Sprievodca bezobalovými obchodmi — Púchov: EKO komôrka

V Púchove sídli malý, no veľmi pekný a útulný bezobalový obchodík — EKO komôrka. Tá prináša svojim zákazníkom široký výber potravín a pomôcok do domácnosti.

Vonkajšia stena predajne je celá sklenená. Ľahko tak vidíte dnu.
Aj Púchov má svoj vlastný bezobalový obchod — a je ním EKO komôrka. Za jeho vznikom stojí milá a sympatická Simona, ktorú oslovili ďalšie bezobalové predajne na Slovensku a vo svojom rodnom meste jej takýto koncept chýbal. Sama sa postupne dostávala k ekologickejšiemu spôsobu žitia a hľadala udržateľnejšie alternatívy; a otvorením bezobalu v roku 2018 pomáha aj ostatným obyvateľom Púchova vytvárať menej odpadu.
EKO komôrka sídli na Moravskej ulici 682/3 — a nájdete ju v obchodnom komplexe spolu s ďalšími službami ako je kvetinárstvo, poisťovňa či potreby pre domáce zvieratká. Bannery priamo na budove vás budú navigovať. Predajňa sa nachádza pár metrov po vstupe do komplexu na pravej strane; no vďaka veľkej presklenej stene predajňu ľahko nájdete.
Na križovatke oproti predajni sa nachádzajú rovno dve zastávky — a to MHD s názvom Hollého, kde stojí až šesť liniek, takže sa sem hravo dostanete z ktoréhokoľvek kúta Púchova. Je tu ale aj zastávka SAD, teda diaľkového autobusu, čo poteší tých, ktorí prídu z okolitých obcí ako je Nimnica, Dolné Koškovce alebo Udiča. S nákupom sa tak ľahko zveziete až domov bez dlhého chodenia. Ak budete chcieť prísť autom, zaparkovať môžete na platenom parkovisku oproti komplexu alebo na veľkom, tiež platenom parkovisku, kde máte ale miesto zaručené.

Priestory predajne pôsobia veľmi čisto a vzdušne.

Sortiment

Predajňu by sme označili za stredne veľkú — svojou rozlohou nepatrí medzi najväčšie, ktoré sme doposiaľ navštívili, ale ani najmenšie. Pohodlne tu môže nakupovať niekoľko zákazníkov naraz bez toho, aby do seba narážali, ale zároveň pôsobí EKO komôrka veľmi útulne a príjemne.
Bezobal nemá svoju webovú stránku, čo je trochu škoda a dopredu tak neviete, čo všetko majú vo svojej ponuke. No my sme ich sortiment stručne zhrnuli a priblížime vám ho.

EKO komôrka ponúka svojim zákazníkom široký výber potravín rôzneho druhu.

V chladničke nájdete aj vegánske náhrady mliečnych výrobkov.
Potraviny
Väčšina sortimentu je v klasických veľkých sklenených dózach, s ktorými sa stretnete vo väčšine bezobalových obchodov. Na regáloch vyzerajú krásne a ľahko vidíte, čo v nich je, no s odsypávaním potraviny vám musí pomôcť obsluha. To ale nie je ani trochu problém, lebo s nákupom vám tu veľmi radi pomôžu, a aj poradia.
Potraviny sú pekne usporiadané a logicky zorganizované; a pre ešte jednoduchšiu orientáciu sa nad každou sekciou nachádza označenie. To je malé, no svoj účel hravo splní. Vďaka nemu rýchlo nájdete presne to, čo hľadáte a potrebujete.
Z potravín v EKO komôrke kúpite:

 • obilniny — ryžu, pšeno, krúpy, quinou, bulgur, kuskus;
 • cestoviny — v rôznych tvaroch, aj strukovinové a bezlepkové;
 • strukoviny — fazuľu, cícer, šošovicu, hrach;
 • múky — aj špaldovú, ryžovú alebo mandľovú;
 • semienka, orechy, sušené ovocie;
 • soľ, cukor, oleje, ocot;
 • kávu, kakao, kakaové bôby, široký výber čajov;
 • vločky (rôzne druhy), kaše, müsli, cereálie;
 • sójový granulát a sójové plátky;
 • piškóty, oriešky v čokoláde, sušienky, cukríky a iné maškrty;
 • lahôdkové droždie, prísady na pečenie, koreniny, bylinky.
Z potravín balených v skle si môžete vybrať z hotových jedál, ghí alebo kokosového oleja, rôznych štiav, sirupov alebo vegánskych alternatív. A majú aj domáce džemy alebo kvalitný slovenský med.
V chladničke majú tofu a tempeh, hotové nátierky a viaceré vegánske alternatívy mliečnych výrobkov — mlieka a jogurty od Optimistic, vegánsku majonézu, rastlinné maslo alebo syry od Dobrá Karma. Majú ale aj šunku alebo vajíčka. Z ovocia a zeleniny tu kúpite to, čo práve sezóna ponúka — paradajky, brokolicu, cibuľu a cesnak, kaleráb, papriku, baklažány, mrkvu alebo petržlen.
Občas mávajú aj čerstvé kváskové pečivo.

Tuhé mydlá patria aj medzi naše najobľúbenejšie. A ich vôňu i zamilujete i vy.
Kozmetika
V EKO komôrke majú aj menší výber kozmetiky. Sústredia sa na kvalitnú slovenskú kozmetiku s prírodným zložením, ktorá zbytočne nezaťažuje prírodu, a je balená prevažne v papieri, skle alebo je bez obalu. Môžete si vybrať z produktov od značiek Musk, Ťuli a Ťuli a Ponio.
Majú tu:

 • tuhé mydlá a tuhé šampóny, tekutý šampón v skle;
 • tuhý dezodorant, balzam na pery;
 • zubnú pastu na váhu a čapovanú ústnu vodu;
 • pleťový krém.

Voskové obaly sú skvelou a jednoduchou náhradou potravinovej fólie a alobalu.

Ak chcete začať kváskovať a piecť vlastný chlebík, v EKO komôrke nájdete aj krásne ošatky.
Ekologické výrobky do domácnosti
Ani na ekologickejšiu domácnosť v EKO komôrke nezabúdajú. Spolu s nakupovaním potravín do vlastných obalov tak môžete znížiť svoju produkciu odpadu ešte o krok ďalej — a to zakúpením rôznych výrobkov do domácnosti, ktoré sú z udržateľnejších materiálov ako je sklo, kov, bambus a podobne.
Vybrať si môžete napríklad:

 • voskové obrúsky a aj vosk na obnovu obalov;
 • lufu, medenú drôtenku, celulózové hubky;
 • kefy na riad a na fľaše;
 • kovové, bambusové a sklenené slamky;
 • odličovacie látkové tampóniky, vatové tyčinky;
 • kompostovateľné vrecia na odpad, ošatky.
Majú aj široký výber esenciálnych olejov od Ťuli & Ťuli pre voňavú domácnosť a pekné mydelničky.

Čerstvá sezónna zelenina už čaká na svojich záujemcov.

V bezobalovom obchodíku nájdete oveľa viac než len základné potraviny.

Prečo zavítať do EKO komôrky?

Už po vstupe dnu pôsobí predajňa veľmi príjemne a doslova vás víta. Nakupovanie do vlastných obalov je tak veľmi jednoduché aj v Púchove a jeho okolí. Ak ste bezobalu ešte nikdy potraviny nekupovali, tak nemusíte mať žiadne obavy — milá a ochotná obsluha vám veľmi rada pomôže a ukáže, ako na to. Každý je vítaný — či už chcete spraviť veľký nákup na doplnenie zásob alebo len vyskúšať ich sladké maškrty.
Ak teda bývate v Púchove alebo blízkych obciach, chodíte tadiaľto do práce či do školy, tak určite neváhajte a zavítajte dnu. Pri nakupovaní sa budete cítiť veľmi príjemne a domov si odnesiete najlepšie potraviny vo vysokej kvalite, čerstvú zeleninu alebo lokálnu kozmetiku, ktorú vám Simona vrelo odporúča.

Adresa: Moravská 682/3, Púchov

Kontakt:

Web:

Otváracia doba: Po, Ut, Št, Pia: 09.00-16.30, St: 11.00-16.30, So: 09.00-11.00

Sociálne siete: Facebook & Instagram

Ako sa vám páčila EKO komôrka?