Co se skrývá za naším blahobytem

Žijeme ve světě, kdy máme před sebou všechno, co si jen smyslíme. Od skvělého čerstvého jídla, oblečení podle nejnovějších módních trendů, přes výrobky z opačné polokoule. Cestujeme po světě, necháváme si vozit vymoženosti.
Na to, jak tento styl života škodí planetě, už nemyslíme. Vždyť co oko nevidí, to srdce nebolí. Nevidíme mořští živočichové, kterým ničíme ekosystémy lodní dopravou, nemyslíme na plastový odpad, který se dostává do oceánů a zabíjí ryby a mořští ptáci, mávneme rukou při zmínce o ohrožených živočiších. Co všechno se skrývá za naším blahobytem?
Naším cílem je zvýšit povědomí o tématech týkajících se udržitelnosti, ekologie a etičnosti, o kterých se běžně nemluví. Neboť je to chyba. Rádi házíme vinu na velké společnosti, fabriky, které viditelně škodí přírodě – a přitom je sami podporujeme kupováním jejich výrobků. Hlavním důvodem je často právě nevědomost. Nevíme, jak velký dopad má lodní doprava, kterou si se zálibou objednáváme věci z Číny, luxusní výletní lodě, které jsou obrovským znečišťovatelem vody i ovzduší nebo testování na zvířatech v kosmetice i farmaceutickém průmyslu.
V článcích v této sérii se sice dozvíte nepříjemná fakta a zarážející čísla, ale utkvějí vám v paměti a možná ovlivní vaše rozhodnutí při nakupování. A místo levného výrobku zabaleného v plastu raději podpoříte lokální výrobce, výlet lodí po oceánu vyměníte za turistiku v horách, do jídelníčku zařadíte více rostlinných jídel a přispějete na organizace pomáhající ohroženým zvířatům.
Stačí jen chtít — změna je v každém z nás.

Naše jednání a chování neovlivňuje pouze lidskou společnost. V roce 2022 jsme se zaměřili na to, jaký negativní dopad máme na zvířata a ekosystém.

Životy zvířat, ohrožené druhy, utrpení, které jim způsobují lidé. Je snadné nad tím mávnout rukou, když tyto problémy nevidíme – ale týkají se všech z nás. Bolesti, kterou způsobujeme zvířatům, je často snadné předejít. A prvním krokem je zvýšení povědomí, co se děje tam, kde běžné oko nedohlédne.

Nejnovější články

V roce 2021 jsme se v sérii soustředili na dopad lidské činnosti na moře a oceány. Blíže jsme se podívali na to, jaký má odpad vliv na mořské živočichy, jak život ve vodě ovlivňuje lodní doprava a proč jsou výletní lodě tak velmi škodlivé.

Žijeme ve vnitrozemských státech, a proto přímo nevidíme, co se odehrává v oceánu. Ale i naše činnost má dopad na životy vodních ekosystémů.
Je téma, o kterém byste si rádi přečetli? Dejte nám vědět na našem Instagramu!