Predstavujeme: Pripravte si lyžičky, je tu Nuttyno

Slovenská značka NUTTYNO v sebe spája kvalitu a zmysel pre detail. V ich orechových krémoch a nápojoch pocítite, ako chutí čerstvosť. V novej sérii Predstavujeme vám o nich povieme viac.

Už aj v samotných obaloch cítiť nádych jednoduchosti a zmyslu pre detail. / Zdroj: archív Nuttyno.
Našim cieľom na SimplyBerenica je zdieľať s vami tipy a naše poznatky v oblasti udržateľnosti, minimalizmu a vegánstva. Chceme vás inšpirovať k malým zmenám, ktoré majú veľký pozitívny dopad na životné prostredie a pomáhajú robiť náš svet lepším. Za roky, ktoré sa týmto oblastiam venujeme, už máme svoje obľúbené značky, ktorých filozofia nám je blízka a radi ich opakovane podporujeme — a veríme, že stoja i za vašu pozornosť.
S touto myšlienkou vznikol aj náš nový projekt PREDSTAVUJEME. Na tomto mieste s vami chceme zdieľať lokálnych českých a slovenských výrobcov, ktorí ponúkajú vecičky do domácnosti z ekologických materiálov, prírodnú a netestovanú kozmetiku alebo, ako aj v tomto prípade, zdravé a vegánske produkty.
Druhý diel série bude patriť slovenskej značke NUTTYNO, ktorá v Bratislave vyrába kvalitné orieškové krémy a rastlinné nápoje. Nás hneď zaujali svojou ponukou, ale aj filozofiou a prístupom. A povieme vám o nich viac.

Ich produkty si aj vy hneď zamilujete. / Zdroj: archív Nuttyno

Kto je Nuttyno?

Nuttyno uviedlo svoje produkty na trh v roku 2020, no ich príbeh sa začal písať ešte pred tým. Za myšlienkou spojiť sily a priniesť Slovensku kvalitné výrobky stoja Ester a Matúš, ktorí neboli spokojní s ponukou orieškových krémov a rastlinných nápojov, ktoré u nás kúpite v bežnom supermarkete. A tak sa do výroby pustili sami.
Pochopiteľne, nebolo to zo začiatku také jednoduché. Ešte pred tým, než prvýkrát zabalili a predali svoj prvý produkt, muselo byť dlhé plánovanie a najmä testovanie. Cieľ bol ale jasný — vytvoriť stopercentné krémy a nápoje, ktoré by boli z čistých, čerstvo pražených orechov, bez pridania ďalších zbytočných zložiek.
Značka sídli v Bratislave — a tuto vznikajú nielen nápady, ale tu prebieha aj samotná výroba. V malej dielni sa menia sny na realitu; a orechy vypestované v rôznych kútoch sveta tu pražia a spracúvajú na chutné produkty.

Orechy pražia sami — aby boli čerstvé, krémové a chrumkavé. / Zdroj: archív Nuttyno

Kvalita, vegánstvo & ekológia

Ich filozofia je od začiatku vzniku postavená na jasne daných pilieroch. Dôležitá je pre nich v prvom rade kvalita — a tú pocítite už hneď po ochutnaní. Do svojich orieškových krémov nepridávajú žiadne farbivá, konzervanty alebo palmový olej, žiadne zvýrazňovače chuti alebo sladidlo. Orechy samú pražia, čím vedia doladiť výslednú chuť produktu a aj samotný krém má výraznejšiu vôňu.
Najvyššiu možnú kvalitu zaručujú aj tým, že vyrábajú v malých množstvách — a tak si môžete byť istí, že sú výrobky čerstvé. Rovnaké vlastnosti majú aj rastlinné nápoje, ktoré môžeme prirovnať skôr k smotane — sú krémové, jemné a s intenzívnou chuťou.
Všetky ich produkty sú vhodné pre vegánov a neobsahujú žiadne živočíšne zložky. Nie každý musí byť vegánom, no faktom ostáva, že rastlinná strava má nižšiu uhlíkovú stopu a menší dopad na životné prostredie. A práve ekológia je pre Nuttyno taktiež veľmi dôležitá a dávajú si záležať na tom, aby pri produkcii vznikalo čo najmenej zbytočného odpadu. Svoje produkty balia prevažne do sklenených nádob, ktoré majú kovové viečko, a viete ich buď používať opakovane doma alebo ich vytriediť do farebných kontajnerov.

Všetky produkty sú len z tých najkvalitnejších orechov. / Zdroj: archív Nuttyno

Čo nájdete v ich sortimente?

V ponuke od Nuttyno nájdeme tri hlavné kategórie — orechy, orieškové krémy a rastlinné nápoje. Práve orechy sú základom všetkého; a vybrať si môžete z piatich druhov orieškov vrátane kokosových chipsov. Všetky sú čerstvo pražené, aby sa zachovala ich jemná, no výrazná chuť, a krémové jadro. Orechy ako jediné nie sú balené v skle, ale v kompostovateľných vreckách. A aj priehľadné okienko je kompostovateľné!
Z orechov vyrábajú orieškové krémy. Známou a mnohými obľúbenou klasikou je arašidový krém, my veľmi obľubujeme aj lieskovcový, ktorý je sladko-horký a rozplýva sa na jazyku. Nech už si zvolíte akýkoľvek, všetky majú rovnaké vlastnosti — len čisté, pražené orechy, dohladka rozmixované a bez pridaných zložiek. Takto vynikne intenzívna chuť orieškov presne tak, ako ich milujete. Za pozornosť stojí aj ich exotická edícia, ktorú predstavili v lete — a obsahuje kombináciu mrazom sušeného banánu, kokosu a arašidového krému, alebo sušeného manga, kešu krému a kokosu. Obe sme ochutnali a sú vynikajúce.
V ponuke majú aj rastlinné nápoje; momentálne v dvoch príchutiach. Kešu alebo lieskovcový nápoj by sme neprirovnali k mlieku, ale skôr k smotane. Tým, že obsahuje vysoký podiel orechov (až 15 %), má krémovú a hustú konzistenciu. Nápoj je sladený prvotriednym javorovým sirupom a obsahuje aj štipku soli pre vyváženie chuti. Tieto “mliečka” sa skvelo hodia na letné osvieženie i zimné zahriatie, ale sú chutné aj do kávy alebo sladkých dezertov.

Kvalita a výroba v malom je pre nich veľmi dôležitá. / Zdroj: archív Nuttyno

Prečo si vybrať Nuttyno?

Pre ich kvalitu. A tú si zamilujete. Ak ste ešte nikdy nemali krém vyrobený zo 100 % čerstvo pražených orechov, tak si sme istí, že si ho zamilujete natoľko, že už žiaden iný nebudete chcieť.
Obdivuhodný je aj prístup Nuttyno k samotnej produkcii. Nepodliehajú trendom, nesnažia sa za každú cenu vypočuť sto rôznych názorov alebo sa porovnávať s konkurenciou. Ich cieľom je vyrábať produkty poctivo, s veľkým zameraním na detail a tak dobre, ako sa to len dá. Starostlivo si vyberajú svojich dodávateľov, orechy pražia až do dokonalosti, a dôkladne ich mixujú na hladké krémy a lahodné nápoje.
My produkty od Nuttyno sami používame a nájdete ich aj v našich receptoch — ako je banánová bábovka s pekanovými orechmi, použili sme ich aj do vegánskych vanilkových rožkov a raw rumových guličiek v kokose, a krémy sa skvelo hodia aj k vegánskym palacinkám. A môžete sa tešiť aj na mnohé ďalšie chutné vegánske recepty s Nuttyno výrobkami, ktoré vám v budúcnosti ešte predstavíme.
A kde si môžete Nuttyno kúpiť? V prvom rade na ich eshope — a váš balíček plný čerstvých produktov vám doručia kdekoľvek na Slovensku. A ak bývate v Bratislave, v bezobalovom obchode Púpava si môžete i sami nabrať orieškové krémy do vlastnej nádoby.
Ďakujeme Nuttyno za rozhovor a možnosť návštevy!