Testujeme syry od VIOLIFE: Le Rond, Mediterranean a Prosociano

Značka Violife má vo svojej ponuke široký výber rastlinných alternatív syrov. My sme tri z nich otestovali a prezradíme vám, ako nám chutili a či ich odporúčame.

Výber rastlinných syrov je tak široký, že už žiaden vegán nemusí robiť kompromisy.
Pre mnohých vegánov i vegetariánov nie sú syry od značky Violife žiadnou novinkou; a aj my na SimplyBerenica sme ich už niekoľkokrát spomínali. V sérii TESTUJEME VEGÁNSKE ALTERNATÍVY sme vám krátko predstavili už Originál blok, strúhanú Mozzarellu, Greek white — náš veľký favorit, ktorý vrelo odporúčame ochutnať, potom Cheddar plátky a Nátierku s bylinkami.
Tam ale ponuka Violife ani zďaleka nekončí a v sortimente majú aj ďalšie vynikajúce syry vhodné na iné príležitosti a do iných jedál. V treťom pokračovaní sa pozrieme na ďalšie tri ich produkty — rastlinnú alternatívu camembertu Le Rond, Prosociano wedge, ktorý je náhradou k parmezánu, a Mediterranean style blok vhodný na grilovanie.

Lahodne krémový, výrazne aromatický alebo chrumkavý a slaný? Každý syr je iný.

Stručne o Violife

Aby sme ale na začiatok stručne predstavili Violife ako značku pre tých, ktorí o nej náhodou počujú teraz až prvý krát. Violife je grécky výrobca syrov a náhrad mliečnych výrobkov z rastlinných zložiek. Ich produkty sú bez alergénov, orechov, geneticky modifikovaného škrobu a bez konzervantov, a sú obohatené o vitamín B12.
Ich cieľom je priniesť rozmanitý výber výrobkov pre všetky chute — ako cheddar, mozzarella, gouda alebo camembert, ako blok, strúhané, plátkové či krémové, a na všetky spôsoby úpravy. Syr si môžete vychutnať sám o sebe alebo ho rozpustiť, pripraviť z neho omáčku, ugrilovať ho, obaliť, dať zapiecť…

Vegánska alternatíva krémového camembertu je novinkou od Violife.

Syr má jemnú a krémovú konzistenciu, ktorá sa rozplýva na jazyku.

LE ROND

Aj značka Violife prišla nedávno na trh so svojou alternatívou ku camembertu. Ten má typický okrúhly tvar a mliečne-bielu farbu, je bez výraznej vône. Už po rozbalení si všimnete, akú krémovú má konzistenciu; ešte krémovejšiu, ako by ste čakali.
Na blogu sme pred mesiacom otestovali camembert od značky Nurishh, preto ho budeme trochu porovnávať. Camembert od Nurishh svojim vzhľadom i konzistenciou pripomína syr z mlieka oveľa viac a má aj typickú “pleseň” na povrchu, ktorá Le Rond chýba. Oproti Le Rond je aj pevnejší, no milovníci krémových syrov, ktoré sa rozplývajú na jazyku, budú ale preferovať viac Violife. My sme sa pri testovaní zhodli na tom, že Le Rond skôr pripomína náš tavený syr — stačí ho už len nakrájať do trojuholníčkov.
Le Rondširoké využitie. Vychutnať si ho môžete i osamote, prípadne ho doplniť orieškami, čerstvým ovocím a krekrami. No v krabičke nájdete aj krátky letáčik so štyrmi návodmi — a ten vám poradí, ako Le Rond upiecť v rúre alebo mikrovlnke, ako ho obaliť v trojobale a opražiť či ako zabaliť do lístkového cesta. Jeden syr, mnoho rôznych chuťových kombinácií.

ZLOŽENIE

Voda, kokosový olej, modifikovaný škrob, škrob, morská soľ, arómy, extrakt z olív, farbivo: beta-karotén, vitamín B12.

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 GRAMOV

Energia: 1335 kJ/323 kcal Tuky: 31 g Sacharidy: 11 g Bielkoviny: 0 g Soľ: 1.7 g

NAŠE HODNOTENIE

Chuť:

Konzistencia:

Podobnosť:

ORIENTAČNÁ CENA

90-120 Kč / Chcem kúpiť

Alternatíva parmezánu má veľmi výraznú a aromatickú vôňu i chuť.

Syr je vo forme bloku podobne, ako zvykne byť predávaný aj parmezán.

Prosociano wedge

Vedeli ste, že parmezán obsahuje syridlo, ktoré sa získava zo žalúdočných štiav mladých teliatok? Preto tento syr nie je vhodný ani pre vegetariánov. Blok Prosociano je skvelou vegánskou alternatívou parmezánu bez akýchkoľvek živočíšnych produktov. Je pomerne tvrdý a pri krájaní či strúhaní sa mierne drobí, má typicky žltú farbu. Na rozdiel od Le Rond má ale veľmi výraznú vôňu a chuť. Ak vám na prvýkrát nebude chutiť, tak mu určite dajte ešte druhú šancu — možno sa vám to vyplatí ako i nám.
Prosociano je syr skvelý do cestovín, do šalátov alebo len s krekrami. Veľmi dobre sa strúha, čím sa skvelo hodí na posypanie akéhokoľvek druhu cestovín, prípadne aj do talianskeho krémového rizota. Vyskúšali sme ho aj nastrúhať na jemné plátky a pridať do šalátu, ktorým dodá výraznú aromatickú chuť s orieškovým podtónom. Alebo k nemu stačí pár dobrých krekrov so semienkami a bobuľový džem, a zamilujete si ho ako večernú maškrtu.

ZLOŽENIE

Voda, škrob, modifikovaný škrob, kokosový olej, morská soľ, ryžová bielkovina, arómy, extrakt z olív, farbivo: beta-karotén, vitamín B12.

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 GRAMOV

Energia: 1680 kJ/279 kcal Tuky: 17 g Sacharidy: 30 g Bielkoviny: 1.6 g Soľ: 3.5 g

NAŠE HODNOTENIE

Chuť:

Konzistencia:

Podobnosť:

ORIENTAČNÁ CENA

90 Kč — 120 Kč / Chcem kúpiť

Syr stredomorského štýlu vás prinesie na letnú dovolenku pri mori.

Grilovaním alebo opražením získa syr chrumkavosť bez toho, aby sa roztiekol.

Mediterranean style blok

Nájdete ho aj pod názvom “Stredomorský štýl Grill me!” a od ostatných sa líši tým, že v balení sa nachádzajú dva kusy. Je veľmi podobný s Prosociano, len je menej výrazný, má jemnejšiu chuť a hoci je tiež pomerne tvrdý, tak sa až tak nedrobí. Kúpite ho ako obyčajný štvorec, ale zato výhodou je to, že si ho sami môžete nakrájať tak, ako chcete. Má žltú farbu a aromatickú vôňu. Niektorí ho prirovnávajú k syru Halloumi, ktorý je tiež možné tepelne upravovať a má mierne slanú chuť.
Syr je určený na grilovanie, i keď ho, samozrejme, grilovať nemusíte. Stačí ho opražiť i len na panvici — a jeho konzistencia sa zmení. Získa chrumkavú kôrku a zlatú farbu, ale jeho vnútro sa rozpustí, je krémové a rozplýva sa na jazyku. Je nutné ale podotknúť, že nám sa po opražení zdá byť trošku ťažký a do jedál ho stačí len málo. Takto pripravený sa hodí na grilovačke i do letného šalátu. Nemusíte ho ale len grilovať — má príjemnú chuť aj len nakrájaný na malé kocky ako chuťovka či nastrúhaný na cestoviny. My sme ho použili aj do plnky na ravioli spolu s tekvicou Hokkaido. Ale svoje využitie nájde určite aj v mnohých ďalších receptoch.

ZLOŽENIE

Voda, kokosový olej, škrob, modifikovaný škrob, jačmenný škrob (bezgluténový), morská soľ, mleté slnečnicové semienka, regulátor kyslosti: glukóno-delta-laktón, arómy, extrakt z olív, farbivo: beta-karotén, vitamín B12.

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 GRAMOV

Energia: 1088 kJ/260 kcal Tuky: 15 g Sacharidy: 30 g Bielkoviny: 1.2 g Soľ: 3.5 g

NAŠE HODNOTENIE

Chuť:

Konzistencia:

Podobnosť:

ORIENTAČNÁ CENA

90 Kč — 110 Kč / Chcem kúpiť

Violife má v ponuke aj ďalšie syry, ktoré sme v obchodoch zatiaľ nevideli, ale dúfame, že sa k nám čo najskôr dostanú — ako napríklad Mature cheddar, plátkový syr s bylinkami alebo s paradajkami a bazalkou, a modrý syr. Okrem toho majú v sortimente aj VioBlock, čo je ich rastlinná alternatíva masla na natieranie, pečenie i varenie.
Chutnali ste už syry od Violife?