Co se skrývá za naším blahobytem — Vánoční speciál

Vánoce jsou dny klidu, pokoje a radosti. Mnohdy ovšem za sebou bohužel nechávají i značné množství odpadu, který vzniká úplně zbytečně.

Nakupovací shon cítíme v obchodech během celého prosince; a čím blíže jsme k Vánocům, tím je to horší. / Zdroj obrázku: unsplash.com
Jestli je období roku, které mi svojí hektičností a všudypřítomným zmatkem skoro až vadí, tak je to předvánoční shon. Vánoce samy o sobě jsou obdobím, kdy se lidé setkávají, užívají si zaslouženého volna. I přesto, že je doba jaká je, tak si každý najde čas navštívit toho, ke komu se tak často nedostane. No to, co se děje v období, které více méně začíná kolem Black Friday a končí až snad 23. 12., to je podle mě čisté šílenství.
Spolu s tímto šílenstvím jde ruku v ruce vybírání, přebírání a nakupování dárků. A všechno se musí zabalit, nachystat, načančat. Druhou nejviditelnější věcí je množství nakupovaného jídla. Vozíky v tomto období praskají pod tíhou vánočních nákupů. Vyzkoušet se musí prostě všechno. A vánoční zboží je, co se týká obalů, na uplném vrcholu plýtvání. Malé množství ve velkých, honosných obalech. Problémem č. 2 u jídla je nákup přehnaného množství, které se nespotřebuje a vyhodí se.

Z krásného balicího papíru se těšíme maximálně dvě vteřiny. Pak se přemění na “zapomenutý” odpad. / Zdroj obrázku: flickr.com, frankieleon.

Příliš mnoho jídla

Plýtvání jídlem je samo o sobě problémem. V poslední dny roku však intenzita roste. Plné stoly oblíbených, exotických či tradičních jídel. V zásadě nic proti plnému svátečnímu stolu nemám, sám v toto období roku rád zkouším, i když obzvláště teda ponejvíce exotické ovoce, které k nám zavítá prakticky jednou za rok. Je to taková milá vzpomínka na dětství, kdy exotické ovoce bylo opravdu exotickým a ochutnat něco takového, mělo sváteční punc.
Při vánočním nákupu potravin jde však hlavně o to mít odhad na množství. A to se často nestává. Až 40 % Čechů přiznává, že musí vyhodit jídlo za více než 500 Kč. I když jsou Češi mistři ve využívání zbytků a spousta z nich využije téměř vše, pořád je 6 %, kteří rovnou zbytky vyhodí.
Číst dále: Co se skrývá za naším blahobytem — nebezpečný odpad v moři

Balící papír kam se podíváš

Jak neuvěřitelné může být množství vypotřebovaného balícího papíru? V České republice je ho odhadem tolik, že by jeho plocha pokryla 250 Václavských náměstí. Nebo třeba plochu dálnice vedoucí z Prahy do Ostravy. Všechen tento papír končí v kontejnerech. Možnosti jeho recyklace jsou mnohdy omezené. Často se ušpiní, jsou na něm různé lepící prostředky. Svůj konec tak v v mnoha případech najde na skládce, mezi ostatním nerecyklovaným odpadem.
Ze světa jsou data a odhady mnohem víc bizarnější. Balící papír spotřebovaný ve Velké Británii by v jedné velké roli s přehledem dosáhl až na měsíc. Statistika ze Spojených států hovoří o více než 2 milionech kilogramů balícího papírů. Více než polovina z něj končí na skládkách.

U nás svátky končí tím, že odložíme a vyhodíme všechny dekorace. Ty ale jen tak nezmizí. / Zdroj obrázku: flickr.com, Chris Marchant

Řešením jsme my — spotřebitelé

Jídlo a balící papír jsou dva nejviditelnější problémy vánočního plýtvání. Ne však jediné. Nežádoucí dárky jsou dalším. Ne každý jde a dárek si vymění. V lepším případě takový dárek končí někde ve sklepě, v tom horším rovnou v popelnici. V každém případě je to věc, která byla vyrobena, převezena, skladována a v konečném důsledku koupena úplně zbytečně. O tom, zda plastový nebo živý stromek, by se dalo debatovat do nekonečna. Oboje má své. Zvýšená je také spotřeba čistících prostředků. Při honbě za dokonalou vánoční domácností jde ekologičnost stranou a domácnosti se drhnou vším možným. A to poté končí v odpadech a při nedokonalosti našich recyklačních systémů i v přírodě.
Tipů na vánoce s méně odpadem je v této době spousta. I my vám některé přinesli v našich článcích. Stačí jenom chtít. Globálně mají vánoce bohužel nálepku období, kdy se vyplýtvá a vyprodukuje nejvíce odpadu. Celosvětově se množství vyprodukovaného odpadu v období vánoc zvyšuje až o 30 %. Je to odpad, který mnohdy nemusí vůbec vzniknout. Přístup nás spotřebitelů je v tomto naprosto zásadní. Pokud bude touha lidí po věcech, které s sebou nesou spoustu obalů, honosné krabičky nebo tašky, to vše zabalené a převázané, tak takové věci budou obchodníci nabízet. Změna je v nás.