Udržateľná kúpeľňa / časť 01 — obľúbené produkty

Chcete začať žiť udržateľne? Kúpeľňa je ideálnym miestom, kde spraviť prvé kroky. V článku sa s vami podelíme o tipy na naše obľúbené zero waste produkty.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica & zdroje uvedené v obrázku
Prechod na bezodpadový životný štýl vie byť pomerne ohromujúci. Až keď si začnete viac uvedomovať, koľko toho spotrebujete, aké produkty a výrobky používate a v čom sú balené, budete zarazení, koľko odpadu denne vyprodukujete. A hlavne čo sa týka odpadu v kúpeľni. Pritom väčšine viete ľahko a jednoducho predísť; a bez toho, aby ste museli robiť veľké kompromisy alebo zmeny v životnom štýle.
Práve kúpeľňa je tiež ideálnym miestom, kde začať svoju cestu zero waste. Začať len tak kompostovať alebo nakupovať bezobalovo nie je pre všetkých úplne jednoduché a vyžaduje to trochu plánovania; ale kúpeľňa je ľahký a efektívny štartovací bod, kde hneď uvidíte výsledky.
Dnešný článok je pre všetkých, ktorí stoja na začiatku a chcú do svojho života zaradiť viac udržateľných produktov. Podelíme sa s vami o tipy a aj o naše obľúbené produkty, ktoré určite stoja za vyskúšanie.

Tuhé mydlo

Základná samozrejmosť a jednoznačný prvý krok pri prechode na zero waste. Tuhé mydlo poznáme a používame všetci; no úplne ním nahraďte tekuté mydlo, ktoré je predávané v plastových nádobách. A ak siahnete po kvalitnom mydle z prírodných látok, ktorým nahradíte sprchové gély, ktoré často obsahujú penidlá a parfumy, vaša pokožka sa vám poďakuje. Výber tuhých mydiel je obrovský a určite nájdete také, ktoré vám bude vyhovovať svojim zložením i vôňou.
Mydlo MAKOVIČKA Z JARNEJ — 4.20 €
DVOJITÁ LEVANDUĽA BEZ KVETOV — 4.70 €
Mydlo Babiččina zahrádka — 169 Kč

Tuhý šampón

Aj ponuka tuhých šampónov je veľmi široká a je z čoho vyberať. Ich používanie vyžaduje trochu trpezlivosti — ak ste zvyknutí na tekuté produkty, ktoré ľahko penia, prechod na tuhý šampón chce zopár pokusov. Ale neoľutujete. Keď si osvojíte správnu techniku, zamilujete si ich. A výrazne znížite vzniknutý odpad v kúpeľni, navyše tuhé šampóny sú oveľa skladnejšie, sú jednoduché na prenos a nemusíte sa báť, že sa vám produkt niekde vyleje.
Šampón SVIEŽE RÁNO — 4.80 €
Tuhý šampón TYKOKOS — 9.50 €
Tuhý šampón VLNY — 8.50 €

Tuhé pleťové mydlá

Ak teraz používate rôzne gély, tak odličovať sa a čistiť si tvár mydlom možno neznie ako najlákavejšia vec, ale určite tomu dajte šancu. Nemusíte sa báť, že pleť bude po čistení vysušená a ostanú na nej zvyšky make-upu a nečistôt. Pleťové mydlá sú jemné, hĺbkovo vám prečistia pokožku a nedráždia. A keďže sa jedná o tuhé mydlo, ktoré kúpite zabalené v papieri alebo úplne bez obalu, vyhnete sa spotrebe zbytočných plastov.
Čistiace mydlo ČIERNA OVCA — 5 €
Čistiace mydlo ČIERNE ZLATO VEGAN — 3.70 €
Tuhé mydlo LEMONADE — 4 €

Zubná kefka

Z hygienických dôvodov by ste mali meniť zubnú kefku každé tri mesiace. A keď si predstavíte, koľko ľudí si denne čistí zuby a koľko kefiek tak za rok spotrebujeme… Je to obrovské číslo. A problém je ten, že mnohé plastové zubné kefky nie sú recyklovateľné; a skončia na skládke alebo v oceánoch. Tomu sa dá ľahko predísť kúpou kefky s drevenou rúčkou a kompostovateľnými štetinkami.
Zubná kefka ČIERNA — 5.49 €
Bambusová kefka medium — 99 Kč
Bambusový kartáček na zuby — 72 Kč

Zubná pasta

Pri výbere správnej zubnej pasty alebo iného produktu na čistenie zubov určite najprv zhodnoťte, čo je pre vás to najlepšie, a poradiť sa môžete aj so svojim doktorom. Ale aj v tejto kategórii je z čoho vyberať — siahnuť môžete po klasickej zubnej paste v kovovej tube alebo v sklenenej fľaši s aplikátorom, po tabletách, ktoré stačí rozhrýzť a vytvoria jemnú pastu, alebo po zubnom prášku, ktorý sa po zmiešaní s vodou tiež premení na pastu a dôkladne vyčistí zuby.
Zubná pasta HERBAL — 8.99 €
Zubné tablety DIRTY — 285 Kč
Zubný prášok ŽIARIVÝ ÚSMEV — 6.90 €
Akú produkty používate vy?
Čo by sme nemali vynechať v druhom pokračovaní série?