Začíname s minimalizmom

Väčšina ľudí žije pomerne hektické a uponáhľané životy, kedy sa každý deň snažíme nájsť rovnováhu medzi prácou, školou, rodinou, priateľmi, koníčkami a povinnosťami. Z každej strany sa toho sype veľa; a narastá záujem o minimalizmus. Z celodenného zhonu prísť do teplého, uprataného a harmonického domova vie okamžite upokojiť a utíšiť myseľ. V minimalizme sa skrýva pomalosť. A nie je nad prehľadnosť a organizovanosť, kde presne viete, čo kde je, nič nemusíte zdĺhavo hľadať a upratovanie trvá len pár minút.
Minimalizmus je ale oveľa viac ako len upratanie domácnosti alebo vytriedenie starého oblečenia zo skrine.

Čo je minimalizmus?

Minimalizmus je životný štýl, v ktorom sa zbavujeme zbytočného a nepotrebného. Cieľom je vytvoriť viac priestoru pre veci, ktoré máme radi, robia nás šťastnými a konajú istý úžitok či spĺňajú potrebu. Pre minimalizmus je príznačná organizovanosť a zámernosť, minimalistické domovy sa nesú v duchu čistoty, harmónie a vzdušnosti. Nie je ale iba o bývaní — ale aj o prístupu k veciam, zmene filozofie nakupovania, obliekania i stravovania. Ide ruka v ruke s udržateľnosťou i pomalou módou.

Výhody minimalizmu

Minimalistický životný štýl so sebou prináša viacero výhod — niektoré vychádzajú z jeho podstaty, iné sú nečakané, no o to viac sú bonusom.
Organizovanosť
Uprataný domov
Ušetrené peniaze
Bez stresu
Viac času
Jednou z hlavných výhod minimalizmus, ako sme už spomenuli, je organizovanosť v každom kúte domova i života. Všetko má vlastné miesto, nič nie je len tak pohodené. Vďaka tomu pôsobí domov upratane, ale aj samotné upratovanie je oveľa jednoduchšie a zaberie menej času. Tento životný štýl a minimalistický prístup k nakupovaniu tiež ušetrí peniaze; a možno viac, než si myslíte. Štvrtou výhodou je menej stresu — a bolo dokázané, že príliš veľa neporiadku spôsobuje stres a uľahčuje hľadanie potrebných vecí. A v neposlednom rade, pár zmenami získate viac času na robenie toho, čo máte radi, s ľuďmi, ktorých milujete.

Fázy minimalizmu

Chcete začať s minimalistickým životným štýlom, ale neviete, ako spraviť prvý krok? Pomôžeme vám. Na našom webe zverejňujeme niekoľkokrokový návod na to, ako začať žiť viac minimalisticky. V každom kroku sa sústredíme na iné oblasť, ktorá vás o čosi bližšie priblíži k cieľu.
Na každý krok si vyhraďte dostatok času a neuponáhľajte to. Minimalizmus spočíva aj v pomalosti; a často je dokonca dôležitejší proces ako samotný cieľ.

Ako byť minimalistom

Minimalizmus ale nie je len o pár krokoch, ktoré zvládnete za dva týždne. Je to aj o udržaní tohto životného štýlu a zmene prístupu k mnohým veciam. V minisérii Ako byť minimalistom s vami zdieľame užitočné tipy a snažíme sa vás inšpirovať, aby ste minimalizmu dali šancu; a zároveň sa vyjadrujeme ku komplexnejším témam, o ktorých sa často nehovorí.
Viac inšpirácie na jednoduché recepty nájdete aj na našom Instagrame!