Ekologická vianočná výzdoba domácnosti a stromčeka

Vianoce sú už za rohom a je najvyšší čas vyzdobiť domov na sviatky. No nemusíte siahnuť len po tradičných trblietavých ozdobách. Dá sa to aj ekologickejšie.

Aj prírodné vianočné ozdoby môžu byť veselé a krásne.
Už aj Vianoce sa stali komerčným sviatkom. Regály v obchodoch sú už od októbra plné santov, škriatkov, trblietavých ozdôb, stromčekov, svetielok a všeličoho ďalšieho. Vďaka nim máme pocit, že všetky tieto ozdoby potrebujeme, inak náš domov nebude vyzerať dostatočne vianočne. Na červeno-zlatých dekoráciách, samozrejme, nie je nič zlé, no často pri nich vzniká veľa odpadu a mnohé sú z plastu, ktorý pre prírodu nie je ideálnym materiálom.
Najlepšie je používať dookola to, čo už máme doma. Väčšina má kdesi na vrchu skrine krabicu s ozdobami a svetielkami, a ak nechcete vytvárať zbytočný odpad a míňať peniaze, tak využite práve to. Je to najviac udržateľný krok, ktorý môžete spraviť.
Ak však nemáte ozdoby žiadne alebo chcete skúsiť niečo iné, ukážeme vám pár jednoduchých tipov, ako svoj domov vyzdobiť na sviatky trochu ekologickejšie. Tri hlavné veci, ktoré použijeme, nám toto obdobie evokujú už i sami o sebe, preto má zmysel ich využiť. Sú prírodné, nevzniká pri nich zbytočný odpad a prinesú jedinečnú atmosféru.

Stačia len jednoduché veci, ktoré určite máte doma.

Ozdoby na stromček

Kedysi sa stromčeky zdobili práve ovocím a prírodnými dekoráciami. Tak prečo sa k tomu nevrátiť? Ja som využila sušené pomaranče, šišky a škoricu. Pomarančové plátky si jednoducho vysušíte doma v rúre — na 100 °C ich sušte približne 2-3 hodiny. Šišky si nazbierate kdekoľvek vonku, a celú škoricu kúpite aj v bežnom supermarkete. Potom vám stačí už len obyčajný jutový špagát, a za necelú polhodinku ich premeníte na ozdoby na stromček. A okrem toho, že vyzerajú krásne, tak aj úžasne voňajú!
Čo sa samotného stromčeka týka, debata o tom, či je ekologickejší živý alebo umelý, je snáď nekonečná. Živý stromček je síce prírodný, no jeho pestovanie vyžaduje veľké množstvo vody a energie, a vydrží len jeden rok. Na druhej strane je umelý, ktorý je z plastu, ale vydrží desiatky rokov bez akejkoľvek známky poškodenia. Samotné rozhodnutie je teda už na vás. Ja som si už pred dvoma rokmi kúpila malý umelý, pretože osobne sa mi táto možnosť zdá byť viac ekologická.

Táto girlanda rozžiari každú izbu a dodá jej nádych najkrajších sviatkov v roku.

Jednoduchá girlanda

Keď už budete mať vysušené pomaranče a nazbierané šišky, využite ich úplne všetky. Napríklad na takúto jednoduchú girlandu, ktorá okamžite navodí atmosféru Vianoc do akejkoľvek miestnosti. Ozdoby stačí len zavesiť pomocou špagátu; a vytvoriť si tak viete krátku girlandu na skrinku alebo aj dlhú na okno či celú stenu miestnosti. Využiť nemusíte len pomaranče a šišky. Zavesiť môžete aj škoricu, vetvičky z ihličnanu, rolničky a čokoľvek ďalšie.

Ozdoba hotová za pár minút. Ale každý deň vám pripomenie, že Vianoce sú už za rohom.

Dekorácia na dvere

Ak máte čas vyrábať veniec na dvere, tak smelo do toho. Vyzerajú nádherne. No ak ste ako ja, váš zoznam povinností je snáď nekonečný a na vyrábanie venca nemáte čas, tak vyskúšať môžete aj takúto jednoduchú ozdobu. Na jej výrobu som použila umelé vetvičky, ktoré som zachránila pred vyhodením (no nebola by ich škoda?) a plátky sušeného pomaranča, ktoré sú mojou hlavnou ozdobou na tento rok. Vytvorenie celej dekorácie trvá asi minútu — pomocou špagátu všetko spojíte dokopy, vytvoríte malé očko a zavesíte.
Obrovským zdrojom inšpirácie na ekologickejšiu vianočnú výzdobu je, ako inak, Pinterest. Na ňom nájdete tisíce návodov a tipov. A vrelo vám odporúčam vydať sa tento rok takouto cestou a nekupovať nové ozdoby, trblietavé svietniky, škriatkov rôznych veľkostí a podobne. Na sviatky sa dá vyzdobiť domov aj pomocou toho, čo nám dala sama príroda.
Máte už doma vyzdobené na Vianoce?