Prečo je dokonalé vegánstvo nedosiahnuteľné?

Existujú desiatky rastlinných alternatív živočíšnych produktov. Avšak aj napriek tomu je dokonalé vegánstvo pre väčšinu ľudí nedosiahnuteľné.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Vegánstvo už dávno nie je žiadnym novým pojmom. Ešte pár rokov dozadu väčšina ľudí o vegánstve nikdy nepočula alebo vôbec nevideli rozdiel medzi vegánstvom a vegetariánstvom a považovali to za to isté. Dnes sú vegánske alternatívy živočíšnych produktov — ako sú rôzne mäsové výrobky, mlieka, syry alebo jogurty — dostupné v bežných supermarketoch a za veľmi dobrú cenu. Viacerí výrobcovia a značky hľadajú možnosti ako spraviť ich produkty vhodné aj pre vegánov a čoraz viac reštaurácií do svojho menu zaradilo aj sekciu s jedlami z výlučne rastlinných surovín.
Vegánstvo a celé jeho hnutie má skutočne zmysel. Ako niekto, kto na vegetariánstvo prešiel už pred šiestimi rokmi a rovnako dlhú dobu sa zaujíma aj o vegánstvo, môžem povedať, že ten skok je až neuveriteľný. Ponuka vegánskych alternatív sa rozšírila natoľko, že dnes už bez problémov kúpite produkty, o ktorých by sa vegánom päť rokov ani len nesnívalo.
Avšak vidina dokonalého vegánstva je nesplniteľná.

Vegánstvo nie je čierno-biele

Vegánstvo mnohí vnímajú čierno-bielo. Buď človek vegánom je a jeho jedálniček neobsahuje žiadne živočíšne produkty, alebo ním nie je. Práve vízia dokonalosti, ktorá sa od vegánov očakáva, vie iba odradiť. Nielen komunita vegánov, ale často nevegáni vytvárajú nátlak. Nie sú dovolené žiadne “priestupky” — ak je niekto raz vegánom, nekonzumuje žiadne mliečne a mäsové výrobky, med a vajíčka, a bodka.
Rovnako ako bezodpadový životný štýl, aj dokonalé vegánstvo — teda vegánsky jedálniček, pri ktorom nekonzumujete absolútne žiadne živočíšne produkty — je pre drvivú väčšinu ľudí nedosiahnuteľné a neudržateľné. Hoci existujú rôzne náhrady živočíšnych produktov, niektoré výrobky vo vegánskej verzii zoženiete veľmi veľmi ťažko. Mnohé slané krekry obsahujú mliečny alebo vaječný prášok, čokoládu s ovocnou náplňou, karamelom alebo orieškami, ktorá by bola bez mlieka, kúpite len v pár obchodoch, ochutené pečivo, mrazenú pizzu alebo hotové omáčky vo vegánskej verzii sú takmer utópia. O to ťažšia je vegánska strava pre tých, ktorí si nevaria sami. Ak niekto býva s rodičmi, súrodencami alebo inými rodinnými príslušníkmi, ktorí jedia živočíšne produkty a často sa varia jedlá pre celú domácnosť, či niekoho, kto obeduje v jedálňach, musí sa prispôsobiť.
čítaj ďalej: Vitamín B12 a jeho důležitá role ve veganském jídelníčku

Prečo dokonalé vegánstvo neexistuje

No sama poznám ľudí, ktorí sa každý deň snažia konzumovať vegánske jedlá vždy, keď je to možné, alebo volia potraviny z lepších a zodpovednejších zdrojov. No mrzí ma, keď sa s nimi rozprávam na tému vegánstva a počujem známky sklamania alebo viny v ich hlase — keď mi vysvetľujú, že hoci sa snažia a nejedia mäso a pijú rastlinné mlieko, nevedia sa vzdať jedného obľúbeného syra z kravského mlieka, iní zase že majú radi vajíčka, a preto ich kupujú aspoň zo zodpovedných malochovov alebo dostávajú od rodiny, ktorá sa o sliepky stará s láskou. Niekto jednoducho potrebuje prijímať mäso alebo mlieko aspoň v malom množstve, pretože prechod na vegánstvo mu nespravil dobre po zdravotnej stránke a tieto potraviny mu chýbali.
Ani ja nie som dokonalá vegánka. Až 99 % môjho jedálnička je vegánsky, ale z času na čas konzumujem mliečne výrobky. Neviem odolať babkiným koláčom, ktoré chutia ako detstvo a výnimočne neodmietnem ani ponúkané jedlo, ktoré v sebe obsahuje mlieko alebo vajcia. A nie je to preto, že by som bola lenivá alebo mala slabú vôľu, a nie je to ani tak, že mi živočíšne produkty chýbajú a potrebujem si to vykompenzovať. Jednoducho mám na takéto jedlá občas chuť. Druhým hlavným dôvodom sú lieky. Asi až 20 % liekov v sebe obsahuje laktózu; a i keď je toto množstvo malé (okolo 20-90 mg v jednej tablete), stále tam je — a táto laktóza je živočíšneho pôvodu. Užívam lieky na alergiu, bez ktorých by som kvitnúce obdobia a v prašných miestnostiach vydržala veľmi ťažko, a tieto lieky v sebe laktózu majú.
Kto bude mať väčší pozitívny vplyv — jeden človek, ktorý si dá za deň tri vegánske jedlá, alebo sto ľudí, ktorí zjedia jedno rastlinné jedlo? Ničomu nepomôže to, že na seba budete tlačiť a nútiť sa do vegánskej stravy, ktorá vám i vášmu telu nebude vyhovovať, a o pár týždňov sa vrátite k jedálničku ako predtým. Namiesto toho sa snažte každý deň robiť rozhodnutia, ktoré sú pre životné prostredie lepšie. Ochutnajte rastlinné jogurty, do kávy alebo cereálií skúste ovsené či sójové mlieko, med nahraďte javorovým, agáve alebo čakankovým sirupom, namiesto mäsa si na obed dajte tofu, tempeh či vegánske náhrady, ktoré často chutia už na nerozpoznanie k mäsovým výrobkom. Malé kroky sú presne to, čo pomáha k veľkej zmene.