Rýchly vegánsky veľkonočný baranček s kakaom a banánom

Či už oslavujete Veľkú noc alebo nie, zvykom je pripraviť sladký dezert. Baranček nesmie chýbať vo viacerých domácnostiach; a my vám ukážeme rastlinnú verziu.

Hotový baranček je jemný, vláčny a má krásnu vôňu.
V mnohých rodinách síce nie sú veľkonočné sviatky oslavované v rovnakej miere ako tie vianočné; niekto Veľkú noc neoslavuje vôbec. Nie sme určite sami, ktorí majú zvyk pripraviť na toto jarné obdobie aspoň nejaké sladké dezerty. Možností je, samozrejme, mnoho. Ktovie, možno budúci rok pre vás pripravíme viacero jedál s veľkonočnou tematikou. Tentoraz ale ostaneme pri overenej klasike, ktorá nesmie chýbať v mnohých domácnostiach.
Veľkonočný baranček je pomerne jednoduchý na prípravu. Kľúčová je jedinečná forma na pečenie, ktorú dnes ale kúpite v mnohých obchodoch s domácimi potrebami a pred sviatkami ju nájdete aj v bežnom supermarkete za veľmi dostupnú cenu. Ak ale nechcete investovať do formy, tento recept môžete spraviť aj napríklad v klasickej forme na bábovku.
Pre náš recept na veľkonočného barančeka sú príznačné dve nie-tak-úplne tradičné suroviny. Do cesta pridávame kakao, ktoré dodá koláču krásne hnedú, až čokoládovú farbu, baranček má veľmi peknú vôňu a výraznejšiu chuť. Ako náhradu vajíčka v recepte používame polovicu banánu — ten pomáha spojiť cesto dokopy. Keď je baranček upečený, cítiť v ňom jemnú chuť banánu; cesto je vláčne a pekne nadýchané.

Veľkonočný baranček

20 minút 45 minút 8 porcií

Základ cesta je veľmi jednoduchý a stačí naň len pár ingrediencií. Polohrubá múka, trstinový cukor a prášok na pečenie sú hlavnými ingredienciami tohto sladkého veľkonočného dezertu. Banán mu dodáva vláčnosť a v tejto vegánskej verzii používame aj rastlinné maslo a ovsené mlieko.

Ingrediencie
 • 250 g polohrubej múky
 • 100 g trstinového cukru
 • 150 ml rastlinného mlieka
 • 100 ml oleja
 • 2 PL tmavého kakaa
 • ½ banánu
 • 1 ČL vanilkového extraktu
 • 1 ČL prášku do pečiva

 • rastlinné maslo + múka na vymazanie formy
Postup
 1. Vo väčšej mise zmiešame múku, kakao a prášok do pečiva.
 2. V druhej miske rozpučíme banán na kašu.
 3. Pridáme cukor, mlieko, olej a vanilkový extrakt, a poriadne premiešame.
 4. Suché ingrediencie prisypeme k mokrým a cesto spojíme pomocou varešky alebo stierky.
 5. Formu na barančeka prstami vymažeme rastlinným maslom.
 6. Pridáme približne dve lyžice múky a opatrne vysypeme celú formu.
 7. Do pripravenej formy vylejeme cesto a pečieme v rozohriatej rúre na 180 °C približne 45 minút.
 8. Upečeného barančeka necháme aspoň 15 minút vychladnúť, potom môžeme vyklopiť a posypať práškovým cukrom.
Tip: Do cesta môžete pridať aj orechy alebo sušené ovocie.

Príprava cesta je veľmi jednoduchá.

Vy ale nezabudnite vyplniť formu aj do barančekových uší 🙂
Určite budete aj vy príjemne prekvapení, ako krásne nadýchané a vláčne je cesto po upečení. A to aj napriek použitiu živočíšnych surovín! Príprava barančeka je veľmi jednoduchá a nenáročná. Ak nemáte radi príliš skoré vstávanie, odporúčame si ho pripraviť ešte deň pred tým, ako ho chcete podávať — teda ak ho chcete mať na Veľkonočnú nedeľu, upečte ho už v sobotu. Avšak tí, ktorým nevadí nastaviť si budík na hodinku skôr, nechajte si pečenie až na nedeľu. Zvyšok rodiny sa zobudí na nádhernú vôňu čerstvo upečeného barančeka.
Ak budete na pečenie používať formu na barančeka, nezabudnite venovať dostatok času príprave na pečenie. Do takejto formy sa, pochopiteľne, nedá dať žiaden papier na pečenie alebo silikónová podložka. Úplne vám ale postačí kúsok rastlinného masla, ktorým dôkladne vymažete každé zákutie formy; a potom ju vysypete ešte polohrubou múkou. My sme mali obavy, aby barančekovi náhodou neostala vo forme hlava, ale upečený baranček z formy “vypadol” sám.
Ako sme ale spomínali už v úvode, toto cesto môžete použiť aj na prípravu bábovky. Výhodou je jednoduchosť prípravy a nízky počet ingrediencií — a tak ak dostanete chuť na niečo sladké po víkendovom obede alebo potrebujete nejaký rýchly dezert pre návštevu, pripravené cesto stačí vyliať do akejkoľvek formy. Vždy bude nádherne voňavé, jemné ako obláčik a zamiluje si ho naozaj každý.

Barančeka môžete posypať práškovým cukrom.

Toto cesto môžete použiť aj na prípravu iných dezertov — ako je bábovka.
Aj vy zvyknete mať na Veľkú noc barančeka?
Zdieľaj článok