Průvodce bezobalovými obchody — Frýdlant nad Ostravicí: Spolu Bez Obalu

Spolu Bez Obalu — název, který naprosto přesně vystihuje vše podstatné z bezobalových myšlenek. A tento název nese obchod sídlící ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Frýdlant nad Ostravicí: Spolu Bez Obalu

Ve Frýdlantu nad Ostravicí najdete dva bezobalové obchody a dnešní článek se bude věnovat Spolu Bez Obalu, který již čtvrtým rokem provozuje majitelka Katka. A která nám, jak už je zvykem, odpověděla i na pár otázek, na ty však přijde později v článku, teď se podíváme, kde vlastně Spolu Bez Obalu najdeme. Tento obchod se nachází na adrese Školní 116, kousek od Frýdlantského náměstí, takže prakticky v centru města.
Pokud nejste místní a do Frýdlantu přijíždíte, tak vlaková stanice i autobusové nádraží jsou shodně vzdáleny přibližně 10 minut chůzí. O něco blíže, asi 5 minut chůzí od obchodu, se nachází autobusová zastávka Frýdlant nad Ostravicí, pomník partizán. Autem se dá dostat i přímo k obchodu a lze zde i zaparkovat. Pokud by nebylo místo přímo před prodejnou, tak přilehlé sídliště váš problém s parkováním vyřeší.

Ve Spolu Bez Obalu najdete široký sortiment.

Obchůdek je malý, útulný a plný skvělých produktů.

Sortiment

Prodejna není nikterak velká, její uspořádání však poskytuje dostatek prostoru pro pohodlný nákup. Již za výlohou z venku se na vás smějí krásná kusová mýdla a potřeby do domácnosti. Stejný sortiment najdete také hned za vchodem po vaší pravé ruce. Na tuto část, která je tak trochu schovaná v rožku za dveřmi, navazuje velký regál s dózami se sypaným sortimentem a také sklenicemi. Pravá část prodejny je zakončená dvojicí chladících boxů s čerstvými výrobky.
Při vstupu do prodejny je naproti vám pult obsluhy s pokladnou, na které najdete čokoládové pochoutky. Za pultem je velký regál se zbožím sypaným z dóz a před pultem je mrazák s aktuální nabídkou mražených potravin nebo v létě zmrzliny. Pravá část prodejny patří hlavně násypníkům a dózám se stáčenými potravinami.
Čerstvé potraviny

Ve Spolu Bez Obalu máte možnost nakoupit čerstvé potraviny z chladících boxů. Na výběr v nich máte z mléčných výrobků jako je mléko, zakysané produkty, sýry či máslo. Velký výběr je z nakládané zeleniny a paštik od lokálních dodavatelů. Na objednávku a sezónně je možné koupit zeleninu. Do obchodu je zaváženo i chutné pečivo.

Trvanlivé potraviny

Z trvanlivých potravin bych vyzdvihl lokální džemy od rodinné firmy Slezská zahrádka, dále také velmi oblíbené výrobky od značky Šufan. Násypníky a dózy obsahují vše potřebné pro vaření, pečení i mlsání. Koupíte zde těstoviny, luštěniny, kaše, obilniny. Na mlýnku, který v prodejně najdete, si namelete mouku. Určitě oceníte výborný výběr ze sladkých kaší a sušeného, ale také lyofilizovaného ovoce. Najdete zde několik druhů sladkostí a pochutin nebo například raw tyčinky. Každý týden je také prodejna zavážena mraženým zbožím.

Kosmetika, drogerie, domácnost

Kosmetiku zde zastupují vzhledově velmi povedená a také voňavá mýdla od Almara Soap, ale nejen od nich. Obchod má zajímavý výběr deodorantů beskydské značky RaE. Obstaráte zde pomůcky na péči o chrup, ale i o vlasy. Dále jsou v prodejně barely se stáčenými čistícími prostředky a drogerií. Prodejna nabízí pytlíky do bezobalové domácnosti od značky WrapUp, která sídlí v nedalekém Frýdku-Místku. Vyberete si zde i z úložných či svačinových boxů, láhví, brček, hrnků a třeba i knih.

Sortiment ve Spolu Bez Obalu je více než dostatečný. Pro provoz běžné domácnosti v něm najdete většinu produktů, a to i čerstvé potraviny. Možnost nakoupit čerstvé potraviny je vždy vítána a naznačuje, že obchůdek je na dobré cestě. Užitečná je i snaha sortiment rozšiřovat i za pomoci přímých objednávek od zákazníků.
Kateřina Čecháková také říká:
“Myslím si, že klíčem je jít naproti zákazníkům a přizpůsobovat se době, ne ale na úkor kvality.”

Jste-li na sladké, neváhejte a navštivte tento obchůdek.

Své zástupce zde má i chlazené zboží.

O obchodu

Obchod je velmi zaměřený na lokální produkty. Když pečivo – tak místní, džemy – místní, pytlíky do domácnosti – místní. Majitelka Katka se opravdu snaží využívat lokální zdroje a přináší tak velmi zajímavé produkty, které v běžných obchodech nenajdete. Je to velmi dobrý přístup, protože se tak vytváří zdravé “podhoubí” lokálních drobných výrobců a podnikatelů. A snaží se nejen o toto, sama by mohla jít mnohým příkladem, protože vede život blízký přírodě a bezobalový obchod je jeho vyjádřením a cestou, jak své myšlenky předat zákazníkům a dalším lidem.
Zajímavé zpestření je posezení před obchodem, kde si na klidném místě můžete odpočinout a vychutnat si například právě zakoupenou limonádu s poetickým názvem Bacilii. Taktéž si můžete promyslet, zda si uděláte objednávku od Scuk, kterou si v tomto obchodě můžete vyzvednout. A lze tady dělat i sezónní objednávky na různé druhy ovoce či zeleniny. V neposlední řadě ve Spolu Bez Obalu dělají ochutnávky některých výrobků. Což je silně pro zákaznický krok a mně se vždy líbí, když je možnost neznámé nebo nové zboží vyzkoušet nebo ochutnat.
číst dále: Průvodce bezobalovými obchody
Co Vás přivedlo k myšlence založit bezobalový obchod?
Odmala mám blízko k přírodě, mám vystudované environmentální inženýrství. Mateřství mě přivedlo zpět ke kořenům, snažíme se o částečnou soběstačnost, hmyzu jsme vysadili květnatou louku, máme sad, slepice, kachny. Kamarádka měla obchod otevřený o dva roky dříve než já a velmi mě tímto nápadem inspirovala. Poradila a já měla jasno, v čem chci po mateřské pokračovat. A tak se stalo, že jsem za pomoci rodiny, manžela, kamarádek otevřela 3. 4. 2019 bezobalový obchůdek ve Frýdlantu nad Ostravicí.
Spolu Bez Obalu. Nápaditý název pro obchůdek. Daří se Vám vytvářet komunitu okolo Vašeho obchodu, která žije společně bez obalu?
Děkuji, přemýšlela jsem nad názvem delší dobu a myšlenka, že společně to zvládnete, mi dává smysl. Každý začínáme u sebe, to ano, ale společně toho uděláme o kus víc. Komunitu máme vytvořenou, stálí zákazníci chodí a podporují nás. Za což jim velmi děkujeme a vážíme si toho.
Poslední měsíce žijeme v turbulentní a nejisté době, a mnoho bezobalových obchodů tuto dobu bohužel nepřežilo. Jak zvládáte Vy tuto dobu plnou výzev?
Někdy je to více náročné, někdy méně, musíme se přizpůsobovat zákazníkům, i proto bych řekla, že každý „bezobal” je jedinečný. Záleží na místě, skladbě obyvatel, velikosti města, spádovosti, umístění obchodu. Faktorů do karet hraje velké množství. Také pociťujeme okurkovou sezónu, to nebudu říkat, že ne. Uvidíme, kam nás doba povede dále, myslím si, že klíčem je jít naproti zákazníkům a přizpůsobovat se době, ne ale na úkor kvality. Držím všem malým podnikatelům v této nelehké době palce. Já sama nemám problém odkázat zákazníky ke konkurenci, pokud zboží nenabízíme nebo nemáme.
Máte na relativně malém prostoru opravdu široký sortiment. Je něco, co plánujete ještě zařadit?
Sortiment se stále mění v závislosti na poptávce; něco zkusíme, chytne se to, něco ne. Takže je to dynamický proces. Vždy si říkám, už nic nevezmeme a potom se na trh dostane věc, která mě totálně nadchne a místo si přece jen uděláme.
Velké množství nabízeného zboží máte od lokálních producentů. Je složité vyjednat si u nich dodávky do bezobalového obchodu nebo Vám vycházejí vstříc?
Musím říct, že dodavatelé nám vycházejí vstříc. Jedná se třeba o vratné obaly, odvoz/závoz zálohových obalů. Nesetkala jsem se s tím, že by s tím měl v dnešní době někdo problém. Je to také tím, že již máme zajeté své dodavatele a ti s obchůdky komunikují poměrně často. Není to nic nového. Dost dodavatelů se posouvá směrem k ekologii, točí obaly, krabice, věnují se problematice i na svých stránkách a informují zákazníky. Což je za mě super. Dříve jsem v tom byla puritánská, nicméně každý tlak vyvíjí protitlak a dnes jsem ráda za každého zákazníka, který dorazí i bez svého obalu a je otevřený konverzaci na téma, proč nakupovat bezobalově. Dnes mi stačí, že o nás ví a tu možnost mají. Řekla bych, že 90 % nových zákazníků je z možnosti nadšena a dorazí znovu.
Máte něco, co byste ze svého sortimentu chtěla vypíchnout a představit našim čtenářům?
Celkově nemám nic konkrétního, protože vše, co v obchůdku mám, používám sama. Mám to tak i postavené, co bych domů nedonesla, to nenabízíme. Vždy překvapí cenově dostupné nesířené sušené ovoce. Velkým hitem posledních letem je také lyofilizované ovoce 🙂 Za mě, pokud máte možnost se zastavit a podpořit bezobal ve vašem městě, doporučuji. Myslím si, že budete překvapeni kvalitou, nabídkou produktů a také i cenami. V přepočtu na kg bývají zákazníci často překvapeni nižší cenou oproti běžným balením. Máte možnost nakoupit si množství, které vám stačí nebo které opravdu potřebujete do vlastních nádob, doma žádné třídění plastových pytlíků. Řetězec u nás ale nekončí, nákupem u nás podpoříte i lokální producenty a pěstitele z našeho kraje, popřípadě z ČR.

Můžete tady pořídit designové kousky do vaší koupelny nebo třeba knihy do knihovny.

Šikovná tabule za pokladnou vám poskytne aktuální informace nebo třeba nějaký ten recept.
Široký sortiment potravin jak čerstvých, tak i trvanlivých. Velký výběr produktů lokálních od místních malých producentů. Skvělá dostupnost pro místní, ale i “přespolní”, ať přicházíte pěšky, přijíždíte autem nebo třeba vlakem. Odborný, ale milý přístup obsluhy. Toto vše na vás čeká v bezobalovém obchodě Spolu Bez Obalu.

Adresa: Školní 116, Frýdlant nad Ostravicí

Kontakt: spolubezobalu@seznam.cz

Web: https://spolu-bez-obalu.business.site

Otevírací doba: Po-Pá: 09.00-17.00; So: 09.00-12.00

Sociální sítě: Facebook & Instagram