Veganský špaldový koláč se švestkami a drobenkou

Máté rádi sladké a zároveň rychlé dobroty? Mám tu pro vás další recept, který je jednoduchý a na jeho přípravu budete potřebovat jen pár surovin. Pokud jste v pečení nováčci, tak je tento receptík právě pro vás. Je rychlý, nenáročný, univerzální a má lákavý vzhled. V tomto receptu jsou hlavní ingrediencí švestky, ty však můžete nahradit jakýmkoliv jiným sezonním ovocem.
Tento recept vznikl asi před rokem, kdy jsem upekla buchtu s jablky v kulaté formě místo na klasickém obdelníkovém plechu. Postupem času jsem jej upravovala a doladila až do této finální verze. Tehdy mě oslovilo jedno bistro, zda bych jim občas něco upekla. Asi sami víte, že obdelníkové koláče jsou sice dobré, ale někdy jim chybí něco k tomu, aby byly i lákavé. Začala jsem tedy experimentovat a vyzkoušela mnoho různých verzí, kdy jsem například použila žitnou mouku místo pšeničné nebo upekla koláč čistě ze špaldové mouky. Některé verze by se daly využít i dál, ale pokud jste zvyklí na nadýchané těsto, tak nejspíše zůstanete u tohoto receptu.
Během léta, kdy nám příroda nabízí spoustu rozmanitého sezonního ovoce, jsem vyzkoušela snad všechno, co jen šlo. Tento koláček jsem pekla několikkrát týdně, protože se skvěle hodil na výlet, jako pohoštění pro návštěvu nebo jen jako občerstvení k večerní kávě. A co je asi nejdůležitější, tak mi jeho příprava nezabrala moc času. Během chvíle jsem měla hotové těsto, ozdobila ovocem, drobenkou a šup s tím do trouby.
Teď tu máme podzim, který je někdy slunečný, někdy nás zase překvapí několikadenním deštíkem. V takových dnech máme chuť zachumlat se do deky s teplým čajem a jistě oceníme, když se k tomu najde i nějaká dobrota.

Švestkový koláč

10-15 minut 40 minut 6 porcí

Někdy stačí jen pár ingrediencí pro vytvoření něčeho chutného a pěkného. Švestky teď najdete na každém rohu zahrádek, na tržnicích i v obchodech. V tomto receptu najdete inspiraci k jejích zařazení do svého jídelníčku bez velké námahy.

Ingredience
  KOLÁČ

 • 150 g polohrubé pšeničné mouky
 • 125 g celozrné špaldové mouky
 • 75 g třtinového cukru
 • 2 ČL jedlé sody
 • 2 PL jablečného octa
 • 50 g slunečnicového oleje
 • 500 g rostlinného jogurtu
 • 12-15 menších švestek


 • DROBENKA

 • 30 g veganského másla
 • 20 g cukru
 • 35 g hrubé nebo polohrubé mouky
Postup
 1. Nejdříve smícháme všechny suché siroviny — tedy mouku, cukr a sodu. Poté přidáme ocet, který promícháme se suchou směsí metličkou, přidáme olej a nakonec i jogurt.
 2. Kulatou formu o průměru 25 cm vyložíme pečícím papírem a vylijeme do ní těsto.
 3. Na vrch těsta vyložíme švestky a částečně je do něj zatlačíme, aby se během pečení nespálily.
 4. V malé mističce smíchámé mouku, cukr a máslo, ze kterých ručně vypracujeme drobenku.
 5. Drobenkou koláč ozdobíme a pečeme v předehřáte troubě při 180°C 10 minut na horkovzdušném režimu, poté pečeme dalších cca 30 minut při klasickém režimu.
 6. Zda je koláč hotový si můžeme ověřit špejlí. Pokud se na ni těsto nelepí znamená to, že je koláček dobře propečený.
Tip: Vyzkoušejte si nejrůznější kombinace. Pokud máte rádi skořici, přidejte ji do drobenky (vynikne především v kombinaci s jablky). Koláč je chutný také pokud z něj drobenku úplně vynecháte. S chutí do toho! Nebojte se a experimentujte.

Na začátku si nachystáme všechny ingredience, aby byla příprava ještě rychlejší.

Olej je jednou z posledních ingrediencí při přípravě těsta proto, aby soda a ocet vytvořili kypřivou reakci.

Drobenku rozprostřeme pěkně po celé ploše koláčku.

Nezapomeňte špejlí zkontrolovat, zda je koláček dobře propečený. Každá trouba peče trochu jinak.
Když je koláček upečený, tak byste jej měli nechat alespoň 30 minut odležet. Sami zjistíte, že horký koláč není tak dobrý a bude se vám hůř krájet. Po vychladnutí se koláček zpevní a všechny jeho chutě se krásně propojí a vyrovnají.

Pravý čas zahřát vodu na čaj a ukrojit si kousek této dobroty.
Máte rádi švestky nebo zvolíte jinou variantu doplnění koláčku?
Zdieľaj článok