Ako na minimalizmus — 3. krok: zachovanie a osvojenie

Posledným krokom pri začiatku cesty minimalizmom je osvojenie si podstaty minimalistického životného štýlu — a to v každom jednom dni.
Minimalizmus je cesta. Jej cieľom je spraviť život pomalší a pokojnejší, a priniesť doň harmóniu a organizovanosť. Minimalistom sa nestanete za jednu noc — je to proces, ktorý trvá oveľa dlhšie, niekedy aj roky.
Tento životný štýl sa v posledných rokoch stáva čoraz viac populárnym. Žijeme v chaotickom svete, kde sa okolo nás deje milión vecí naraz, a pri hľadaní pomalosti a poriadku sa mnoho ľudí obracia práve k minimalizmu.

Ako na minimalizmus

Každý môže byť minimalistom. Pretože minimalizmus nemá len jednu podobu a je len na vás, čo pre vás bude znamenať a ako ho prenesiete do svojho života. Ak neviete, ako svoju cestu minimalizmom začať, na SimplyBerenica sme spracovali krátku trojdielnu minisériu Ako na minimalizmus.
V prvom kroku sme sa venovali triedeniu a upratovaniu — ako s upratovaním začať, aké otázky sa spýtať samého seba a ako rozhodnúť, čo potrebujete a čo je len zbytočnosť. Druhým krokom bola správna organizácia, pretože všetko má mať svoje vlastné a ľahko dostupné miesto. Dobre vytvorený systém tiež zaručí, že veci rýchlo nájdete a budete mať vždy prehľad o tom, čo doma máte.
Dnes sa ale zameriame na tretí, posledný krok. A to je zachovanie minimalizmu a osvojenie si jeho podstaty.
Všetko ste doma dôkladne vytriedili, nepotrebné veci posunuli, darovali alebo správne rozdelili do triedeného odpadu. To, čo vám ostalo a čo si chcete nechať má doma svoje miesto. Prichádza ale najdôležitejšia fáza — a to je osvojiť si minimalizmus v každom aspekte.
Je totiž veľmi jednoduché skĺznuť do starých zvykov. Obzvlášť, ak sa s triedením a organizovaním uponáhľate a už za pár dní to máte hotovo. Rovnako rýchlo sa môže stať, že sa necháte zlákať výpredajmi a zľavami, doma sa vám začne hromadiť vizuálny neporiadok a vy si zrazu uvedomíte, že ste opäť tam, kde ste boli predtým. Na začiatku.

Čo pre mňa minimalizmus znamená?

Položte si otázku Prečo chcem byť minimalistom? Tým, že si vymedzíte, čo pre vás minimalistický životný štýl znamená a prečo sa ho chcete držať vám pomôže s urovnaním priorít.
Môžete byť minimalistom napríklad preto, že:

  • máte stresujúcu prácu s ľuďmi a chcete sa vracať do pokojného domova, kde vás nič nebude rozptyľovať;
  • radi cestujete a sťahujete sa a nebaví vás so sebou brať veľa vecí;
  • zaujíma vás udržateľnosť a ekológia a viete, že hromada zbytočných vecí iba prispieva k tvorbe odpadu;
  • nebaví vás zdĺhavé upratovanie a sústavný neporiadok v domácnosti;
  • chcete viac času pre seba, pre blízkych a pre veci, na ktorých vám záleží.
Tým, že si určíte, čo pre vás minimalistický životný štýl znamená a prečo chcete kráčať po tejto ceste, vám pomôže sa toho držať aj v budúcnosti. Budete vedieť, že nie, netreba vám doma ďalšiu zbytočnosť, z ktorej budete musieť utierať prach, bude vám doma zavadzať a bude pre vás zbytočná, pretože vás nebude robiť šťastnými ani nebude plniť žiadnu dôležitú funkciu.

Minimalizmus na každý deň

Ale ani tu cesta ešte nekončí — rovnako dôležité je nasledovať minimalizmus v bežných dňoch. Myslieť minimalisticky aj pri na prvý pohľad nevýznamných situáciách a momentoch, konať pomalšie a uvedomelejšie.
1. Zdokonaľovanie systému
Snažte sa hľadať lepšie riešenia. Niekedy prvotný nápad a systém nie sú tie najlepšie. Pri organizovaní sa môžete nechať inšpirovať napríklad Pinterestom, no až v praxi, po pár dňoch či týždňoch zistíte, či to funguje i pre vás alebo musíte hľadať ďalej. Nenechajte sa obmedzovať prvým zvoleným systémom, pretože to môže viesť k zbytočnému neporiadku. Ak je pre vás nepraktické odkladať knihy do školy do hornej skrinky, skúste im nájsť miesto na poličke. Ak vám zimné oblečenie v skrini počas leta zaberá veľa miesta, možno mu bude lepšie pod posteľou. A tak ďalej.
2. Koniec zbytočným nákupom
Dobrý pocit z kúpy niečoho nového dokáže byť návykový. No ak chodíte do obchodov bez toho, aby ste mali konkrétnu predstavu toho, čo potrebujete, ľahko sa môžete nechať zlákať dobrou cenou a doma vám skončí niečo, čo ste nikdy nepotrebovali. Odnaučiť sa chodiť do obchodov len tak je spočiatku náročné, ale stojí to za to. A po čase zistíte, čo vám treba a čo je zbytočnosť.
3. Každodenné upratovanie
Upratovať každý deň neznie ani trochu ako zábava. Ale keď si tento zvyk osvojíte, budete zaň vďační. Po celom dni venujte desať minút upratovaniu. Umyte riad, utrite prach na vybranom mieste. Rovnako sa naučte vracať späť veci tam, kam patria, hneď, ako ich už nepoužívate. Len tak pohodené predmety majú tendenciu rýchlo tvoriť vizuálny neporiadok a hromadia sa.
4. Redukovanie a upratovanie
Tak, ako vždy hľadajte možnosti, ako vylepšiť systém minimalizmu doma či v práci, skúste hľadať aj ďalšie spôsoby, ako doma zredukovať počet vecí, ktoré vlastníte. Pri primárnom triedení a upratovaní si často nechávame veci, o ktorých sme presvedčený, že ich potrebujeme a používame, no až časom sa ukáže, že si ani nepamätáme, kedy naposledy sme ich vôbec držali v ruke. Nebojte sa zbavovať vecí aj “za pochodu” — ak si všimnete v skrini tričko, o ktorom viete, že ste ho nemali oblečené dobrých pár mesiacov, posuňte ho niekomu alebo ho predajte. To platí aj ho hľadaní alternatív — možno po čase zistíte, že nepotrebujete malý mixér a veľký mixér na smoothie, ale že vám stačí len jeden.
Minimalizmus je o ceste, nie o cieli. Čím dlhšie sa budete zaoberať týmto životným štýlom a hľadať spôsoby, ako si spraviť život jednoduchším, organizovanejším a viac harmonickým, tým zistíte, že je to sústavný a nekonečný proces. A tak to má byť — touto cestou sa učíte, čo je pre vás dôležité a čo v živote potrebujete, čo má pridanú hodnotu a čo vás robí šťastnými.
Ak s minimalizmom iba začínate, nemajte z neho strach. Predstava minimalizmu ako dokonalého čistého a bieleho domova je mylná a nedávajte si to za cieľ. Pre vás bude minimalizmus presne taký, aký si ho spravíte.