Průvodce bezobalovými obchody — PRAHA: Bezobalu Hradčanská

Organizace nebo chcete-li projekt Bezobalu.org provozuje v Praze 3 bezobalové obchody. My jsme navštívili ten v Dejvicích a v tomto článku vám jej představíme, a také celé Bezobalu a jejich velký přínos v bezobalové komunitě.

Praha: Bezobalu Hradčanská

Organizace Bezobalu.org provozuje tři bezobalové obchody a my bychom vás nechtěli ošidit ani o jeden, takže se v tomto článku budeme věnovat jenom jednomu obchodu — a to tomu který sídlí v Dejvicích. Tato prodejna je na rušném místě, dá se říct pod dohledem majestátního Pražského hradu, a rušnost se poté přenáší i do ní a počtu zákazníků v ní.
Umístění je z pohledu dostupnosti naprosto dokonalé. Prakticky před ní se setkávají linky všech dostupných prostředků MHD. Autobusová zastávka Hradčanská je přímo před prodejnou. Jen pár kroků dál je stanice metra linky A, opět s názvem Hradčanská a tentýž název nese i zastávka tramvajová ve stejných místech. Jako vítaný bonus se dá brát vlaková stanice Dejvice. Autem se k tomuto obchodu taktéž dostanete, parkování bych doporučil ale na některém z přilehlých parkovišť na Letné. Zaparkovat se dá i v blízkosti obchodu, jelikož se ale jedná o jednu z městských zón, tak může být hledání místa delší.

Prodejna je zajímavě řešena a máte rozhled po celém jejím prostoru.

V době naší návštěvy bylo opravdu rušno.

Sortiment

Samotný obchod je vevnitř rozdělený na 3 části, které jsou, dá se říct, rozděleny i tematicky. Stěny nejsou plné, ale mají stylová okna, díky kterým je prodejna vzdušná a prosvětlená a máte přes ni celou rozhled. První část u vstupu je věnována pokladní zóně, čerstvým potravinám, ale třeba i znovupoužitelným obalům. Druhá část prodejny patří drogerii a od vstupu nejvzdálenější sekce patří trvanlivým potravinám. Využitá je i stěna, podél které obchodem procházíte a na ní se nachází zejména čerstvé zboží, ať už jde o zeleninu, nebo třeba chladící boxy.
Sortiment je srovnatelný s jakýmkoliv velkým marketem. Najdete v ní vše pro spokojenou domácnost a jinam už chodit nemusíte. A v Bezobalu jsou obzvláště hrdí na kvalitu svého zboží, které pečlivě vybírají a kontrolují. Blíže se na to vše podíváme níže.
Čerstvé potraviny

V chladících boxech se na vás smějí mléčné i nemléčné výrobky. Mají čerstvé šťávy, limonády či nápojové specialitky. Nechybí vajíčka, pomazánky ani veganské produkty. Vše ve vratných nebo zálohovaných obalech. Pečivo zde naleznete čerstvé, chutné a i přímo pražské. A taktéž BIO zeleninu od prověřených dodavatelů, které v Bezobalu osobně vybrali a znají je.

Trvanlivé potraviny

Výběr z trvanlivých potravin je doslova perfektní. Opět musím zopakovat, že se jedná o potraviny v té nejvyšší kvalitě a od prověřených dodavatelů. Najdete zde velký výběr těstovin, rýže, luštěnin, obilovin i koření. Ke koupi je velké množství sušených plodů, ořechů a semínek, stejně jako přísady na pečení i vaření. Stáčené oleje, octy a další tekuté přísady a potraviny. Krásné a plné násypníky přímo volají k nákupu.

Drogerie, kosmetika, domácnost

Část obchodu věnovaná drogerii, kosmetice a věcem do domácnosti poskytuje více než dostatečně široký výběr produktů. Tým Bezobalu má svého specialistu na tento sortiment, a proto je vysoká kvalita vždy zaručena. Naleznete zde komplexní sortiment pro péči o tělo, tělovou i vlasovou kosmetiku, kusové i stáčené produkty. Totéž platí i pro sortiment do domácnosti na mytí, praní a úklid. Vše je to umocněno velkým množstvím opakovaně plnitelných nádob a obalů k zakoupení. Nechybí čistící a mycí potřeby jako jsou udržitelné kartáče, ani drobné vybavení koupelny i domácnosti. A dámy ocení výběr hygienických pomůcek.

Ostatní sortiment

Máte chuť si po nákupu dát kávičku a koláček nebo zákusek? V této prodejně to není žádný problém. Stejně tak není problém vyrobit si zde čerstvé ořechové — přesněji arašídové — máslo. A nebo umlít si zrnkovou kávu.

Právem jsou v Bezobalu pyšní na svůj široký a kvalitní sortiment. Prodejna v Dejvicích je výkladní skříní bezobalových obchodů a za mě osobně její sortiment svojí šíří obstojí na výbornou v souboji s jakýmkoliv velkým marketem. Co se týká kvality, tak tam zvítězí na plné čáře.
Právě za kvalitou prodávaného zboží je ohromný kus práce. V Bezobalu si své dodavatele pečlivě vybírají a zákazníci dostanou jen to, čím jsou si stoprocentně jistý. O této “posedlosti” kvalitou, ale i mnohém dalším se nám rozpovídal jeden z členů týmu pan Jiří Sedlák. Nejdříve vám však stručně povíme kdo vlastně Bezobalu jsou.

Nalezneme zde i dostatečný výběr z chlazeného sortimentu.

I svým vzhledem a designem je prodejna velmi hezká.

Kdo jsou Bezobalu.org?

Bezobalu jsou parta nadšenců, kteří to, jak žijí, přetavují v tento úžasný projekt. Ze svých zkušeností berou to nejlepší a snaží se to předávat dál. Krůček po krůčku dělají náš svět lepším. Už v roce 2013 dala parta přátel hlavy dohromady a rozjeli tuto jízdu, při které se jim podařilo otevřít první bezobalový obchod v České republice, uspořádali první českou Zero waste konferenci. A přinesli projekt Bezobalová republika, který pomáhá novým nadšencům s otevřením jejich bezobalové prodejny.
A mohli bychom pokračovat. Minimálně za zmínku stojí Zerowasters — je to původní součást organizace Bezobalu, která se stará o osvětu. Web Zerowasters je studnicí vědomostí, poznatků, rad a inspirací. Je to místo, kde každý, kdo chce s bezodpadovým životem začít, najde vše důležité. Web je navíc moc hezký a skvěle se v něm orientuje, takže je jednoduché se do něj ponořit.
Důležitou informací je i aktuálně (podzim 2022) probíhající kampaň NECHCEME TO ZABALIT. Odstartovala vtipným videem, které upozorňuje srandovní formou na fakt, že to bezobalové obchody mají v této době těžké. I my při našem mapování registrujeme, bohužel, že některé obchody momentální těžkou dobu neustály a musely končit. Tato kampaň má za cíl to otočit, přivést lidi zpět k bezobalovému nakupování a motivovat nové zákazníky k vyzkoušení tohoto typu nakupování, které není nijak složité, ale je šetrnější k našemu okolí a přírodě.
číst dále: Průvodce bezobalovými obchody
Tým Bezobalu je velmi aktivní na poli pomoci a podpory ostatním, kteří chtějí jít zero waste směrem. Zajímavou a v podstatě i hravou formou pomáhají firmám zlepšovat kulturu a přistup k odpadu. Pořádají pro ně přednášky nebo workshopy. To, co každému přesně vyhovuje. Pro školy nabízejí různé programy stupňované podle věku studentů a žáků. Tato činnost je obzvláště chvályhodná. Jsou to naše děti, od kterých máme tuto planetu půjčenou, a ony tady po nás budou žít. A tak je dobré i jim ukázat, že lze žít o něco lépe a že nám dospělým záleží na tom, v jakém světě budou žít.
Bezobalu pořádá a realizuje či zrealizovalo velké množství osvětových projektů. Neustále se snaží propagovat zero waste styl života. Dělají to však příjemnou a nenucenou formou, která osloví každého. Určitě u nich nehledejte žádný fanatismus, ale racionální a pohodový přístup. No a pokud chcete do tajů zero waste opravdu proniknout, tak si nenechte ujít jejich online kurz Zero waste krok za krokem. Aktuálně startuje 3. 10. 2022, ale jistě v budoucnu budou i další a další.

Pokud nepřijdete vybaveni, tak prodejna si vás ráda sama vybaví.

Stočit si tu můžete téměř vše na co si vzpomenete.
Prodejna v Dejvicích je jedna ze tří prodejen organizace Bezobalu.org. Je ve všech třech tak rušno, jako u tady?
V poslední době bohužel tak rušno není. Uplynulé 2 roky pro nás znamenaly velký pokles v počtu zákazníků, jelikož nám koronavirus i válka na Ukrajině přesměrovaly pozornost. Ekologie a udržitelnost se dostaly na druhou kolej a mnoho lidí si zvolilo pohodlnější, ale na kvalitu potravin a množství odpadu znatelně horší nakupování online. Je to pro nás v tuto chvíli období, kdy se rozhodne, zda budeme moci pokračovat ve své práci anebo budeme muset prodejny zavřít. Každopádně před touto podivnou dobou jsme se měli dobře, na prodejnách bylo živo a nám to dodávalo naději, že změna, kterou Bezobalu přináší, je na trhu žádoucí. Stále máme chuť prodávat a vzdělávat o kvalitních potravinách a prevenci vytváření obalu, a “Nechceme to zabalit”.
Váš sortiment obsahuje prakticky vše, co je k životu potřeba. Máte stálé zákazníky, pro které jste jediným obchodem, který navštěvují?
Rozhodně ano. Tito “skalní fandové” nám dodávají sílu a už jich není tak málo. Jsou to lidé, kteří vědí, proč děláme to, co děláme a nechápou nás jen jako obchod. Jsme jim vděční za věrnost jako zákazníkům, ale víme, že to jsou i ti nejlepší ambasadoři, kteří dokáží i svým přátelům vysvětlit, co jsou cíle Bezobalu. Zároveň to jsou často lidé, kteří vědí, co to znamená kvalitní jídlo a umí vařit. Když řeknu umí vařit, tak tím myslím to, že dokáží vzít základní suroviny a koření a udělat z nich jednoduché a chutné jídlo. Zní to banálně, ale bez náhražek a zpracovaných polotovarů už dnes vaří opravdu málokdo. Držet se čistých surovin a najít pravou chuť potraviny trvá roky tréningu. Tyto lidi obvykle neuctíte dárkem v podobě pytlíčku chipsů nebo bonboniérou, naopak jim velkou radost udělá rajče ze zahrádky nebo domácí vajíčka. Trochu jako to měly naše prababičky.
Je něco co máte v plánu do sortimentu ještě přidat?
Se šíří sortimentu jsme už docela spokojeni, poslední přírůstky v podobě pečiva, ovoce, zeleniny a čerstvých potravin z chlaďáku doplnily ten základ, který domácnost potřebuje. Mnohem více než na šíři bychom se rádi zaměřili na hloubku. Vysvětlím. Bezobalu není organizace, která by chtěla donekonečna rozšiřovat “řetězec” prodejen. Mnohem důležitější pro nás je mít dobře uchopené potraviny od jejich vzniku až po prodej zákazníkovi. Zaměřujeme se tedy na Velkoobchod, který nám umožňuje naplnit cíle udržitelné spotřeby. Tím že se dostaneme blíže k výrobcům potravin, které nejdou vypěstovat v ČR, tak dokážeme lépe kontrolovat kvalitu, omezit množství obalů, které jsou pro přepravu použity, a nakonec se to pozitivně promítá i v ceně suroviny. Vezměte si například čokoládu, kterou namísto 100 g tabulek bereme ve velkých baleních, tím že jsme v kontaktu s výrobcem, tak jsme domluvili spolupráci, kde odebíráme čokolády, které pro ně již nejsou tak zajímavé — jsou například zlomené, nebo se je nepodařilo vylít do požadované tloušťky a další kosmetické vady. Pomocí našeho velkoobchodu se nám podařilo tyto čokolády nabídnout 35 % levněji a stále to jsou výborné produkty z bio surovin. Další cestou do hloubky je pro nás projekt bližší spolupráce s farmáři a založení vlastní farmy, o tom ale zase příště.
Na prodejně se nachází i několik strojků k využití. Jsou mezi zákazníky oblíbené?
Mlýnky na ořechy, na kávu a na Hradčanské i mlýnek na mouku jsou u nás velmi oblíbené, a to především u zákazníků, kteří ocení čerstvost. Například u kávy je to všeobecně známé, čerstvě umletá káva je svojí chutí o mnoho lepší, než když si ji umletou již koupím. Ale u ořechů či mouky to v široké veřejnosti tak rozšířené není. Princip je ale stejný. Příroda je dokonalá a co vymyslela, to funguje. Vymyslela tedy i to, že plod, ať už je jím ořech, semínko nebo obilka, tak nejlépe zachová své vlastnosti v celku. Drží si takto zásoby na den, kdy padne do půdy a začne z něj růst nový život. Proto čerstvě po umletí je nutričně i chuťově nejbohatší jak káva, tak ale i ořechové máslo anebo mouka. U mouky je sice vhodné ji nechat 2-3 dny odležet, ale to je mnohem kratší doba, než je doba spotřeby na běžné balené mouce. A arašídové máslo? To máme nejlepší v Praze. Je to zpětná vazby, kterou dostáváme i od cizinců z Anglicky mluvících zemí, kde se arašídové máslo konzumuje ve velkém. Je čistě z arašídů v bio kvalitě bez přidání čehokoliv jiného.
Postřehl jsem právě skleničky s vaší řadou ořechových pomazánek/másel. Jsou i další vaše vlastní výrobky, které se dají nakoupit?
Ořechová másla jsou naším nejoblíbenějším výrobkem, ale děláme si toho víc. Na sortiment, který na prodejny zařazujeme, máme vysoké nároky, a tak jsme si pár věcí začali dělat sami. Už jen to, že nechceme, aby vznikal zbytečný odpad jak při prodeji, tak ve výrobě, eliminuje většinu možných dodavatelů. Začali jsme tedy s malým množstvím potravin, mezi které patří ořechová másla a sirupy a postupně jsme se rozšířili do kosmetiky, kde máme vlastní mýdla, esenciální oleje, tuhé šampony a koupelové soli. Některé výrobky děláme ve spolupráci, ale výhodou pro nás je to, že nad procesem výroby máme kontrolu a za složení tedy dáme ruku do ohně.
Vaše organizace Bezobalu.org je i aktivní v tom pomáhat novým obchodům s otevřením. Jak často někdo takový za vámi přijde?
Když jsme školení rozjeli v roce 2018, tak byl zájem obrovský. Snažíme se sdílet zkušenosti a umožnit tak dalším lidem otevřít obchod, který by smysluplně pomáhal komunitě, ve které funguje. Do roku 2019 pokračoval velký zájem a Česká Republika se tak dostala na třetí místo v Evropě co do počtu bezobalových obchodů. Nad námi byla jen Francie a Španělsko, a to jsou země o desítky milionů obyvatel větší. Od pandemie koronaviru tento zájem opadl a teď už se nové obchody skoro neotevírají. Naopak jen za první polovinu roku 2022 jich již dvacet zavřelo. Je to velká škoda, jelikož prevence vytváření odpadu je všeobecně uznávanou nejlepší cestou, jak se s množstvím odpadu vypořádat. Víme, že odpad je problém, ale zatím existuje málo řešení, která by mířila k podstatě problému a nekonejšila spotřebitele nefunkční pohádkou o recyklaci.
Obchody jsou aktuálně tři. Jsou v plánu i další, případně expanze mimo
Prahu?
Zatím určitě ne. Do budoucna bychom rádi v Praze otevřeli ještě dvě prodejny a pokračovali v cestě do hloubky, k původu potraviny, ale současná situace nás spíš nutí zvažovat, zda je společnost na tuto změnu již připravena a zda Bezobalu nadále přežije. Máme za dobu naší existence ten nejlepší tým, který jsem měl možnost vést, a jsme našlápnutí pokračovat. Potřebujeme zpátky naše věrné zákazníky, kteří se bohužel někdy nechali opít rohlíkem, ale my to bez nich nezvládneme. Ale každý krok se počítá. Udržitelnost nebude stát na pár skalních dokonalých ekolozích. Udržitelnost je cesta, kterou musíme prošlapat společně a každý, byť drobný pravidelný nákup nám dává sílu jít touto cestou dál. Chtěl bych tedy vzkázat všem, kteří o nákupu v bezobalovém obchodě, byť jen uvažovali, tak teď je ten čas. Teď vezměte krabičky a pytlíky a vyražte do toho nejbližšího k Vám a dejte nám vědět, že změna, za kterou kopeme, vám dává smysl.

Velké prostory jsou využity na 100%.

Je libo čerstvě umletá káva nebo čerstvé arašídové máslo?
Prodejna Bezobalu Hradčanská je prodejna, která vám poskytne maximální komfort nakupování, vstřícnou obsluhu a sortiment kvalitou i šíří naprosto překonávající všechna očekávání. Při naší návštěvě bylo v prodejně rušno a lidé se točili jeden za druhým. Je opravdu milé toto vidět a i když není lehká doba pro bezobalové obchody, tak to potěšilo. Personál byl nápomocný každému kdo požádal a lidé tak odcházeli s nákupy spokojeni.
Protože chceme osobně navštívit každou bezobalovou prodejnu v České a Slovenské republice, tak se s jistotou do Bezobalu vrátíme a ukážeme vám i další dvě jejich prodejny. A jelikož je výčet aktivit a projektů této organizace opravdu velmi dlouhý, tak i tomu se budeme chtít věnovat a přinést vám i velký rozhovor a náhled pod pokličku Bezobalu.

Adresa: Pod Kaštany 5, Praha 6 — Dejvice

Kontakt: hradcanska@bezobalu.org

Web: www.bezobalu.org

Otevírací doba: Po—Pá: 08:00—20:00; So: 10:00—18:00

Sociální sítě: Facebook & Instagram