Otestovali sme voskový obrúsok so sójovým voskom od VČELOBAL

Voskové obrúsky sú skvelou alternatívou potravinovej fólie a alobalu, a môžete ho používať dookola. My sme otestovali jeho vegánsku verziu so sójovým voskom — ako sa nám páčila?

Voskový obrúsok je skvelým udržateľným produktom so širokým využitím.
Ak vás aspoň máličko zaujíma udržateľnosť a nahrádzanie jednorazových plastových výrobkov ich udržateľnejšou alternatívou, tak ste už určite narazili na voskové obrúsky. A ak náhodou nie, tak vám ich radi stručne priblížime.
Voskové obrúsky sú znovu použiteľnou náhradou potravinovej fólie a alobalu. Majú široké využitie v kuchyni pri príprave i skladovaní jedla, ale najobľúbenejšie sú na prepravu medzi dvoma miestami — z domu do práce, do školy či na výlet. Keďže je možné ich používať opakovane, výrazne znižujú množstvo vytvoreného odpadu.
My sme po voskových obrúskoch už dlhšie pokukovali, no odrádzalo nás to, že obsahujú včelí vosk. Ten totiž nie je vegánsky, pretože pochádza zo živočíšneho zdroja. No potom značka Včelobal, asi najznámejší výrobca voskových obrúskov u nás, priviedli na trh vegánsku verziu. Hneď sme ho objednali, pár mesiacov dôkladne testovali, a dnes vám povieme, čo si o ňom myslíme!

Má rastlinné zloženie, je kompostovateľný, ľahko sa umýva a môžete ho používať stále dookola.

Aké má vegánsky voskový obrúsok zloženie?

Základom je látka vyrobená zo stopercentnej organickej bavlny s certifikátom GOTS. Je veľmi tenká a jemná, vďaka čomu sa obrúsok jednoducho používa a tvaruje pre žiadané použitie. Bavlnená látka je napustená zmesou z BIO sójového vosku, borovicovej živice, ktorá má antimykotické vlastnosti a BIO repkovým olejom, vďaka ktorému je obal ohybný.
Obal prešiel testami Regionálneho Úradu Verejného Zdravotníctva a je certifikovaný ako bezpečný pre použitie s potravinami. Nemusíte sa teda báť, že by sa akákoľvek zložka dostávala do jedla alebo že by jedlo mohlo jeho vlastnosti poškodiť. Ba dokonca, vosková vrstva je dostatočne silná a odolná na to, že nepohlcuje ani pachy z jedla.

Teplom rúk sa voskový obrúsok ľahko prispôsobí akejkoľvek miske a vytvorí pekné viečko.

Do obrúska môžete zabaliť aj sendviče, toasty alebo wrapy.

Ako voskový obrúsok používať?

V stručnosti — stačí ho len nahriať a prispôsobiť do tvaru! Sójový vosk má pomerne nízku teplotu topenia, a tak už po dvoch-troch sekundách reaguje na teplo. Obrúsok priložíte na misku, ktorú chcete zakryť, alebo doň zabalíte sendvič, wrap či zvyšky jedla ako je ovocie, zelenina, syr a podobne. Teplom rúk tvar obrúska prispôsobíte — vosk sa zahreje, priľne a po odtiahnutí rúk zase mierne stvrdne, čím si drží svoj tvar.
Pri starostlivosti ale treba byť opatrný. Najlepšie je obrúsok iba zľahka oprášiť od zvyškov jedla a omrviniek. Môže sa umývať vo vlažnej (nie teplej!) vode a s bežným prostriedkom na riad, no určite ho nešúchajte a nedrhnite, lebo tým by sa vosková vrstva mohla porušiť. Nechajte ho voľne uschnúť na suchej ploche, ideálne zavesený. Vyhýbajte sa zdrojom tepla ako sú mikrovlnky, rúry, radiátory, umývačky riadu alebo práčky, a obrúsok by nemal prísť ani do kontaktu s horúcim jedlom alebo zrejúcimi syrmi.
Pri správnom používaní vydrží minimálne 12 mesiacov. Keďže má 100 % rastlinné zloženie, keď vám doma doslúži, môžete ho bez obáv hodiť do kompostu.

Jeden obrúsok, stovky rôznych využití. Ochráni ovocie, zeleninu, pečivo i akúkoľvek inú potravinu.

Čo sme si na ňom obľúbili?

Jednoznačnou výhodou je zníženie produkcie odpadu. Hoci je alobal plne recyklovateľný, stále je to výrobok, ktorý má len jedno využitie. Lebo ak ste sa snažili použiť alobal viackrát, tak viete, že je to priam nemožné a veľmi ľahko sa trhá. Voskový obrúsok môžete používať opakovane bez toho, aby sa akokoľvek trhal, ničil alebo poškodil.
Jeho používanie je veľmi jednoduché. Keď si osvojíte to, ako sa oň správne starať, teda že ho nebudete vystavovať teplým jedlám či teplej vode pri umývaní, tak to nie je žiadna veda a je to tak ľahké ako pri potravinovej fólií alebo alobale.
Ďalším plusom je jeho široké využitie. Neviete nájsť viečko k miske alebo vrchnák? Potrebujete si do školy zabaliť desiatu? Chcete si na výlet vziať hrsť orieškov a sušeného ovocia? Upiekli ste skvelý koláč a radi by ste kolegom doniesli ochutnať? Ostala vám polovica avokáda, jablka alebo cibule? Na to všetko viete použiť tento jednoduchý voskový obrúsok. A možností využitia je ešte oveľa viac.

Obrúsok má voskový povrch — vďaka tomu dobre drží, ale občas zanechá na rukách lepkavé zvyšky.

Našli sme aj nevýhody?

Nie sú to úplne nevýhody — skôr to sú veci, na ktoré si treba dávať pozor. Pri umývaní obrúska musíte byť opatrný, lebo pri príliš teplej vode sa vosk začne topiť. Rovnako nesmie prísť do kontaktu s horúcim jedlom, takže akékoľvek teplé misky alebo čerstvo urobené toasty musia najprv poriadne vychladnúť. Inak sa roztopený vosk dostane na jedlo; a hoci je teoreticky bezpečný, tak to určite nie je niečo, čo by ste chceli na jedle.
Druhý malý nedostatok, ktorý sme spozorovali, je zachytávanie nečistôt v obrúsku. S väčšími zvyškami jedla a omrvinkami nie je problém, tie ľahko strasiete. No maličké čiastočky (ako je napríklad prach) sa až príliš prilepia do vosku a je pomerne ťažké dostať ich preč. Niekde pomôže umytie s gélom na riad, ale nechcem obrúsok veľmi šúchať alebo sa snažiť špinky zoškrabať, lebo mám obavy, že sa štruktúra vosku zničí a už nebude tak dobre fungovať. Ale smietky sem a tam nie sú nejakým veľkým problémom alebo prekážkou.

My sme si vybrali strednú veľkosť M, ale dostupná je aj menšia i väčšia varianta.
Ak by sme mali ale zhrnúť naše skúsenosti a spokojnosť po dlhšom používaní obrúsku, tak musíme povedať, že sme si ho obľúbili. Má množstvo výhod a najviac nám vyhovuje jeho široké využitie. Jedlo ostane dlho čerstvé a v bezpečí, nemusíme sa báť, že by sa pri prenose akokoľvek poškodilo a rozsypalo po obsahu batoha či tašky.
Každý z nás testoval jeden voskový obrúsok vo veľkosti M; a páčia sa nám natoľko, že sme si objednali už aj ďalšie kusy.
Ak vás obrúsky zaujali a tiež by ste ich chceli vyskúšať, kúpite ich na eshope VCELOBAL.SK — v malej, strednej alebo veľkej veľkosti. Cena sa pohybuje od 3.90 € do 8.90 €, alebo kúpite celý set za 18.90 €.