Ako nakupovať oblečenie udržateľnejšie a zodpovednejšie

Trend rýchlej módy má negatívny dopad na životné prostredie i na ľudí. Je na čase, aby sme začali nakupovať oblečenie opäť zodpovednejšie a udržateľnejšie.
Módny priemysel je tretí najšpinavší na svete. Pri pestovaní konvenčnej bavlny sa používajú nebezpečné a toxické pesticídy a insekticídy, pôda je preťažená a po pár rokoch prakticky nepoužiteľná. Spracovanie polyestru ničí ekosystémy a poškodzuje životné prostredie. Do vody sú vypúšťané farbivá a čistiace látky, čím sa stáva voda nepitná, pritom na nej závisí chod celých komunít. Trpia ale aj ľudia — sú nútení pracovať v zlých podmienkach, nevetraných priestoroch a za smiešne nízku mzdu. A to aj 15 hodín denne.
Takto bežne funguje fast fashion. My ako spotrebitelia to nevidíme, pretože sa o tom v médiách a medzi ľuďmi nehovorí. Máme vidieť len cenovku s nízkym číslom a reklamy na nové kolekcia, ktoré nám dávajú pocit, že musíme obnoviť šatník.
Je na čase prestať podporovať rýchlu módu a nezatvárať oči nad tým, aké zlo robí. A začať nakupovať oblečenie udržateľnejšie a zodpovednejšie.

Nakupujte s konkrétnou predstavou

Tým, že do obchodov vstúpite bez toho, aby ste vopred vedeli, čo potrebujete, robíte presne to, čo po vás fast fashion chce. Zapáči sa vám model na figuríne, budete si ho chcieť kúpiť a do pár minút už budete kráčať k pokladni s plnými rukami.
Oblečenie kupujte len vtedy, keď ho naozaj potrebujete. Niekedy to, že máte príliš konkrétnu predstavu je trošku na škodu, lebo šanca, že sa vám v hneď prvom obchode podarí nájsť daný kúsok je nízka. Ale tým, že si dopredu poviete, že chcete hnedý zimný kabát po kolená, ktorý má opasok, zaručíte, že neprídete domov s niečím, čo vám netreba. Toto ale neplatí len na fast fashion obchody, ale aj na swapy alebo second-handy. Nenakupujte veci len preto, že sa vám páčia.

Nenechajte sa zlákať zľavami

Práve nízka cena je to, čo nás často presvedčí danú vec kúpiť. Povieme si “ale veď to tričko je len za 1 €, to predsa nič nie je” — a dané tričko nám potom doma visí v skrini aj rok, lebo ho nemáme k čomu nosiť. Niekedy ku kúpe presvedčí aj predstava, že by si mal oblečenie za takú skvelú cenu kúpiť niekto iný.
Spýtajte sa samých seba, či by sa vám kúsok páčil, aj keby bol za plnú cenu. Kúpili by ste si ho aj vtedy? Odhliadnuc od toho, či by ste si ho bez zľavy mohli finančne dovoliť — táto jednoduchá otázka vám pomôže rozhodnúť, či sa vám páči oblečenie samotné alebo iba jeho cena. A pokiaľ vyslovene nepotrebujete nové oblečenie, naučte sa výpredajom vyhýbať.

Pred kúpou hľadajte iné spôsoby

Keďže je oblečenie tak lacné, sme zvyknutí kupovať nové veci hneď ako sa nám stará vec akokoľvek poškodí. Ale je toto naozaj riešenie? Niekedy stačí len obyčajné mydlo na škvrny, ktoré z trička vyperie zvyšky ovocia a trávy, každý gombík sa dá opäť prišiť a záplata zakryje kdejakú dieru. Stačí len nebyť lenivý a hľadať aj iné spôsoby. Kupovanie nového oblečenia automaticky posiela na skládku kúsok, ktorý sa ešte stále dá nosiť, je v dobrom stave a stačí mu len trošku pomôcť. Produkcia stále ďalšieho a ďalšieho oblečenia doslova topí Zem v látkach, ktoré nemajú využitie a nie je možné ich recyklovať.

Vytvorte si kapsulový šatník

O kapsulovom šatníku sme na SIMPLYBERENICA hovorili už mnohokrát. Jedná sa o kolekciu približne 30 kúskov, ktoré nosíte počas jedného ročného obdobia. Kapsula obsahuje oblečenie, ale aj bundy, topánky a doplnky. Je prispôsobená pre daného človeka, jeho životnému štýlu a potrebám. Na našom webe nájdete príklad kapsulového šatníka na jar, leto i jeseň.
Kapsulový šatník je skvelým spôsobom, ako nakupovať oblečenie viac uvedomelo. Tým, že si na začiatku ročného obdobia postavíte kapsulu z obmedzeného počtu kúskov, už nebudete mať potrebu dokupovať nič nové. Kapsula je postavená tak, aby sa v nej dali kúsky ľahko medzi sebou kombinovať, a aby ste sa vy pri outfitoch nikdy nenudili. Tiež vás to “donúti” dívať sa na vaše vlastné oblečenie trošku inak — a po čase zistíte, že si dôkladnejšie vyberáte, čo chcete obsiahnuť do šatníka.

Vsaďte na nadčasovosť

Voľba nadčasových kúskov je jeden z najlepších krokov, ktoré môžete spraviť. Medzi takéto kúsky patrí napríklad čisto biele, dobre padnúce tričko, modré rifle alebo jednoduché šaty vhodné na formálnejšie príležitosti. Takéto kúsky sa medzi sebou ľahko kombinujú a vždy vyzerajú dobre.
Kupovanie oblečenia, ktoré je práve teraz najnovšou módou a je trendom na sociálnych sieťach, je pekné — ale rýchlo sa trendom stane niečo iné. Doma sa nám potom kopia kúsky, ktoré už nechceme nosiť, lebo máme niečo novšie, krajšie, modernejšie.

Kvalita nad kvantitou

Lacné oblečenie je často nízkej kvality. Zaplatiť za jedny nohavice 100 € sa zdá byť veľa, no je to investícia, ktorá sa vyplatí. Kúpou etického oblečenia podporujete ekologickú výrobu, ktorá chráni planétu namiesto jej poškodzovania, podporujete udržateľný prístup, férové podmienky zamestnancov a spravodlivú mzdu. A vy tým získate oblečenie, ktoré je vysokej kvality a vydrží vám niekoľko rokov. Aj pre vašu peňaženku je lepšie raz kúpiť tričko za 20 €, ktoré budete s láskou nosiť aj 10 rokov, ako kupovať každý rok nové za 5 €. Tým aj znížite svoju produkciu odpadu a zachránite oblečenie pred skládkou.
To ale neznamená, že musíte nakupovať oblečenie už len od malých lokálnych etických značiek. Nie každý si môže dovoliť šaty za 200 € — a je to v poriadku. Oblečenie môžete naďalej nakupovať aj v obchodoch ako je H&M alebo Zara, i keď ich prístup k výrobe oblečenia je v mnohých aspektoch jednoducho zlý.
Všetko je to o tom, ako ku kupovaniu oblečenia pristupujeme my ako spotrebitelia. Či kupujeme nové oblečenie naozaj len vtedy, keď ho potrebujeme, dôkladne sledujeme, či nemá nedostatky, hľadáme spôsoby, ako ho opraviť, keď je poškodené a nesledujeme zbytočné trendy. Alebo či sa necháme zlákať každou akciou, vo voľnom čase prechádzame eshopy bez toho, aby sme vôbec niečo potrebovali, do obchodov chodíme len tak a každá polička v skrini je preplnená. Zodpovednejší prístup musí prísť priamo od nás. A spoločne môžeme spraviť zmenu.