Udržateľné a ekologické nevyhnutnosti v našej kuchyni

Podelíme sa s vami o päť našich obľúbených udržateľných a ekologických alternatív do kuchyne, na ktoré nedáme dopustiť a i vám pomôžu znížiť produkciu odpadu.

Produkty sú z ekologickejších alternatív — ako je drevo, kov alebo prírodný materiál.
Ak vás zaujíma ekológia, ochrana životného prostredia a radi by ste aj vy spravili váš domov o niečo viac udržateľným, práve kúpeľňa a kuchyňa sú skvelým miestom, kde začať. V týchto dvoch miestnostiach vzniká najviac odpadu — a hlavne toho zbytočného.
Znížiť množstvo obalov alebo jednorazových výrobkov, ktoré končia v koši, nie je vôbec také náročné, ako sa možno zdá. Dôležité je uvedomiť si, že udržateľnosť nie je o dokonalosti. Pre mnohých ľudí je nemožné žiť absolútne bezodpadovo a nemať doma žiaden plast — a je to v poriadku. Každý malý krok sa počíta a aj jedna malá zmena k “lepšiemu” spraví veľký pozitívny rozdiel.
Aby sme vás inšpirovali, ukážeme vám päť obľúbených výrobkov, ktoré nechýbajú v našej kuchyni. A priamo pod popisom nájdete aj odkaz na značky, kde si rovnaké ekologické alternatívy môžete kúpiť i vy.

Kompostovateľná, skvelo savá a s dlhou trvanlivosťou.

Celulózová hubka

Kuchynské utierky sú veľkým pomocníkom a záchranou pri každej vyliatej tekutine i rôznej špine. Sú pomerne lacné a majú všestranné využitie; no po použití končia v odpadkovom koši. Možno sa zdá, že ich doma nevyužijete veľa, avšak priemerná domácnosť so štvorčlennou rodinou spotrebuje až 200 rolí papierových utierok ročne. A to už nie je malé číslo.
Veľmi jednoduchou, no efektívnou a rovnako lacnou alternatívou sú hubky. Tie môžete používať opakovane — po každom použití ich stačí krátko preprať. My odporúčame siahnuť po hubkách z celulózy — je to prírodný, veľmi dobre savý materiál z dreva, a teda sú hubky aj kompostovateľné a rozložiteľné v prírode. Aby ste ale predĺžili ich životnosť, pre poriadne vyčistenie a dezinfikovanie ich dajte do drezu, zalejte horúcou vodou a pridajte trošku PUERU. Hubka bude ako nová.
kúpiť celulózovú hubku

Obrúsok môžete použiť na desiatu, na zakrytie misky alebo na uchovanie potravín v chladničke.

Voskové obrúsky

Ak ste ich ešte nikdy nevyskúšali, tak ďalej už nečakajte. My sme si ich zamilovali. Sú úžasnou a ekologickou alternatívou potravinovej fólie a alobalu. Obrúsok je z jemnej, ale pevnej organickej bavlny a je napustený voskovou zmesou. Tá môže byť buď z včelieho vosku alebo je aj vegánska verzia so sójovým voskom a borovicovou živicou.
A ako ho používať? Teplom rúk obrúsok nahrejete do požadovaného tvaru. Steny k sebe priľnú a takto budú držať tvar, až kým obrúsok neotvoríte. Použiť ho môžete na zabalenie desiaty do školy — na chlebík i wrap, na nedojedené ovocie, zeleninu či syr v chladničke (vďaka tomu si zachovajú svoju čerstvosť) alebo i na viečko na misku i tanier. Využitie je veľmi široké a obrúsok vám vydrží približne rok. Možno aj dlhšie. A potom s ním do kompostu.
kúpiť vegánske voskové obrúsky

Stačí len jedna rúčka, ktorá vám vydrží aj celé roky.

Drevená kefa na riad

Popravde, odkedy sme začali používať drevené kefy na umývanie riadu, tak klasické farebné plastové hubky už ani len nemôžeme vidieť. Nielenže sa rýchlo znečistia, ale zachytávajú sa v nich kúsky jedla, rýchlo sa v nich množia baktérie a potom aj nepekne zapáchajú. A s tým by sme potom mali umývať riad, z ktorého budeme neskôr jesť? Nie vďaka.
Drevené kefy na riad kúpite v takmer každom bezobalovom obchode alebo napríklad na NOVELA.STORE. Má rúčku z certifikovaného dreva, praktický háčik na zavesenie a vymeniteľnú hlavicu — takže ak sú už štetinky poškodené, stačí ju len vymeniť a vyhodiť do kompostu. Nám jedna hlavica vydrží priemerne okolo troch mesiacov. A ak potrebujete ešte niečo pevnejšie na odolnú špinu hrncov, panvíc alebo zapekacích mís, vyskúšajte kefu na hrnce, ktorá dobre padne do ruky a má tvrdé štetiny.
kúpiť kefu na riad

S PERFECTOROM si môžete kúpiť aj praktickú keramickú mištičku.

Perfector

Ekologickejšiu alternatívu má nielen plastová hubka na riad, ale dokonca aj samotný umývací prostriedok. Na tom klasickom od konvenčných značiek nie je nič tak veľmi zlé — až na plastový obal. A aj keď je recyklovateľný, stále je to odpad, na ktorého výrobu bola použitá prvotná surovina a veľké množstvo vody.
PERFECTOR od značky NOVELA HOME má viacero výhod. Má ekologickejšie zloženie, ktoré zbytočne nezaťažuje životné prostredie. Je veľmi jemný i na ruky, skvelo pení a má krásnu sviežu vôňu. Jeho hlavnou výhodou je, že je zabalený len v kúsku jemného papiera; a dostupné je aj väčšie balenie, ktoré zase o niečo viac pomôže znížiť produkciu odpadu. Jednoducho produkt, ktorý si zamilujete.
kúpiť perfector tuhé mydlo na riad

Nádoba je dostupná aj v krémovej, zelenej alebo svetlosivej farbe.

Nádoba na kompost

V mnohých väčších mestách už fungujú kontajnery na bioodpad z domácnosti. Aj v Zlíne ich nájdeme takmer na každom rohu; a je to skvelý spôsob, ako spraviť udržateľnosť opäť o niečo dostupnejšiu. Vedeli ste, že až polovicu vyhodeného odpadu v domácnosti tvorí jedlo? Tieto zvyšky sa na skládke nikdy správne nerozložia; a pri rozklade vzniká metán — nebezpečný skleníkový plyn.
Ak aj vy máte niekde v blízkosti domova zberný kôš na bioodpad, určite ho využívajte! A k tomu vám môže pomôcť aj takáto nádoba. Je dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestili všetky šupky zo zeleniny, odrezky a zvyšky, ale aj malá na to, aby ste ju mohli mať na linke pri príprave jedla. Alebo dokonca aj v chladničke — kde ju držíme my, aby jedlo nehnilo a nesmrdelo. A raz za týždeň nádobu vysypeme do kontajnera. Výhodou je aj to, že kôš zo zmesovým odpadom taktiež nesmrdí a odpadu v ňom je podstatne menej.
kúpiť KitchenCraft nádobu na bioodpad

Tieto výrobky v našej kuchyni nesmú chýbať.
Ako sme spomínali už v úvode — nemusíte zakomponovať všetky tieto tipy do svojej domácnosti. Našim cieľom je vás inšpirovať, zdieľať naše tipy a skúsenosti; a možno si trúfnete i vy vyskúšať voskový obrúsok alebo začnete zbierať bioodpad v kuchyni. Možností je veľa — prvým krokom je chcieť.