdroj: Facebook Šufan.

Kdo je Šufan?

Šufan nás svými produkty těší od roku 2014; abychom ale zjistili, kde příběh začal, tak se musíme vrátit ještě o pár let zpět. V roce 2011 se totiž kluci rozhodli jet na zkušenou do Kanady. Tam si každý snil svůj sen, ale situace se vyvinula nakonec tak, že se vrátili zpátky do České republiky. Co jim však utkvělo v hlavách, byly místní kanadské oříškové másla, které tam jsou populární. A ty jim v České republice chyběly.
Jak to tak bývá, tak ty nejlepší nápady přicházejí nečekaně. A Marek i Matěj dostali oba dva podobný nápad prakticky ve stejnou chvíli. Chtěli přinést tuto kanadskou pochoutku na náš trh. Slovo dalo slovo a vrhli se do vlastní výroby. S postupem let a růstem přibrali do party Lukáše. Z vlastní zkušenosti s výrobky od Šufanu musíme říci, že na první ochutnání poznáte, jak moc jim záleží na kvalitě.
Současnost Šufanu je postavená na pevných základech, které Matěj a Marek položili, a ke kterým přidal své i Lukáš. Šufan roste a zaměstnává již 15 lidí. Rozšiřují sortiment o novinky, které nejdříve pečlivě doladí, otestují a až teprve potom pošlou do světa. A zároveň mají plány a nápady, které postupně převádějí do reality a přinášejí tak stále nové výrobky.

Ovoce použité v Odvařeném triu bylo vypěstováno na Moravě. / Zdroj: Facebook Šufan.

Udržitelnost a lokálnost

Koncept ekologie a udržitelnosti v Šufanu není ničím cizím. Odpad se snaží minimalizovat všude tam, kde se dá. Mnohé z jejich produktů jsou baleny ve skle a mají kovové víčko. Oba tyto materiály jsou snadno recyklovatelné. Volba skla jako obalu s sebou sice přináší jisté riziko, ale dodává Šufanu jedinečný vzhled a u těchto produktů si můžete být jisti, že obal nevypouští do ořechového másla nebo granoly žádné potenciálně nebezpečné látky.
Ani etikety nejsou obyčejné. A pokud z nich budete cítit vůni piva, důvod je jednoduchý — z 25 % jsou vyrobeny z pivovarského ječného sladu, který by skončil v koši. Vytváření zbytečného odpadu se vyhýbají i při balení objednávek. Namísto bublinkové fólie, polystyrenové výplně a vzduchových polštářků využívají raději věci, které už mají. Například karton z krabic, do kterého obalí sklenice, aby se nerozbily, a jako výplň používají kartonové odřezky a povoskovaný papír, který jim zůstane po odlepených etiketách.
S udržitelností jde ruku v ruce i lokálnost. Kde je to možné, volí dodavatele, kteří jsou k nim bližší — a ovoce vyroste na Moravě, ořechy berou z Evropy. Zkracování cesty od zemědělce k výrobci, a poté následně i ke spotřebiteli, má výrazný dopad na životní prostředí. Malý detail, velký rozdíl.

Dokonalá snídaně za pár minut. / Zdroj: Facebook Šufan.

Sortiment Šufanu

Co všechno najdeme v sortimentu Šufanu? Hlavním tahákem jsou ořechová másla a jejich dokonalá čistota, jednoduchost a kvalita. U ořechových másel je kladen velký důraz na počáteční surovinu a na unikátní styl pražení, který si v Šufanu osvojili a dělá jejich másla a i všechny výrobky jedinečné. Sortiment másel obsahuje z půlky čistá másla a z půlky másla ochucená.
Když už v Šufanu vyrábí ořechová másla, tak je jasné, že jejich sortiment bude plný i samotných ořechů. Výběr je skvělý a v každém balení najdete chutné ořechy, na jejichž výrobě záleželo. Šetrné pražení je základem, himalájská sůl příjemným dodatkem. Od těchto oříšků se těžko budete odtrhávat. Pod stejným odkazem najdete i lyofilizované jahody a maliny, které mohou zpestřit vaše snídaně i svačinky.

V sortimentu mají široký výběr různých produktů. / Zdroj: Facebook Šufan.
Mají i granolu a kaše. Oboje je perfektně vyvážené; a kaše dokonce za pomoci nutriční specialistky. Obojí vás tak perfektně ráno nakopne za úspěšným dnem. Kaše i granola obsahují to nejlepší, což je vždy výhodou kvalitních potravin.
Do oka vám jistě padne zajímavě se jmenující Odvařené trio. Možná vás na první dobrou napadne, že jsou to jen marketingově zajímavě pojmenovaná povidla. Ona to ve skutečnosti jsou povidla. A takovéto názvy mají jen proto, že v Šufanu dělají svou práci opravdu poctivě a používají pouze stoprocentní ovoce a přesně nula cukru. Co však neumí je ohnout fyzikální zákony a evropské předpisy, kvůli jejichž absurdnosti nemůže jejich Odvařené trio nést název “povidla”.
Za zmínku stojí i to, že v Šufanu vyrábí i vlastní čokoládu. Je tím zaručeno, že i tato část výroby je pod přísnou kontrolou. A to, jak voní místnost výroby, tak přesně tak voní ráj. Také čokoládu naleznete v sortimentu, společně s dalšími několika přísadami na pečení a vaření. Nedávnou novinku je Ořechiano, které je veganskou alternativou sýru parmezánského typu. Ořechiano je k dostání ve třech variantách.

Kvalita, minimalismus a zaměření na detail. To dokonale vystihuje celou značku. / Zdroj: Facebook Šufan.

Co se nám na Šufanu líbí?

V této době se tím honosí kde-kdo, ale spojení “poctivá práce” k Šufanu opravdu patří. Ať už jde o výběr surovin, jejich zpracovaní a vyladění produktů do posledního detailu, nebo o styl balení, nakládání s odpady a přístupem k vlastní ekologické stopě — tak v Šufanu myslí na vše. Žádná masová výroba s nevalnou kvalitou, ani tuny odpadů či odpadních látek z výroby. Zamýšlejí se nad každým aspektem svého podnikání s nejlepším svědomím. Když se to skloubí a vybudujete i tým lidí, kteří jsou pro to nadšení, výsledkem této rovnice jsou úžasné produkty, které svojí chutí na poprvé vyrazí dech a napodruhé seberou slova, protože si je budete právě vychutnávat a na mluvení nebude čas.
A kde si dobroty od Šufanu pořídíte? Prvním zdrojem může být e-shop, kde najdete všechny produkty pod jednou střechou. Na webu naleznete také mapku všech obchodů, ve kterých výrobky od Šufanu prodávají. V této době je jich hodně přes 200 a další přibývají.
Dostupnost je velkou devizou produktů od Šufanu a ochutnat je můžete v celé České republice. Při naší návštěvě jsme dostali možnost poslechnout si Lukáše a zeptat se ho i na pár otázek. Toto velmi zajímavé povídání přineseme v příštím článku a už teď musíme říct, že se máte na co těšit, protože Lukáš je perfektní studnicí zajímavých informací a velmi pěkně nám přiblížil to, jak v Šufanu fungují, na čem jim záleží a jaké jsou jejich hlavní zásady.
Ještě jednou děkujeme Šufanu za rozhovor a možnost návštěvy.