Udržateľná kúpeľňa / časť 02 — naše tipy na vybavenie

Kúpeľňa je skvelým miestom, kde začať, ak chcete žiť viac udržateľne. V druhej časti série vám ukážeme inšpiráciu na produkty na vybavenie, ktoré sa môžu hodiť.

Stojan na zubné kefky z bambusu je skvelou alternatívou plastu, ktorá vydrží roky.
Už niekoľkokrát sme spomínali, že ak chcete začať žiť viac udržateľne a zaujíma vás zero waste, kúpeľňa je ideálnym miestom, do ktorého sa pustiť ako prvého. Práve v kúpeľni často vytvárame zbytočný odpad. Ten viete rýchlo zredukovať výmenou jednorazových produktov za znovu použiteľné a výberom výrobkov, ktoré vám vydržia roky, sú šetrné voči životnému prostrediu a po spotrebované ich viete skompostovať alebo jednoducho recyklovať.
Pre ľahšie nakupovanie sme pre vás dali dokopy článok, v ktorom nájdete inšpiráciu na pár našich obľúbených vecičiek do kúpeľne — spolu s odkazmi, kde si ich môžete kúpiť.

Na umývadlo

Výmena tekutého mydla na tuhé je jedným z prvých krokov pri prechode na bezodpadový životný štýl. Tuhé mydlo vydrží dlhšie a nevyžaduje žiaden obal. Na umývadle preto nebude chýbať mydelnička — vybrať si môžete z dreva, respektíve bambusu alebo siahnuť po keramike. Mydelničke bude robiť spoločnosť aj stojan na zubné kefky; a tu si môžete vybrať z rovnakých materiálov, aké sme už spomínali, alebo napríklad aj stojan z recyklovaného skla.
Mydelnička z bukového dreva
Keramická mydelnička Srdiečko
Mydelnička z bambusu
Pohárik z bukového dreva
Pohárik z recyklovaného skla
Stojan na kefky z bambusu

Do sprchy

Tuhé šampóny, kondicionéry, mydlá alebo mydlá na holenie spomínať nebudeme; to si už môžete prečítať v prvej časti tejto minisérie Udržateľná kúpeľňa / časť 01 — obľúbené produkty. A hlavne je výber produktov na každom osobitne, pretože to, čo sedí jednému, nemusí druhému. No mnohým v sprche nechýba žiletka — a i keď je kúpa žiletky z nerezovej ocele výrazne drahšia, je to kúpa, ktorá sa jednoznačne oplatí a vráti. Náhradné žiletky stoja máličko a vydržia oveľa dlhšie. A na exfoliáciu môžete použiť lufu, ktorá je prírodná a šetrná k pokožke i životnému prostrediu.
Obojstranný holiaci strojček
Klasické žiletky 10 ks
Malá prírodná špongia — lufa

Textil

Ručníky nesmú v kúpeľni chýbať. A hoci všetky (alebo teda aspoň drvivá väčšina) ručníky sú z bavlny — konvenčná bavlna nie je pre životné prostredie veľmi šetrná a jej pestovanie či spracovanie vyžaduje využívanie nebezpečných pesticídov alebo toxických látok. Skvelou alternatívou je organická bavlna. Z nej zoženiete ručníky, osušky, ale aj predložky pred sprchu.
Bio ručník 50×100 cm
Bio osuška 70×140 cm
Predložka z bio bavlny

Doplnky

Sú to maličkosti, no presne pri nich môžete spraviť pozitívnu zmenu. Plastovú kefu nahraďte za drevenú alebo bambusovú, alebo za hrebeň, vymeňte jednorazové odličovacie tampóniky za prateľné a aj pri obyčajne kefe na záchod siahnite radšej po drevenej s prírodnými štetinkami.
Buková kefa na vlasy s drevenými ostňami
Drevený hrebeň bez rúčky
Odličovacie tampóny 7 ks
Odličovacie tampóny z bambusu a bavlny
WC kefa s prírodnými štetinami
Drevený stojan s dvojitou WC kefou
Aké produkty nechýbajú vo vašej udržateľnej kúpeľni?