Základný & jednoduchý vývar z čerstvej zeleniny

Zeleninový vývar je nevyhnutnosťou v mnohých receptoch — rizote, omáčke, plnke. Sám o sebe je vynikajúci. Ukážeme vám, ako si pripraviť jeho základnú verziu.

Základ nielen polievok, ale aj mnohých hlavných chodov. Má dokonalo jemnú chuť, ktorá sa rozplýva na jazyku.
Zeleninový vývar dnes kúpite už aj v podobe bujónu alebo ako prášok. Má svoje výhody — je lacný, ľahko dostupný a hotový za pár minút. No domácemu vývaru z čerstvej zeleniny sa nič nevyrovná. Sami si nielen viete upraviť chuť vďaka použitej zelenine, ale je zdravší (keďže neobsahuje žiadne pridané látky a ani tak veľa soli) a chuťou vynikajúci.
Tento článok je ďalším do série o základných vegánskych jedlách, ktoré viete jesť len tak, alebo ich viete využiť v ďalších receptoch. Už sme vám ukázali postup, ako si vyrobiť rastlinné mlieko alebo ako si pripraviť hummus. Vývar je chutný sám o sebe, ale svoje využitie nájde napríklad aj v rizote.
Ak ste však nikdy vývar nerobili a ani neviete, kde začať, tak v tomto článku sa dozviete všetko potrebné.

Základný zeleninový vývar

príprava 5 minút varenie 1 hodina množstvo 4 porcie

Zeleninový vývar je celoročným jedlom, ktoré je súčasťou jedálnička v akomkoľvek ročnom období a má široké využitie v mnohých ďalších receptoch. Zeleniny, ktorú naň môžete použiť, je veľké množstvo a rôznymi kombináciami dosiahnete zaujímavé výsledky. My vám ukážeme základný vývar, ktorý má neutrálnu chuť a hodí sa napríklad do rizota či do plnky na ravioli.

Ingrediencie
 • pár zemiakov
 • tri stredne veľké mrkvy
 • tri petržleny
 • polovica zeleru
 • menšia biela cibuľa
 • polovica červenej cibule
 • strúčik cesnaku
 • nové korenie celé
 • soľ a čierne korenie
Postup
 1. Zeleninu (okrem cesnaku) dôkladne umyte a očistite. Nakrájajte ju na menšie kocky, ideálne všetky o rovnakej veľkosti, aby sa uvarili rovnomerne.
 2. Do stredne veľkého hrnca pridajte nakrájanú zeleninu aj s celým strúčikom cesnaku; ak máte radi jeho výraznejšiu chuť, môžete ho hranou noža mierne rozpučiť, vďaka čomu sa lepšie uvoľní jeho aróma.
 3. Dochuťte soľou a čiernym korením, a pridajte zopár guľôčok nového korenia.
 4. Všetku zeleninu zalejte studenou vodou, hrniec prikryte pokrievkou a priveďte do varu.
 5. Potom znížte plameň a varte v zakrytom hrnci na miernom ohni približne 45 minút, pokiaľ nebude zelenina mäkká a vývar nebude mať jemnú zlatistú farbu.
 6. Pred podávaním alebo používaním vyberte nové korenie.
Chute jednotlivých druhov zeleniny sa vo vývare dokonalo spoja.
Na čo používate vývar vy?
Zdieľaj článok