Průvodce bezobalovými obchody — PRAHA: Petrův BIO obchůdek

Uvnitř rušné Haly 22 na pražské tržnici najdete Petrův BIO obchůdek, kde se kvalitní produkty a poctivý přístup spojují v jedno a nabízejí zákazníkům to nejlepší.

PRAHA: PETRŮV BIO OBCHŮDEK

Pražská tržnice, to je pojem sám o sobě a Hala 22, ve které se nachází největší zeleninové tržiště minimálně v Praze, je místem, kde se kvalitní jídlo koncentruje ve své nejčistší podobě. A přesně zde má svůj bezobalový obchod pan Petr Sláma — pojmenoval jej hrdě po sobě: Petrův BIO obchůdek a veškeré své aktivity zaštiťuje pod značkou Dobré zrno. Možná byste takový obchůdek zrovna tady nečekali, ale nenechte se mýlit a nechejte se námi do něj pozvat.
Jak se do Petrova BIO obchůdku dostat? Máte na výběr úplně všechny možnosti. Pražská tržnice je doslova obsypána zastávkami a stanicemi všeho druhu. Přímo u tržnice jsou zastávky tramvaje Holešovická tržnice a Tusarova. O něco málo dále se nachází autobusová zastávka Argentinská. Do 10 minut chůze je stanice metra “C” Vltavská a při ní se nacházejí i stejnojmenná zastávka autobusu i metra. Blízko je také vlaková stanice Praha-Bubny. Autem můžete zaparkovat přímo na pražské tržnici. A jestli je vám to stále málo, tak můžete na cestu například z Karlína využít přívoz, jehož stanice je taktéž hned u tržnice.

Petrův BIO obchůdek je sice malý, ale skrývá mnohá překvapení.

Majitel Petr má na výběr zajímavých dodavatelů čich.

Sortiment

Obchůdek najdete v rohu Haly 22, který je prakticky nejvzdálenějším místem od vchodu. Zářivý banner vám jeho přítomnost prozradí. Není to úplně typický obchod, jeho umístění to ani neumožňuje. Majitel Petr však svůj prostor využívá na maximum a jeho zboží tak naleznete jak v, tak i před prodejnou. Před obchodem jsou k dispozici velké chladnice s čerstvým zbožím jako mléka, sýry a další mléčné nápoje. Taktéž zde nakoupíte čerstvá vajíčka, chlazené ovocné nápoje nebo třeba pivo.
Jelikož je Petrův BIO obchůdek vlastně pravidelný obdélník, tak je uspořádání jasné; a to podél stěn. U vchodu po levé straně najdete drogerii a potřeby do domácnosti, na to navazují sklenky s džemy, medy či třeba sirupy. Prostřední část obchodu je věnována sypanému zboží, ale naleznete zde i věci ve sklenkách. Pravá část obchůdku je věnována primárně stáčeným výrobkům a nebo třeba kávě. V této části je i pokladna a prostor pana Petra. Jestli ho tam najdete je ovšem s trochou nadsázky otázkou, protože i při mé návštěvě měl plné ruce práce okolo a pomáhal dalším nájemcům pražské tržnice. Čas na nás si však našel.
Jídlo a čerstvé potraviny

Sortiment je na velikost obchodu opravdu široký. Základem jsou suroviny do domácnosti jako potřeby k pečení, mouky, cukry i jejich alternativy a různé prášky či koření. Dále zde nakoupíte luštěniny, obilniny, ořechy, semínka i sušené plody. Mlsné jazýčky v něm najdou med, čokoládu, džemy a další cukrovinky. Pitný režim můžete podpořit prvotřídními sirupy a k pití zde můžete koupit víno či pivo. Stočit do vlastního je možné oleje, octy, sójovou omáčku. V neposlední řadě zde koupíte voňavou kávu, zavařeniny a nakládanou zeleninu. Čerstvé a v té nejvyšší kvalitě tady nabízí vejce a mléčné produkty různých typů.

Kosmetika, drogerie, domácnost

Stáčená drogerie od Tierra verde je v nabídce i zde. Domov provoníte esenciálními oleji. Za zmínku stojí kusová mýdla od mýdlárny Naturinka. Koupíte zde potřeby pro dentální hygienu i pro použití ve sprše a pro použití kosmetiky. Dále také potřeby pro domácnost, například na mytí nádobí. Pro pohodlný nákup můžete nakoupit látkové tašky a svačinu si můžete zabalit do nového voskovaného ubrousku.

číst dále: Průvodce bezobalovými obchody

O obchodu

Zajímavostí v sortimentu je studánková voda, ta mně osobně vrací do dětství a výlety s rodiči, kdy jsme často na studánku s čerstvou a dokonale čistou vodou narazili. Nebylo lepšího osvěžení a i dnes po letech mám tuto lahodnou chuť, byť se jedná vlastně “jen” o vodu, na jazyku. Majitel Petr má tu svou certifikovanou a můžete si ji tak s chutí vychutnat.
Jako správný majitel bezobalového obchodu, tak i Petr se k otevření prodejny dostal přes určitý životní zlom. Vyměnil vlastní stavební firmu za zahradu a v ní začal realizovat svoji cestu k tomu, aby lidem mohl dodávat kvalitnější potraviny. Také se stará o to, aby potraviny, které nabízí, byly maximálně přirozené, bez chemie a nejlépe v obalu, který se dá znovu použít. To je také jedna z věcí, která vám ihned při vstupu do Petrova BIO obchůdku padne do oka. Jak jsou všechny výrobky, které jsou již balené, dá se říct skoro jako vojáčci v jednom šiku v jedné uniformě. Je to dáno tím, že téměř vše, co není bezobalové, tak je ve vratných sklenicích či obalech.
“Chtěl bych lidem vzkázat, ať se snaží kupovat takové produkty, aby podporovali místní zemědělce a malé firmy. Záleží opravdu na nich. Náš cíl je zkrátit cestu k jídlu. Od farmáře ideálně rovnou na talíř.”
Citace, kterou najdete na Facebooku Petrova BIO obchůdku, hovoří za vše. Plně vystihuje to, o co se Petr snaží. Jeho snaha se odráží i v tom, že si sám pečlivě vybírá své dodavatele, a jeho pečlivost a dobrý odhad jsou natolik kvalitní, že se může často chlubit tím, že některý z jím nabízených produktů dostal nějaké ocenění. A díky Petrovi můžete tento produkt mít na talíři i vy.

V sortimentu najdete i stáčený med nebo studánkovou vodu.

Když přijdete nevybaveni na bezobalový nákup, tak nevadí, zásoba prázdných nádob je velká.

Pultík s ochutnávkou čerstvých produktů nemůže chybět.
Místo jako je pražská tržnice a obzvláště Hala 22 jednoduše vybízejí k nákupu zdravých a kvalitních potravin. Není proto divu, že pan Petr se svým BIO obchůdkem zakotvil zrovna zde. A myslím, že přesně sem také jeho obchod pasuje. Pokud chcete nakoupit čerstvé potraviny od různých prodejců nebo se jen jít “pokochat” ruchem tržnice, tak určitě nevynechejte návštěvu i tohoto obchůdku.
Petrův originální přístup, nenucená, ale přesto snadno uchopitelná a hlavně pochopitelná snaha o dělání kroků k lepšímu světu. Sypané, stáčené, vážené a volně prodejné zboží od pečlivě vybraných dodavatelů v té nejlepší kvalitě. To vše vás v jeho prodejně Petrův BIO obchůdek čeká.

Adresa: Hala 22 — Food Market, Bubenské nábř. 306/13, Praha

Kontakt: info@dobrezrno.cz

Web: www.dobrezrno.cz

Otevírací doba: Út-Pá: 08.30-16.00; So: 08.30-14.00

Sociální sítě: Facebook & Instagram