10 jednoduchých tipov na udržateľnejšie leto

Aj počas letných mesiacov sa môžete snažiť žiť viac udržateľne. Podelíme sa s vami o tipy na kroky, ktoré sú jednoduché a príroda sa vám za nich poďakuje.

Aj počas letnej dovolenky a výletov môžete robiť malé kroky k udržateľnosti.
Leto je obľúbeným ročným obdobím mnohých. Dni sú zaliate slnkom, príroda hýri farbami a nie je nič lepšie ako tráviť popoludnie pri vode spolu s rodinou alebo priateľmi, hrať hry a oddychovať, striedať záhradné grilovačky spolu s kempovaním.
Na dva letné prázdninové a dovolenkové mesiace sa teší takmer každý a chceme si ich užiť naplno. A či už ich trávite doma alebo v zahraničí, môžete sa snažiť, aby boli udržateľnejšie a ekologickejšie voči prírode. Podelíme sa s vami o desať jednoduchých a nenáročných tipov, ktoré vám pri tom pomôžu.
Ako na udržateľnejšie leto?

Nerezová fľaša s dvojitým dnom udrží teplotu nápoja na niekoľko hodín.

1. Vždy s vlastnou fľašou a taškou

Pitný režim je v lete veľmi dôležitý, obzvlášť pri veľkých horúčavách. Kupovaniu fliaš s vodou sa ľahko vyhnete tým, že si budete nosiť všade vlastnú — či už sa chystáte na dovolenku alebo len na krátku prechádzku po meste. My obľubujeme nerezové fľaše, ktoré sú ľahké a odolné, a nápoj v nich vydrží dlho studený. A keď svoj obsah fľaše vypijete, pred tým, než si pôjdete kúpiť pitie v plastovej fľaši, skúste sa opýtať v kaviarňach a reštauráciách v okolí, či vám vlastnú fľašu nedolejú. Mnoho podnikov vám s radosťou vyhovie úplne zadarmo. V ČR máme projekt Univerzity Palackého Dolej si — ak na dverách zbadáte nálepku kvapky vody, označuje to, že na tomto mieste vám radi dolejú vodu do vlastnej fľaše.
Spolu s vlastnou fľašou sa naučte nosiť aj tašku. Každý má doma skladaciu tašku alebo plátenku — a tým, že ju budete mať stále pri sebe, sa vyhnete kupovaniu zbytočných plastových tašiek. Ak máte v kabelke alebo batohu ešte trochu miesta nazvyš, skúste sa naučiť všade nosiť aj sieťové alebo látkové vrecká na nákupy. Tým ušetríte mikroténové, keď vonku dostanete chuť na čerstvé pečivo alebo na tržnici objavíte čerstvé chutné ovocie, ktoré si budete chcieť vziať domov.
Tieto tipy sú jednoduché vo svojej podstate, ale ich praktizovanie chce trošku cviku na vytvorenie zvyku. Ale stojí to za to, lebo tým výrazne znížite svoju produkciu odpadu.

Osviežujúce letné nápoje si môžete vychutnať aj bez produkovania odpadu.

2. Povedzte NIE plastovým slamkám

K letu patria aj osviežujúce ovocné drinky. Či už si ich pripravíte doma sami, vychutnáte si ich v lokálnom podniku s priateľmi alebo sú pre vás nevyhnutnosťou na dovolenke, vyhnite sa plastovým slamkám. Sú udržateľnejšie alternatívy; a aj keď nemáte radi papierové slamky, môžete použiť kovové, sklenené alebo bambusové. Alebo vypiť nápoj bez slamky.

3. Bez mäsa

Nie, nemusíte sa počas leta stať vegetariánom alebo vegánom. Ale skúste dať šancu viacerým rastlinným jedlám a vegánskym alternatívam. Počas horúcich letných dní aj tak väčšina preferuje ľahké a osviežujúce jedlá ako šaláty, cestoviny a sendviče, čerstvé ovocie a zeleninu. Je na vás, či vyskúšate spraviť vaše obľúbené jedlo bez živočíšnych zložiek alebo či zavediete Pondelok bez mäsa. Rastlinná strava má niekoľkonásobne nižšiu uhlíkovú stopu oproti živočíšnej a má výrazne pozitívny dopad na životné prostredie. Malý krok, veľká zmena!

Nerezová miska od NOVELA HOME, ktorá je zero waste a bez plastu.

4. Ochutnajte lokálne jedlo

To je cieľom mnohých ľudí, ktorí zavítajú na dovolenke do miest či krajín, kde pred tým nikdy neboli. Ale vedeli ste, že jedenie lokálneho jedla je aj lepšie pre prírodu? Dovoz potravín zo zahraničia má vyššiu uhlíkovú stopu v porovnaní s potravinami, ktoré sú vypestované a vyrobené v danej krajine. Preto na dovolenke vo svojom okolí vyhľadajte tržnicu — ovocie a zelenina od lokálnych pestovateľov bude chutiť najlepšie.

5. Zvoľte cestu vlakom alebo autobusom

Cesta lietadlom vyprodukuje až viac ako šesťnásobok emisií CO2 v gramoch na jedného človeka na kilometer cesty než cesta diaľkovým autobusom. Sú, samozrejme, situácie, kedy nie je iná možnosť ako letecká preprava, ale ak máte na výber, cestujte hromadnou dopravou. Medzinárodné vlaky sú pohodlné a rýchle.
Ak sa na dovolenku chystáte autom, myslite na viac ľudí, menej batožiny. Čím vyšší je počet ľudí v aute, tým produkcia emisií CO2 na jednu osobu klesá a je výhodnejšie, keď ide viac ľudí jedným autom ako keby by mal ísť každý sám.
A naučte sa baliť v malom. Cestovanie s malým kufrom je pohodlnejšie, ale aj ekologickejšie.

Za oddychom nemusíte chodiť ďaleko. Občas stačí len záhrada alebo lúka.

6. Lokálna dovolenka

Za správnu dovolenku považujeme cestovanie do exotických krajín na opačnom konci sveta. Hoci je pekné spoznávať svet a nové kultúry, ďaleké cesty nie sú veľmi ekologické.
V posledných rokoch sa do širšieho povedomia opäť dostáva prevaha pomalosti a čoraz viac ľudí začína vyhľadávať lokálne dovolenky. Aj Česko a Slovensko majú čo ponúknuť a ukázať, a aj v našich horách či pri našich jazerách si môžete dôkladne odpočinúť. A z nižším dopadom na životné prostredie.

7. Nezanechávajte za sebou odpadky

Vec, ktorú učíme už malé deti, no aj mnohí dospelí s tým majú problém. Nenechávajte za sebou smetie. A neplatí to len na odpadky pohodené na zemi, ale aj na hádzanie vecí do košov na túrach alebo na pláži. Tie zvyknú byť malé a rýchlo sa preplnia, kvôli čomu ďalší odpad skončí na zemi a vietor ho môže odfúknuť do prírody alebo do mora. Ak vaše odpadky nie sú zamastené a zašpinené, vezmite ich so sebou a radšej roztrieďte do separovaného odpadu.
A ak máte na výlete možnosť, vezmite jedno menšie vrece na smetie so sebou a zbierajte odpadky popri ceste. Nie každému to je veľmi príjemná aktivita, ale ak sa zapojíte viacerí, môže sa to zmeniť na zaujímavú hru kto nájde viac. A príroda sa vám veľmi poďakuje.

Neutrálnosť voči životnému prostrediu znamená, že má produkt čo najnižšiu uhlíkovú stopu.

8. Opaľovací krém

Ochrana pred slnkom je veľmi dôležitá. No nie je opaľovací krém ako opaľovací krém. Zložky oxybenzone, butylparaben a actinoxate, ktoré sa používajú v mnohých produktoch na ochranu pred UV žiarením, spôsobujú blednutie korálov. A to aj v nízkej koncentrácii. Siahnite preto radšej po produkte, ktorý je bezpečný pre pokožku aj pre morských živočíchov. My sme spokojní s pleťovým fluidom od SunDance DM, ktorý je v recyklovanom obale a je neutrálny voči životnému prostrediu.

9. Krátka sprcha = šetrenie vody

Nie je nezvyk sa počas leta sprchovať aj niekoľkokrát denne. Počas horúcich dní nepadne nič tak dobre ako osviežujúca studená sprcha, ktorá schladí už za pár sekúnd. Ale takéto sprchovanie zvyšuje spotrebu vody — preto vyskúšajte skrátiť čas v sprche. Krátka dvojminútová sprcha úplne stačí.

Slnečné lúče dokážu viac než len dodať svetlo.

10. Využite slnko

Celé leto sa pred ním schovávame, ale využite jeho výhody naplno! Slnko je dokonalým zdrojom svetla a tým, že je vonku vidieť až do deviatej večer, nám pomáha výrazne oddialiť čas, kedy už treba rozsvietiť lampy a osvetlenie v domácnosti. Na slnko môžete dať aj mokrú vypranú bielizeň — slnečné lúče ju vysušia zadarmo, oveľa rýchlejšie a šetrnejšie ako sušička. A pomáhajú aj vyblednúť odolné škvrny.
Nemusíte robiť všetky zo spomenutých desiatich tipov. No ak si osvojíte čo i len pár z nich, spraví to rozdiel. Aj na malých krokoch záleží, pretože prispievajú k veľkej pozitívnej zmene.
Aké sú vaše tipy na udržateľné leto?