Pleťový fluid na opaľovanie Pro Climate OF 50 od SUNDANCE DM

Počas leta je správna ochrana pred slnkom dôležitá. Pleťový fluid od Sundance má vegánske zloženie, je šetrný k prírode a neutrálny voči životnému prostrediu.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica
Počas horúcich letných mesiacov by malo byť používanie krému na opaľovanie samozrejmosťou. A nie len keď sa chystáte k vode, kde budete štyri hodiny ležať na priamom slnku; správna ochrana by mala byť súčasťou každého dňa, kedy sa chystáte von čo i len na pár minút bez ohľadu na to, či idete von so psom, len na nákup alebo na krátku prechádzku. Slnko vie byť veľmi nebezpečné, a aj keď jeho negatívne účinky nevidíme hneď, dobehnú nás v podobe vrások, pigmentových škvŕn alebo až rakoviny kože.
Ak mám byť úprimná, nikdy som sa o pravidelné používanie krému na opaľovanie nezaujímala. Samozrejme, keď sme boli na letnej dovolenke pri mori, kedy som na priamom slnku bola často i šesť či sedem hodín, som to brala viac-menej ako povinnosť, ale inak mi to bolo jedno. Až v posledných mesiacoch sa aj ku mne na sociálnych sieťach dostali príspevky o tom, ako veľmi je správna a najmä dostatočná ochrana pred slnečnými lúčmi potrebná. Rozhodla som sa začať hľadať nejaký krém, ktorý by bol účinný, ale najmä šetrný k životnému prostrediu. Niektoré opaľovacie krémy totiž obsahujú látky, ktoré sú nebezpečné pre ekosystémy v moriach a oceánoch; a aj malá koncentrácia látok ako je oxybenzone, butylparaben alebo octinoxate dokážu vybieliť alebo dokonca zabiť koraly.
S hľadaním opaľovacieho krému, ktorý by spĺňal všetky moje požiadavky, som ale nemusela chodiť ďaleko — a siahla som po pleťovom fluide na opaľovanie Pro Climate s ochranným faktorom 50 od Sundance, ktorý kúpite v drogérii DM.
Sundance je jedna z vlastných značiek drogérie DM, ktorá sa sústredí výlučne na prípravky na opaľovanie. Obsahuje široký výber pre každého — krémy i spreje v ochrannom faktore 15 až po 50+ pre malé deti, rôzne oleje na opaľovanie, mlieka po opaľovaní i ošetrovacie prípravky, keď to so slnkom trochu preženiete.
Pro Climate rada, respektíve označenie produktov, ktoré sú neutrálne voči životnému prostrediu, teda vytvárajú čo najmenšiu ekologickú stopu. V praxi to znamená, že počas celého procesu produkcie i transportu posudzujú dopady životného cyklu produktov v oblasti kompenzácie emisií CO2, eutrofizácie, acidifikácie, oxidačného smogu a narúšanie ozónovej vrstvy, a hľadajú možnosti, ako čo najviac zredukovať ich negatívny efekt. Samozrejme, nie všetko sa dá znížiť na úplnú nulu, no neeliminovateľné dopady sa vyrovnávajú prostredníctvom kompenzačných projektov, vďaka čomu sú produkty neutrálne voči životnému prostrediu a prispievajú tak k udržateľnému spôsobu života. Táto rada obsahuje široký výber produktov — pleťový krém, ústnu vodu a zubnú pastu, šampón, sprchový gél a telové mlieko, ale aj prací prostriedok a prostriedok na umývanie riadu či dokonca toaletný papier.

O pleťovom fluide

Ak vás zaujíma, čo je fluid — v skratke, rozdiel medzi fluidom a krémom je ten, že fluid má ľahšie zloženie a má vyšší obsah vody, preto sa rýchlo vsakuje do pokožky. Aby sme ale začali obalom, ten je viac-menej typický, je z recyklovateľného a recyklovaného plastu — až 70 % použitého plastu je z recyklátu, a obal môžete aj vy ďalej recyklovať hodením do žltej nádoby. Má pevný uzáver, ktorý sa otvára primerane ťažko — nebudete s ním dlho zápasiť, ale hlavne sa nemusíte báť, že sa vám niekde otvorí a budete ho mať po celom obsahu tašky. Balenie obsahuje 100 mililitrov produktu, čo je tak akurát, aby sa zmestil i do najmenšej kabelky, ale tiež vám jedno balenie vydrží niekoľko týždňov.
Fluid je určený pre akýkoľvek typ pleti, primárne ale na oblasť tváre a dekoltu, kde chráni pred spálením a vznikom vrások. Vonia ako typický krém na opaľovanie, ale jeho vôňa je jemnejšia, čo ja veľmi oceňujem, keďže inak mi pach opaľovacích prostriedkov nie je dvakrát príjemný. Má svetložltú farbu so zelenými podtónmi, tá sa ale po rozotrení stráca; a má veľmi ľahučkú konzistenciu, ktorá rýchlo vsakuje do pokožky. Nanesenú oblasť nezanecháva mastnú alebo lepkavú; a formula je vodeodolná, čo je skvelé obzvlášť ak sa potom chystáte do vody.

Zloženie

Zloženie pleťového fluidu je trošku dlhšie ako pri produktoch prírodnej kozmetiky, ktoré som inak zvyknutá používať, ale keďže sa jedná o dôkladnú ochranu obsahujúcu UVA a UVB filtrov, to vám produkt o troch či štyroch zložkách nezabezpečí.
Produkt obsahuje celkovo 34 zložiek. Hlavnou zložkou je voda, ktorá mu zaručuje ľahkú konzistenciu; medzu ďalšie látky patrí rastlinný glycerín, maniokový prášok, slnečnicový olej, vitamín E alebo kyselinu steárovú. Spčasťou sú, samozrejme, aj zložky, ktoré pomáhajú stabilizovať UV filtre a chránia pokožku pred ich vplyvmi — ako napríklad C12-15 Alkyl Benzoate, Ethylhexyl Salicylate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Titanium Dioxide, Diethylhexyl Butamido Triazone a ďalšie.
Všetky použité zložky sú vegánske, neboli testované na zvieratách a sú označené ako “dobré” v Encyklopédii BIOOO alebo na obdobných weboch. Produkt neobsahuje žiadne farbivá, konzervanty, parabény, parafíny ani minerálne oleje, a tiež neobsahuje žiadne mikroplasty.

Moje hodnotenie

Narovno poviem, že osobne som s ním veľmi spokojná. Vyhovuje mi na ňom všetko — od praktickej veľkosti balenia cez príjemnú a ľahkú konzistenciu až po prírodné zloženie. Je úžasné, že aj v bežnej drogérii bez problémov kúpite krém na opaľovanie, ktorý neškodí životnému prostrediu a vodným ekosystémom. Pár rokov dozadu to bola utópia a zohnať kvalitný prírodný opaľovací krém a za dostupnú cenu bolo takmer nemožné. Jediným drobným malým mínusom je, ako som už spomínala, typická vôňa, ktorú so sebou nesú všetky prípravky na opaľovanie, ale to je asi niečo, čoho sa len tak zbaviť nedá. Našťastie nie je príliš výrazná na to, aby mi to veľmi vadilo.
Čo sa dostupnosti týka, fluid kúpite v drogérii DM na celom Slovensku i v Čechách — hľadajte ho buď na stojanoch s krémami na opaľovanie alebo ako súčasť sekcie Pro Climate; a nájdete ho aj na eshope. Balenie stojí 5.79 € / 149 Kč.
Ak sa vám zdá byť ochranný faktor 50 až príliš vysoký, fluid kúpite v rovnakom objeme aj vo verzii OF 30.