Jesenná udržateľná móda — kam na nové kúsky do šatníka

Chcete si túto jeseň oživiť šatník novými kúskami? Investujte radšej do pomalej a etickej módy. Ukážeme vám tri naše obľúbené značky a inšpiráciu na oblečenie.

Naše nevyhnutnosti na jeseň — teplý sveter, poriadny šál a minimalistické doplnky.
My v SIMPLYBERENICA sme veľkými zástancami nosenia oblečenia, ktoré je už v obehu. To sú v prvom rade naše vlastné kúsky — opakované nosenie toho, čo už máme v šatníku, je najviac udržateľný krok, aký môže človek urobiť. Podporujeme aj kupovanie z druhej ruky v second-handoch alebo na eshopoch ako je Vinted. Týmto zachránite oblečenie pred skládkou (lebo len veľmi malé percento sa recykluje), ale môžete aj posunúť vlastné kúsky, ktoré už nenosíte.
No niekedy iná možnosť ako kúpenie nového nie je. Ak sa vám zničí obľúbený sveter a neviete zaň v sekáči zohnať náhradu, ktorá by vám sedela do vkusu a bola vo vašej veľkosti, začnete sa obzerať po novom. Je ľahké nechať sa zlákať fast fashion a dobrými zľavami, veľkým výberom a lacnou cenou. No túto jeseň skúste radšej investovať do pomalej módy. Vyššia cena znamená lepší a kvalitnejší materiál, ekologický prístup, férovú mzdu a ochranu prírody. Takéto kúsky vám vydržia oveľa dlhšie, takže sa vám peniaze rýchlo vrátia.
Aby sme vás inšpirovali a rovno vám ukázali naše tipy na nové kúsky do šatníka, podelíme sa s vami o naše obľúbené značky.

Everlane

etickosť — nadčasovosť — multifunkčnosť

Everlane vyrába udržateľné oblečenie pre mužov i ženy. Sídlia v USA a patria medzi veľmi cenovo dostupné značky, a niektoré kúsky majú porovnateľnú cenu oproti fast fashion oblečeniu (teda cene, na ktorú sú mnohí zvyknutí). V ich sortimente nájdete široký výber kúskov na každý deň i na formálne príležitosti, do práce i na šport.

Otvoriť eshop
Krásne nadýchaný, teplý a mäkký sveter? Jednoznačne od Everlane! Značka ponúka široký výber — či už chcete veľký sveter do studeného počasia, pletenú vestu alebo len tenký kardigán. Odporúčame pozrieť na ich svetre z BIO bavlny, ktoré sú v najlepšej kvalite. Okrem svetrov majú aj veľký výber tričiek, ktoré sú počas chladnejších dní záchranou a ľahko sa vrstvia. Zaujali nás aj ich rovné nohavice, ktoré sú vo viacerých farbách a hodia sa na formálne i menej formálne príležitosti; záleží, s čím ich skombinujete. Trenčkot je nadčasová klasika, ktorá nikdy neomrzí! A za pozornosť stojí aj overal z bavlny vo voľnom strihu.

Sveter

Tričko

Nohavice

Trenčkot

Overal

Dedicated

transparentnosť — univerzálnosť — dostupnosť

Švédska značka etickej a pomalej módy Dedicated patrí tiež medzi cenovo dostupné. Pri výrobe oblečenia vsádzajú najmä na organickú bavlnu, ktorá oproti konvenčnej nezaťažuje tak životné prostredie, a na udržateľné materiály ako je tencel alebo polyester z recyklovaných PET fliaš. Ich ponuka je široká a nájdete v nej oblečenie do každého počasia.

Otvoriť eshop
Na značke Dedicated je skvelé to, že sa snaží byť veľmi transparentná. U mnohých kúskov oblečenia na ich webe nájdete presný zoznam fabrík, kde bola vec vyrobená a akou spoločnosťou, i to, ako kúsok “cestoval”. Z ich ponuky teplejšieho oblečenia nás tiež zaujali svetre, ktoré sú aj v rôznych farbách a vzoroch. Nie vždy a nie každému sa ale hodí sveter; a Dedicated má aj skvelý výber mikín a búnd, ktoré môžete nosiť až do zimy. Na teplejšie jesenné dni, kedy nie je potrebné mať na sebe tri vrstvy, sa budú skvelo hodiť aj teplejšie šaty alebo sukňa; a spolu s teplými pančuchami nemusíte mať obavy, že by ste zamrzli.

Svetrík

Mikina

Bunda

Šaty

Sukňa

Thought Clothing

udržateľnosť — ekologickosť — pomalosť

Ak hľadáte kúsky pre mužov i ženy, spodnú bielizeň, pyžamá, topánky a ďalšie doplnky, tak odporúčame pozrieť na britskú značku Thought Clothing. Aj ich oblečenie je za veľmi dobrú cenu. Spájajú v sebe pomalosť a etickosť, a snažia sa o pozitívnu zmenu v módnom priemysle, kde nebude zbytočne trpieť planéta. Oblečenie je z organických, prírodných alebo recyklovaných materiálov a je vhodné aj pre vegánov.

Otvoriť eshop
Čo sa rolákov týka — buď ich milujete alebo ich nenávidíte. My patríme do prvej skupiny; a zaujal nás jednoduchý čierno-biely prúžkovaný rolák z BIO bavlny, ktorý už len na pohľad vyzerá príjemne a mäkko. Aj od Thought Clothing vám ukážeme dva svetre. Prvý je tenší, vhodnejší skôr na teplejší začiatok jesene a vyzerá pekne s džínsami i sukňou. Druhý sveter je nielen hrubší, ale aj výraznejší svojim vzorom, ktorý vyzerá veľmi hravo a jesenne. Do zoznamu sme zaradili aj modré nohavice z tencelu. A na záver — poriadna nepremokavá bunda v jemnej svetlomodrej farbe, v ktorej zvládnete každý nečakaný októbrový dážď.

Rolák

Sveter

Sveter

Nohavice

Bunda
Na aký kúsok v šatníku nedáte počas jesene dopustiť?