Tofu scramble — vegánska náhrada praženice z tofu

Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Mali by byť plné makroživín — bielkovín, tukov i sacharidov, spolu so zeleninou alebo ovocím, ktoré pomôžu zasýtiť až do obeda. Tofu nezvykne byť považované za raňajkové jedlo; no vďaka svojej neutrálnej chuti a širokému využitiu ho môžete ľahko a rýchlo premeniť na raňajky, ktoré si zamilujete.

Praženica z tofu je teplá, takže zahreje počas chladnejších dní, naštartuje metabolizmus a zasýti na celé dopoludnie.
Praženica je skvelým jedlom na raňajky. Prebudí žalúdok, zasýti, dodá energiu na celé ráno. Navyše je veľmi rýchlo hotová, nevyžaduje žiadne veľké znalosti a všetky potrebné ingrediencie máte v chladničke.
Ale čo jej vegánska verzia? Samozrejme, existujú alternatívy ako JustEgg, čo je rastlinná alternatíva vajec vyrobená z mungo fazule, no tá pre nás nie je veľmi dostupná a z Kalifornie si ju len tak hocikto neprinesie. Plus, nie je to vec, ktorú by sme mali bežne doma v chladničke. Ale v chladničke každého vegána i vegetariána je tofu.
Tofu scramble nie je žiadna novinka a je známym jedlom kohokoľvek, koho zaujíma rastlinná strava. K tofu stačí cibuľka, soľ, olej a korenie, a jednoduché, no chutné a výživné jedlo je na tanieri za pár minút.
Ak ste tofu praženicu ešte nikdy nerobili a nejedli, ukážeme vám základný recept — ten si potom môžete prispôsobiť podľa vlastnej chuti a dodať zeleninu, bylinky alebo aj vegánsky syr, vytvoriť z toho plnku do wrapu a podobne.

Základná tofu praženica

príprava 5 minút pečenie 5 minút množstvo pre 2 osoby

Tofu je samo o sebe bez výraznej chuti — čo je skvelou výhodou a môžete si ho dochutiť presne tak, ako chcete. Kurkuma mu dodá typickú farbu praženice a jemne horkú chuť, paprika zase sladkosť a arómu. Samozrejmosťou je nadrobno nakrájaná cibuľa, ktorá nesmie chýbať v žiadnom recepte. Recept je pre dve väčšie porcie, ale upraviť si ho viete pre vám daný počet osôb.

Ingrediencie
 • blok bieleho tofu
 • polovicu stredne veľkej cibule
 • olej
 • 1 PL kurkumy
 • 2 ČL sladkej papriky
 • soľ a čierne korenie
Postup
 1. Cibuľu nakrájajte nadrobno.
 2. Rozohrejte panvicu a pridajte približne lyžicu oleja. Prisypte cibuľu a nechajte pražiť, kým nebude sklovitá a nezačne chytať zlatú farbu. Potom plameň mierne stíšte.
 3. Pridajte korenie a soľ a dobre premiešajte. V tomto kroku môžete pridať aj nadrobno nakrájanú zeleninu podľa vlastnej chuti.
 4. V rukách rozmrvte blok tofu na čo najmenšie kúsky a pridajte na panvicu. Opäť dobre premiešajte.
 5. Prilejte približne tri až štyri lyžice vody (alebo nesladeného rastlinného mlieka) a zamiešajte. Vďaka tomu bude praženica vláčna a nadýchaná.
 6. Pražte pár minút, kým sa všetky chute nespoja.
 7. Pred podávaním dochuťte podľa potreby soľou.
Tip: Ak robíte tofu praženicu pre dvoch a viac ľudí, odporúčame si tofu rozmrviť v rukách dopredu. Netrvá to dlho, ale cibuľa sa spraží veľmi rýchlo, tak aby ste mali dostatok času na rozmrvenie všetkých väčších častí.
Raňajky, ktoré sú nielen jednoduché a rýchle na prípravu, ale i chutia výborne.
K tofu môžete pridať akúkoľvek zeleninu — papriku, jarnú cibuľku alebo huby chutia najlepšie.
Chutnali ste už praženicu z tofu? Aké raňajky preferujete — sladké alebo slané?
Zdieľaj článok