Kde kupovať etické oblečenie / časť 05 — plavky

Aj u nás máme značky, ktoré sa zameriavajú na výrobu plaviek z ekologických a udržateľných materiálov, ktoré sú ušité eticky a s ohľadom na životné prostredie.
text: Berenika — fotografie: SimplyBerenica + zdroje pod obrázkami
Leto je už v plnom prúde a dovolenková sezóna je úspešne zahájená. Či už sa chystáte k moru alebo si teplé slnečné počasie užijete pri nádrži a na bazéne, plavky sú nevyhnutnosťou. Reťazce s rýchlou módou ponúkajú desiatky, niektoré až stovky rôznych strihov a motívov; no ich kvalita je často postavená tak, že kúsok vydrží len jednu sezónu a potom putuje do koša. Výroba takýchto plaviek je neetická, neekologická a neudržateľná. Ale existujú alternatívy — lokálne ušité plavky z kvalitných materiálov, pri ktorých produkcii sa myslí aj na ich dopad na životné prostredie. A v dnešnom článku vám tieto značky predstavíme.

Zdroj: Bikinová podprsenka & Dámske plavky hnedé

BEKVÅM

sídlo Bratislava
zameranie udržateľné plavky a doplnky
cena 30 € — 40 €
eshop https://bekvam.sk/

BEKVÅM znamená vo švédčine pohodlné, prirodzené a jednoduché. Minimalizmus, čistota a harmónia, ktoré sú pre severské škandinávske krajiny príznačné, sa odráža aj na plavkách tejto slovenskej značky. Momentálne sa sústredia na produkciu dámskych a detských plaviek, ktoré sú za veľmi dostupné ceny — tie sa pohybujú okolo 20-30 €, čo je porovnateľné s fast fashion reťazcami, no v porovnaní s kvalitou, etickým a udržateľným prístupom BEKVÅM jednoznačne vyhráva. Plavky sú vyrobené z Econylu — látky z rybárskych sietí, ktoré loví organizácia Healthy Seas z európskych morí, a následne ich spracúva talianska firma.
Plavky však nie sú všetko, na čo sa značka sústredí — pobyt pri vode vám spríjemnia pončá pre deti i dospelých z mäkkej bavlny alebo osušky; za pozornosť určite stoja dámske kimoná a nádherné detské pyžamá. Tie sú vyrobené z bavlny a bambusu, ktoré sú príjemné a pohodlné.

Zdroj: Daria bikiny spodek & Marina jednodílné plavky

CIRCLLE

sídlo Praha
zameranie dámske plavky a športové oblečenie
cena 1 290 Kč — 2 390 Kč
eshop https://www.circlle.cz/

Značku Circlle sme už spomínali v článku Kde kupovať etické oblečenie / časť 03, no v prípade, že ste o nich ešte nepočuli, radi vám ich priblížime. Táto česká značka vyrába športové oblečenie pre ženy tiež z Econylu; používajú nite z recyklovaného plastu, kompostovateľné obaly a v celom procese výroby sa snažia minimalizovať svoj dopad na životné prostredie. V ponuke majú dva strihy bikín — dva vrchné a dva spodné diely, a jednodielne plavky; všetky v nadčasovej čiernej, hravej bordovej alebo modernej olivovo-zelenej farbe.
Okrem plaviek predávajú športové podprsenky, legíny, športové tielka a tričká, a šortky. Ich cieľom je nielen vyrábať oblečenie vo vysokej kvalite, ale aj byť transparentný, autentický a udržateľný.

Zdroj: Jednodielne plavky Citróny & Plavky Kokosový orech

DEDOLES

sídlo Bratislava
zameranie spodná bielizeň, plavky a ponožky
cena 19.90 € — 39.90 €
eshop https://www.dedoles.cz/

O Dedoles sme písali už aj v poslednom článku z tejto minisérie; no keďže značku mnohí poznajú skôr pre ich veselé, hravé a originálne ponožky, musíme ich spomenúť aj tu. Zároveň je to jediná značka v tomto článku, ktorá sa sústredí aj na produkciu pre mužov. Plavky sú vyrobené z recyklovaného polyesteru, sú v bežných strihoch a opäť v možnosti jednodielnych i dvojdielnych plaviek. Ako je pri Dedoles už známe, vďaka širokej ponuke vzorov si vyberie naozaj každý. Plavky hýria farbami i motívmi — od citrónov a kokosov cez motýle a plameniaky až po slnečnice a sedmokrásky. A keďže všetky motívy sú dostupné v dámskom, pánskom i detskom prevedení, ladiť môže spolu celá rodina.
Tých, ktorí chcú podporiť pomalú módu, no neradi míňajú veľa peňazí, poteší cena plaviek. Tá je porovnateľná s cenou plaviek z obchodov s rýchlou módou. A ak ich eshop navštívite ešte dnes, môžete využiť ich výhodné zľavy.

Zdroj: Plavky Candy Black & Plove X Preciosa ~ Sparkle Fish

PLOVE

sídlo Brumov — Bylnice / Praha
zameranie moderné a originálne dámske plavky
cena 1 490 Kč — 6 900 Kč
eshop https://plove.cz/

Ďalšou značkou so sídlom v Českej republike je aj PLOVE — za ktorou stojí dizajnérka Pavlína Miklasová. Kolekcia plaviek v sebe spája minimalizmus a praktickosť spolu s hravosťou a zaujímavými prvkami; každý kúsok vďaka tomu vyzerá originálne a jedinečne. No nechýbajú ani jednofarebné plavky pre tých, ktorí sú verní jednoduchosti a nadčasovosti. Cena sa už pohybuje vyššie, no keďže sa opäť jedná o vysokokvalitné plavky z Econylu, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa dokonalo prispôsobili každej postave a vydržali bez problémov aj niekoľko rokov, oplatí sa do nich investovať.
Plavkovinu používajú aj na výrobu elastických sandálov. Tie sú pružné, bezošvé a pohodlné; no hlavne ohybné a ľahké, a stanú sa aj vašim spoločníkom na pláži i pri bazéne. V kolekcii HOME ponúkajú veselé župany a ručníky, ktoré tiež nebudete chcieť nechať iba doma.

Zdroj: Plavkový top – Fantázia & Plavkový spodok – Panter – Vysoký

ABRAKA

sídlo Krakovany
zameranie dámske športové oblečenie a plavky
cena 19.90 € — 39.90 €
eshop https://abrakastore.sk/

Abraka sa sústredí na produkciu etickej cirkulárnej módy. Na výrobu svojho oblečenia používajú prevažne recyklovaný polyester — dávajú tak druhú šancu odpadkom, ktoré by inak skončili na skládke, šetria vodu i energiu, no najmä prírodné zdroje. Sú dokonalým príkladom toho, že aj plavky a športové oblečenie môžu byť etické a udržateľné, a zároveň moderné, zaujímavé a trendové. Svoje kúsky ponúkajú až v 35 rôznych motívoch — od jednofarebnej čiernej alebo levanduľovej až po motívy ako terrazzo, s ovečkami, kvetmi či dokonca avokádom. Plavky sú dvojdielne, vrchný diel zakúpite ako top alebo ako braletku.