Vrcholoví sportovci a veganství

Může se na první pohled zdát, že tento životní styl nemůže elitním sportovcům vyhovovat. Čtyři sportovci ze článku však ukazují, že se správnou přípravou a pevnou vůlí se dá zvládnout všechno!
text: PAVEL — fotografie: UNSPLASH.com
Sportovci jsou lidé, kteří mají od běžné populace hodně odlišné stravovací návyky. Bez perfektních a do posledního detailu připravených jídelníčků, které obsahují vše potřebné, se vrcholový sportovec neobejde. Většina z nich dodržuje striktní diety. Ať už se jedná o nabírání svalové hmoty, hubnutí a nebo udržování té správné hmotnosti pro co nejlepší výkon. V mých očích je toto jedna z nejtěžších věcí a povinností, kterou musí sportovci podstupovat. Jistě, jejich vyvážené a vyladěné jídelníčky jsou pestré a dokáží potěšit i ty mlsnější. Na druhou stranu spousta jídel je zapovězených. Nezřídka pak čteme rozhovory, ve kterých si sportovci stěžují, že jejich oblíbené jídlo, které milují už od dětství, mohou jednou ročně mimo sezonu.
Venus Williams, Lewis Hamilton nebo Kyrie Irving. Hvězdy sportu, které jsou vegany. Dalo by se o nich a jejich kariérách napsat tucet článků. I o tom, proč se stali vegany. Pro tento článek jsem si však vybral 4 sportovce u nichž by tento typ stravování hledal málo kdo a přesto jsou v tom, co dělají, světová špička. Zároveň jim však záleží na tom, jakým způsobem ovlivňují svět kolem sebe. Silák, surfařka, fotbalista a zápasník. Zajímavá čtveřice s ještě zajímavějším pohledem na svět okolo nich.

ZDROJ: https://citaty.net/

PATRIK BABOUMIAN

STRONGMAN A KULTURISTA

“Jednou mě prostě napadlo, že když vidíte ptáka se zlomenou nohou, máte nutkání s tím něco udělat a pomoct mu, ale potom jdete do restaurace a dáte si třeba kuře.
Nedává to smysl.“
Už v devíti letech se začal zajímat o silový trénink, který ho přivedl ke kulturistice. Dokáže zvednout auto ze země, odhodit do vzduchu obrovské kmeny a zvednout obrovské činky. V roce 2011 zvítězil v soutěži „Nejsilnější muž Německa“. V listopadu, téhož roku se stal tváří kampaně organizace pro práva zvířat PETA obhajující veganskou stravu. Je vegetariánem od roku 2005, veganem se stal v roce 2011 a nesnáší týrání zvířat. Aktuálně si už užívá sportovního důchodu a věnuje se dalším aktivitám.
V roce 2015 napsal s manželkou Katy knihu o sportovní výživě s názvem Vrebellion. V současné době organizuje crowdfunding na Kickstarter pro veganský grafický román s názvem Earthraiser: Voice of the Voiceless. Začlenil do něj prvky ze svého vlastního života, aby vytvořil „přesvědčivý“ příběh o vytváření pozitivních změn. Aktivní je na YouTube, kde má vlastní kanál. Je také známý tím, že se objevil ve filmu „The Game Changers“ z roku 2018. Ve filmu se Baboumian a další významní sportovci pokoušejí vyvrátit mýtus, že živočišné produkty jsou nezbytné pro budování svalů. V tomtéž filmu se objevila i druhá sportovkyně, kterou si přiblížíme níže.

TIA BLANCO

SURFAŘKA


ZDROJ: https://www.surfer.com/
“Říkávala jsem, že jediným důvodem, proč nejím maso, je být zdravá. Ale lhala bych, kdybych to řekla teď, protože jsem zjistila, jaké hrozné věci se dějí zvířatům.”
Narodila se v Portoriku a své mládí prožívala na Havaji, nyní žije v jižní Kalifornii. Profesionální surfařka, milovnice zvířat a veganská aktivistka. V roce 2014 byla 3. na juniorském šampionátu a už v jejích 17 letech se díky výhrám v dalších závodech stala jednou z nejdiskutovanějších amatérek v ženském surfování. V roce 2015 získala první zlatou medaili na Mezinárodním mistrovství světa a tento titul úspěšně o rok později obhájila. Stala se tak první surfařkou, která toto dokázala v moderní éře World Surfing Games. Surfování by se mělo objevit i na olympijských hrách v Tokiu a pro Tiu vítězství na olympiádě představuje, podle jejích slov, obrovský sen.
Celý život je vegetariánkou. Její matka byla vegetariánka z etických důvodů a ačkoliv jí nikdy tuto stravu nenutila, pro Tiu to bylo prostě jídlo, které se vařilo doma. Vegankou se stala v roce 2013 v 16 letech. Velmi ji k tomu posunuly dokumenty na téma utrpení zvířat, které v té době sledovala. Jako celoživotní vegetariánce byl přechod pro ni relativně snadný, sama však radí, ať lidé uvažující o veganství postupují po krocích a vlastním tempem. Na jejím Instagramu můžete najít spoustu skvělých receptů a má také vlastní YouTube kanál. Je tváří organizace PETA2, která sleduje stejné cíle jako PETA, ale zaměřuje se na mladé lidi a nové komunikační kanály. Je také spoluzakladatelkou veganské a cruelty-free kosmetické značky Dear Self Skincare. Dělá ambasadorku společnostem jako Beyond Meat, Swatch nebo Vejii.
číst dále: Zdravotné benefity rastlinnej stravy

ZDROJ: https://www.seekpng.com/

CHRIS SMALLING

FOTBALISTA

“Byl jsem zvyklý hrát dvakrát týdně a druhý den po zápasu jsem byl obvykle velmi vyčerpaný. Ale když jsem se stal veganem, dokázal jsem se zregenerovat rychleji. A i moje svaly se zotavovaly lépe.”
Fotbal začal hrát ve věku devíti let za Waldersdale boys. Ačkoliv se mu nepodařilo uchytit v některé z fotbalových akademií, tak se postupně vypracoval až do jednoho z nejbohatších klubů světa Manchesteru United. Během dospívání dokonce někdy zmeškal trénink, protože si nemohl dovolit jízdu autobusem. Aktuálně hraje v Římě za místní AS. Zahrál si na mistrovství Evropy 2016 a mistrovství světa 2014. S Manchesterem United získal několik ligových titulů a pohárů. K veganství ho inspirovala jeho manželka. Již předtím nejedl červené maso a přechod zvolil postupný. Zpočátku jej motivovalo hledisko přínosů pro jeho zdraví jako sportovce, nyní je však hlavním faktorem jeho přístup k dobrým životním podmínkám zvířat.
Zatímco populární a časté je u mladých fotbalistů investování jejich peněz do luxusních předmětů, jako jsou sportovní vozy a nóbl hodinky, Smalling se vydal alternativní cestou. Vlastní elektromobil. Investuje do eticky smýšlejících společností a uznává svou odpovědnost jako významného hráče ve veřejné podpoře udržitelných produktů. Mezi jeho investice patří i ta do společnosti Ananas Anam, která používá vlákno z ananasových listů (Pinatex), odpadní produkt z ananasového průmyslu, jako udržitelně získávanou náhradu textilních výrobků z kůže. Další zajímavou je například investice do společnosti THIS, které zároveň pomohl svou tváří vydělat další peníze na podporu startu. Spolu s ženou plánují vydat knihu s recepty a jídelníčky pro vegany. Nastupuje v kopačkách, které nejsou z kůže a věří, že jednou bude kopat i do míče, který nebude z kůže. Skoro samozřejmostí je jeho účast v organizaci PETA.

NATE DIAZ

ZÁPASNÍK MMA


ZDROJ: https://bleacherreport.com/
„Slýchával jsem hodně kritiky od lidí, kteří říkali, že potřebujete maso, abyste byli silní a zregenerovaní. Ale je to spousta keců, protože já trénuji tvrději než všichni ostatní.”
Zápasník nastupující ve světoznámé organizaci UFC. V kleci porazil i největší hvězdu tohoto sportu Conora McGregora. Ten se v rámci předzápasové trash talk nevyhnul i posmívání se Diazovu stravování. Ve druhém kole však poznal, že i vegan může být skvělý zápasník. Bojová umění začal trénovat ve věku 11 let se svým bratrem Nickem. Od roku 2012 je vlastníkem černého pásu v brazilském jiu-jitsu. Spolu s bratrem založili společnost Nick & Nate Diaz nabízející řadu špičkových CBD produktů, které jsou vhodné pro vegany a jsou trvale vyráběny udržitelným způsobem v USA. Veganem je od jeho 18 let.
Diaz prosazuje zdravotní přínosy rostlinné stravy pro sportovce. V poslední době jeho jídelníček v přípravě na zápasy je raw veganský s výjimkou vařené rýže. Na druhou stranu v mimo zápasové fázi se rozhodl do jídelníčku zařadit mořské plody a oficiálně je tak pescetariánem. Pescetariánství může být zajímavým mezikrokem na cestě k veganství.
Sportujete i vy a máte rostlinný jídelníček?