Veganské zapečené brambory se sýrem a cibulí

Zapečené brambory mohou mít mnoho různých podob a mohou být skvělým obědem i rychlou večeří. Jejich jednoduchou veganskou verzi vám ukážeme v tomto článku.
Typicky zimním jídlem jsou pro mě zapečené brambory. U nás doma se brambory sklizené začátkem podzimu uskladnily v temném sklepě a poté se využívaly po celou zimu. A právě zapečené brambory byly jedním z obvyklých jídel. Mám na ně velmi příjemné vzpomínky a proto je i já dělávám. Nemám sice sklep s vlastnoručně vypěstovanými brambory, ale to ničemu nevadí.
Na zapečených bramborách je krásné to, že se dají připravit na nesčetné množství způsobů. Základ je však vždy stejný: dvě vrstvy brambor. Můžete je nakrájet rovnou a zapékat delší dobu, nebo to udělat jako já a předvařit si je, a tím zkrátit dobu zapékání. Na tvaru nakrájení brambor nezáleží. Kolečka, hranolky nebo kostičky, vše je dovoleno. Já osobně preferuju kolečka, protože mi přijdou esteticky hezké a navíc i po nakrojení drží porce tvar.
Prostřední vrstvu v tomto receptu tvoří půlkolečka červené cibule a vše je zalité směsí z rostlinné smetany česneku a tymiánu. A je to právě tymián a jeho nádherná vůně, kterou si hned na první přivonění zamilujete. Česnek můžete nasekat na drobné kousíčky, ale když ho prolisujete, tak se jeho chuť díky smíchání se smetanou lépe dostane ke všem bramborům.

Zapečené brambory se sýrem a cibulí

15 minut 20 + 20 minút 2-3 porce

Brambory použijte větší, aby se z nich lépe krájely kolečka po uvaření. Červená cibule má jemnější chuť, ale klidně použijte i cibuli žlutou, která je výraznější. Použití čerstvého tymiánu zaručí výraznou vůni oproti sušenému. Pro tento recept jsme vybrali veganský sýr od našeho oblíbeného Violife; a to přesně Smoked flavour block pro jeho výraznou chuť. Rostlinných smetan je v této době na trhu již velké množství a většina z nich funguje při zapékání výborně. My můžeme dát tip na Alpro sójovou smetanu, kterou často sami používáme.

Ingredience
  • 600 g brambor
  • ½ červené cibule
  • 1 stroužek česneku
  • 1 PL rostlinného másla
  • 200 ml rostlinné smetany
  • 100 g nastrouhaného rostlinného sýru
  • čerstvý tymián
  • sůl a pepř
Postup
  1. Brambory ve slupce vaříme 20 minut téměř doměkka a mezi tím se pustíme do přípravy dalších surovin.
  2. Nakrájíme cibuli na půlkolečka, česnek rozmačkáme nebo prolisujeme. Pokud máme sýr v bloku, tak nastrouháme.
  3. V misce si ušleháme směs ze smetany, česneku, soli, pepře a nasekaného tymiánu.
  4. Jakmile jsou brambory hotové, tak je necháme ochladit a poté oloupeme a nakrájíme na kolečka.
  5. Předehřejeme si troubu na 180 °C.
  6. Rostlinným máslem vymažeme pekáček a do něj skládáme nejdříve vrstvu brambor, poté vrstvu cibule a opět brambor.
  7. Brambory a cibuli celé zalijeme smetanovou směsí a vrch bohatě posypeme nastrouhaným veganským sýrem.
  8. Pečeme nezakryté přibližně 20 minut. Po vyjmutí ještě dozdobíme čerstvým nasekaným tymiánem.
TIP: Že je hotovo poznáte lehce podle toho, že smetana přestane bublat a je zapečená.

Ingredience, které máte většinou doma. Nebo aspoň jejich blízké alternativy.

Cibule na půlkolečka udělá pevnou prostřední vrstvu lépe než nasekaná na drobno.

Bohatá vrstva nahrubo strouhaného veganského sýru je nutností.
číst dále: MARINOVANÉ TOFU SO ZLATOU RYŽOU A RESTOVANÝM ŠPENÁTOM
Jednoduché zapečené brambory můžete udělat na oběd i večeři. Je to recept, které chutná dětem a nestojí vás moc námahy. Není potřeba žádné neznáme ingredience a vykouzlíte chutné jídlo, po kterém se jenom zapráší. A příště je můžete udělat na jiný způsob — třeba se zeleninou či zapéct s nějakou omáčkou. Já se však rád vracím k jednoduchým a rychlým receptům, pro které jsou suroviny prakticky vždy doma.
Zapečené brambory můžete udělat i na více vrstev, záleží na tom, jak velký pekáček máte nebo jak vysokou vrstvu brambor poskládáte. A také může každá vrstva obsahovat něco jiného. Základem v mých očích však vždy je pořádná vrstva sýru nahoře a dostatečné množství cibule uvnitř. Vše ostatní je už na vás.
Vyzkoušíte naše jednoduché veganské zapečené brambory?
Zdieľaj článok