Umývanie riadu bez plastu, ekologicky a udržateľne

Udržateľnosť v kuchyni? To znamená aj pri umývaní riadu. Podelíme sa s vami o tipy na naše obľúbené produkty — drevenú kefu, gél na riad či bambusovú škrabku.

Aj umývanie riadu môže byť ekologickejšie a zbytočne nezaťažovať prírodu.
Umývanie riadu nie je oblasť, na ktorú si spomenieme ako prvú, keď sa povie udržateľnosť. Nepoužívame tu žiadne jednorazové produkty a na prvý pohľad ani nič škodlivé životnému prostrediu. Ale prečo nespraviť krok ďalej a nezvoliť udržateľnejšie alternatívy bežných produktov?
V tomto článku vám povieme naše obľúbené ekologické možnosti pre umývanie riadu bez produkcie zbytočného odpadu a používania plastových vecí, ktoré nie sú recyklovateľné. Môže sa to zdať ako malý krok — ale aj tie sú dôležité. A prispievajú k ekologickejšej domácnosti.

Drevená kefa na umývanie riadu so stredne tvrdými štetinami si poradí s každou špinou.

Kefa na riad a lufa

V mnohých domácnostiach sú často používanou klasickou malé farebné hubky na umývanie riadu. Sú lacné a ľahko sa používajú; ale to je z výhod asi všetko. Sú ako magnet na špinu a rýchlo sa zamastia a opotrebujú. Keďže sú pórovité, zachytávajú sa v nich čiastočky jedla, a v hubke sa rýchlo množia baktérie, vďaka čomu hubka nielen zapácha, ale pri umývaní už nie je tak čistá a efektívna.

Kefa na riad

Náhradná hlavica

Lufa malá okrúhla

Jednoduchou alternatívou sú kefy na riad. Tie kúpite v každom bezobalovom obchode a hneď si ich zamilujete. Kefy pozostáva z dvoch častí — má drevenú rúčku, ktorá dobre padne do dlane a je z certifikovaného dreva, a má vymeniteľnú hlavicu z dreva a z kompostovateľných štetín. Hlavica vydrží aj niekoľko mesiacov bez toho, aby smrdela a pre rýchle vyčistenie a dezinfikovanie ju môžete na pár sekúnd ponoriť do horúcej vody. No a keď už doslúži, môžete ju hodiť do kompostu a stačí kúpiť len náhradnú hlavicu.
Druhou možnosťou je lufa. Lufa je vysušená dužina tekvice, ktorá je spočiatku suchá, ale po namočení úplne zmäkne a premení sa na špongiu. Stačí málo gélu na umývanie riadu, aby sa vytvorila bohatá pena a s lufou sa dostanete aj na posledné špinavé miesto. Keďže je to len dužina, tiež ju môžete hodiť do kompostu.

Kefa na hrnce má menšiu rúčku, ktorá dobre padne do dlane a ľahko tak pritlačíte na odolnejšie nečistoty.

Čo s odolnou špinou

Niekedy ale obyčajná kefa na riad nestačí a treba siahnuť po niečom silnejšom. Čo so špinou na zapekacej mise alebo na panvici, ktorá nejde len tak dole? My máme radi tri možnosti — kefu na hrnce, škrabku alebo drôtenku.

Kefa na hrnce

Bambusová škrabka

Medená drôtenka

Kefa na hrnce má drevenú rúčku, ktorá dobre padne do ruky a má pevnejšie a odolnejšie štetiny. Zvyčajne sú vyrobené z palmových vláken, no nemusíte sa obávať, že by riad poškrabali; a hravo s ňou umyjete aj sklenený čajník alebo hrniec či obľúbenú keramickú misu. Bambusová škrabka je pevná, tvrdá a odolná. Dobre padne do ruky a vďaka ostrejšej hrane sa dostanete do každého rohu. Škrabka je z jedného kusa bambusu a neobsahuje žiadne lepidlá, takže ju môžete tiež kompostovať. No a medená drôtenka je 100 % recyklovateľná, lebo iba z čistej medi. Vyčistí pripálené i zaschnuté jedlo z mnohých povrchov a svojou veľkosťou dobre padne do ruky.

Na každé miesto

To ale ani zďaleka nie sú jediné dostupné veľkosti drevených kief na čistenie a umývanie riadu. Vďaka ďalším kefám vyčistíte každý jeden druh riadu v kuchyni.

Veľká kefa na fľaše

Kefa s bavlnenou špičkou

Kefka na slamky

Ak si so sebou všade nosíte svoju fľašu (čo vrelo odporúčame), bude sa vám hodiť aj kefa na čistenie fliaš, ktorá má dlhú hlavicu i rúčku. Vyrába sa v rôznych priemeroch, takže sa hravo dostanete aj do fliaš s úzkym hrdlom a štetinky pomôžu vyčistiť aj dno. Ak máte kovové slamky, tak odporúčame aj malé kefky na čistenie. Tie pomôžu odstrániť zvyšky ľadovej kávy alebo ranného smoothie.

Gél na umývanie riadu si môžete načapovať do vlastnej nádoby vo väčšine bezobalových obchodov.

Čapovaný gél alebo tuhý prostriedok na riad

Existujú aj alternatívy bežného prostriedku na umývanie riadu, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. A možností je hneď niekoľko, stačí si už vybrať podľa vašej preferencie.

Citrónový gél na riad

Gél na riad Tangerínka

Tuhý Perfector

Ak máte radi tekutý gél, odporúčame gél s citrónovou silicou od Tierra Verde. Nielenže má zloženie, ktoré je ekologické a neubližuje ekosystémom, ale má aj príjemnú vôňu a skvelo pení. A tiež si ho môžete načapovať do vlastnej nádoby v mnohých bezobalových obchodoch, čím nevytvárate absolútne žiaden odpad (pretože vo výrobni prázdny kanister opäť naplnia a vrátia do bezobalu). Vyskúšať môžete ale aj prostriedok od slovenskej značky PÁNBACH, ktorý na čistenie využíva esenciálne oleje a silu prírodných zložiek. Odstraňuje mastnotu a riad necháva lesklý, no môžete ním dokonca umyť aj čerstvé ovocie a zeleninu. Prostriedok je v sklenenom obale a má praktickú pumpičku.
Ak ale chcete vyskúšať niečo iné, tak dajte šancu tuhému prostriedku na riad od NOVELA HOME. Tuhý PERFECTOR v sebe spája všetko to, čo od prostriedku na riad chceme — vytvára dobrú penu, má sviežu vôňu a účinne zbavuje zvyšky jedla i mastnotu. No tým, že neobsahuje vodu, má oveľa menšiu veľkosť a v praktickej keramickej miske vyzerá i na dreze krásne. Má prírodné zloženie, je balený v papieri a jeho používanie si zamilujete.

Kombinácia skla, dreva a keramiky vyzerá nádherne.

Ručné umývanie alebo umývačka riadu?

Otázka, ktorú si kladie mnoho ľudí. Na jednej strane je tradičné ručné umývanie, na druhej je umývačka. Jedno je jednoduché a efektívne, nepotrebujete k tomu nič extra, druhé zase vyžaduje prvotnú investíciu, ale potom je umývanie pohodlnejšie.
Ako argument, prečo si kúpiť umývačku riadu, sa často používa to, že šetrí vodou pri umývaní. To je, samozrejme, pravda — ale len vtedy, keď je v domácnosti viac ľudí. Ak človek býva sám, prípadne je dvojica, ktorá nemá takú spotrebu riadu, tak sa umývačka neoplatí a jej zapínanie, keď nie je úplne plná, má skôr opačný efekt a vodou sa plytvá. No pre päťčlennú domácnosť, ktorá denne prejde väčším počtom tanierov, príboru, hrnčekov, hrncov a podobne, to určite má zmysel a umývačka je ekologickejším variantom.

Alternatívy do umývačky

No tiež záleží, po akom prostriedku siahnete. Aby ste do vody nevypúšťali žiadne potenciálne nebezpečné látky, ktoré by mohli ublížiť rastlinám a živočíchom žijúcim vo vode, zvoľte radšej produkt, ktorý má prírodné zloženie.

Gél do umývačky

Regeneračná soľ

Leštidlo do umývačky

Takým je napríklad gél do umývačky od Tierra Verde s BIO pomarančovou silicou. Obsahuje výťažok z mydlových orechov, ktorý dobre pení a čistí, a produkt neobsahuje fosfáty, má dezinfekčný účinok a je vhodný do všetkých umývačiek riadu. Môžete si ho načapovať do vlastnej nádoby v bezobale, čím nevytvárate žiaden odpad. Pre lepší výsledok umývania ho môžete doplniť aj regeneračnou soľou do umývačky alebo leštidlom. Soľ zamedzuje tvorbe usadenín na riade a na skle a leštidlo funguje ako oplach, ktorý dodáva riadu prirodzený lesk.
Vo vybraných bezobalových obchodoch a bezobalových drogériách kúpite aj tablety do umývačky riadu — tiež s prírodným zložením, v praktickej veľkosti, s príjemnou vôňou a úplne bez obalu. Ich používanie je veľmi jednoduché.

Drevená kefa, kefa na hrnce a tuhé mydlo na riad od NOVELA HOME.
Aj umývanie riadu môže byť šetrnejšie k životnému prostrediu. A nemusíte robiť žiadne kompromisy a dlho si zvykať na nové produkty. Kefy na riad si určite rýchlo obľúbite, rovnako ako aj tuhý prostriedok PERFECTOR. V článku sme vymenovali naše obľúbené produkty a výrobky, no na trhu ich je oveľa viac — či už kefiek na čistenie riadu alebo prostriedkov. A touto malou, no významnou zmenou robíte niečo pre lepší svet.