Ako na pomalú a pokojnú jeseň / Naše nevyhnutnosti

Pre jeseň sú príznačné upršané rána, pokoj a pomalosť. Ukážeme vám naše obľúbené veci, na ktoré počas tohto obdobia nedáme dopustiť.

Pomalosť sa skrýva aj vo večeroch strávených pri knihe a teplom čaji.
Hoci si zatiaľ všetci užívame posledné slnkom zaliate dni, mnohí sa po horúcom lete už aj celkom tešíme na jeseň. Toto obdobie medzi teplým letom a mrazivou zimou má svoje jedinečné čaro — stromy sa farbia do všetkých odtieňov červenej a oranžovej, vôňa vzduchu po daždi je takmer návyková a všetko sa akosi spomalí.
A práve pomalosť je pre jeseň príznačná. Po dvoch mesiacoch strávených cestovaním, dovolenkovaním a objavovaním nových miest a kultúr je príjemné vrátiť sa do bežného stereotypu, ktorý je presne taký, aký ho máme radi. My si ho radi spríjemňujeme našimi obľúbenými vecami — a ukážeme vám, na čo počas jesene nedáme dopustiť.

Sviečka od Moje Hygge s vôňou škorice a klinčekov je dokonalou kombináciou na jeseň.

Voňavé sójové sviečky

Sviečky k pomalým večerom jednoducho patria. Postupne sa stmieva stále skôr a skôr, vonku sa ochladzuje a je príjemné si rozvoňať domov a ožiariť ho hrejivým plamienkom. Ale klasické parafínové sviečky nie sú najlepším riešením. Parafín sa vyrába ako vedľajší ropný produkt, ktorý je bielený a spracovaný na vosk. Ten je parfumovaný a farbený syntetickými látkami; a počas horenia sa uvoľňujú toxíny, ktoré sú nebezpečné pre nervový a dýchací systém. Parafínové výpary ukladajú v pľúcach, čo môže byť škodlivé pre zdravie.

Rozmarín a pomaranč / Moje Hygge

Cédrové drevo / NOSENE

Čajové sviečky bez obalu

Preto preferujeme sójové sviečky — majú čisté spaľovanie, horia dlhšie a ich výroba nijako neškodí životnému prostrediu. Je viacero lokálnych značiek, ktoré ponúkajú široký výber sviečok rôznych veľkostí, ale aj vôní. My máme veľmi radi značku Moje Hygge, ktorých sviečky sú nielen krásne vzhľadom, ale i vonnými kombináciami. Svoju kolekciu sójových sviečok má aj NOSENE, a majú i recyklačný program sklenených obalov sviečok, ktoré im môžete priniesť späť do predajne a oni ho znova naplnia voskom. Ak máte radšej čajové sviečky, aj tie si môžete kúpiť zo sójového vosku. Jedna horí až 4 hodiny a je ručne odlievaná.

Teplé pletené svetre

Slnko už nie je tak vysoko na oblohe a zapadá skôr. Dni sa preto stávajú chladnejšími, o novembri ani nehovoriac. Voľné letné šaty postupne vymeníme za teplé svetre, ktoré ochránia pred vetrom. V lacných svetroch sa ako materiál často používa polyester, ktorého nákupná cena je závratne malá. No takéto oblečenie nemá dlhú životnosť a pri jeho praní sa do vody uvoľňujú nebezpečné mikrovlákna, ktoré sú škodlivé pre morské ekosystémy.

Pletený pulóver / Everlane

Béžový kardigán / Reformation

Sveter z tencelu / ArmedAngels

Skvelou alternatívou je organická bavlna. Je jemná a príjemná na dotyk, sveter príjemne hreje a je priedušný. Produkcia organickej bavlny je aj šetrnejšia k životnému prostrediu a pri pestovaní sa nepoužívajú žiadne pesticídy, insekticídy a iné toxické látky. Sveter od Everlane je mäkký a dostupný v dvoch farbách a šiestich veľkostiach. Z organickej bavlny je aj kardigán od Reformation s vrúbkovaným detailom a výstrihom do V, v béžovej, čiernej alebo prúžkovanej verzii. Na teplejšie dni sa ale hodí niečo tenšie — ako svetrík od ARMEDANGELS, ktorý je vyrobený zo zmesi organickej bavlny a tencelu, vďaka čomu je ľahký, vzdušný a termoregulačný.

Recenziu na hydratačný krém TROJRUŽA od Mylo si onedlho budete môcť prečítať na blogu.

Hydratačná kozmetika

Hoci aj počas leta potrebuje pleť potrebnú hydratáciu, s príchodom chladných mesiacov je to ešte dôležitejšie. Studený vietor vysušuje a počas mrazivých rán môže pokožka až praskať. Preto ochráňte kožu a dodajte jej to, čo si pýta. Nezabúdajte aj na miesta ako chodidlá alebo lakte, či dokonca pery, ktoré tiež potrebujú dodať hydratáciu.

Krém Trojruža / MYLO

Pleťový olej Ava+ / MYLO

Tyčinka na pery / Ponio

Slovenská značka prírodnej kozmetiky MYLO patrí medzi našich favoritov a radi ju dávame do pozornosti, lebo v ich produkty veríme a máme ich v obľube. Jedným z nich je aj hydratačný krém Trojruža, ktorý obsahuje vyživujúce bambucké maslo, ktoré vsakuje hlboko do pokožky a má blahodarné bioaktívne zložky, a vonia po čerstvých ružiach a pomaranči. Môžete ho použiť na celé telo! Na pleť odporúčame vyskúšať ochranný pleťový olej Ava +, ktorý regeneruje, hydratuje a chráni pred vonkajšími vplyvmi. V kozmetických recenziách sme vám predstavili už aj Tyčinku na Pery od značky PONIO Mango zázvor, ktorá má hrejivú sladko-ovocnú vôňu pripomínajúcu jeseň. Je v papierovom a plne kompostovateľnom obale a má vegánske zloženie.

Sypané čaje

Keď vás vonku zastihne dážď, či dokonca búrka, a vy pribehnete domov, zohrievaniu nepomôže nič lepšie ako teplý čaj. Jeho teplá a lahodná chuť sa priam rozplýva na jazyku. Hoci je používanie porciovaných vrecúškových čajov jednoduchšie, mnohé vrecká obsahujú prímes plastu. To nie je úplne najlepšie ani pre nás (ponorenie plastového vrecúška do vriacej vody nie je ideálne), ale ani pre prírodu, lebo vrecká nie sú recyklovateľné ani kompostovateľné a končia v zmesovom odpade. Preto skúste radšej sypaný čaj — k nemu stačí len sitko a vylúhovanú zmes môžete hodiť do kompostu. A čaj si spravíte presne taký silný, ako chcete.

Čaj ovocná symfonie / Bezobaláč

Mesačný hrnček / In August Company

Sklenený čajník / Príjemné veci

Odporúčame kupovať sypaný čaj vo vašom lokálnom bezobalovom obchode! Takto nevzniká absolútne žiaden odpad, pretože si čaj naberiete do vlastnej dózy. V bezobale si naberiete presne toľko čaju, koľko chcete — či už chcete vyskúšať novú zmes a stačí vám pár gramov alebo si naberiete celú dózu obľúbeného druhu. K čaju treba pekný hrnček — a my sme si zamilovali tie od značky In August Company. Sú ručne vyrábané, každý je trošku iný a sú krásne. Ak robíte doma čaje pre celú domácnosť alebo si sami radi pochutnáte na viac ako jednom hrnčeku, doma sa vám zíde čajník. Tento je celý z varného skla, ktoré vydrží až 300 °C, takže sa nemusíte báť prasknutia alebo poškodenia. Sklo je zdravotne nezávadný materiál, ktorý sa nesfarbí čajom a nezapácha, a celý čajník je plne recyklovateľný.

Ponožky od we are ferdinand — tieto sú jednoduché a minimalistické, ale zaujímavé a hravé.

Lokálne vyrobené ponožky

No a na záver — ponožky! Na tie my počas jesene nedáme dopustiť. A obľubujeme lokálne značky, ktoré sa sústredia na veselé vzory, rôzne farby, ale nie je im ľahostajný ani ekologický dopad, šetrenie zdrojov pri výrobe, etické podmienky na výrobu pre zamestnancov alebo férová mzda. Takéto ponožky sú drahšie, ale vydržia niekoľkonásobne dlhšie, sú pohodlné a hrejú.

Zamkovského chata / Fusakle

Klasik melír šedý / Fusakle

Puntíčkář / we are ferdinand

Ak ešte nepoznáte značku Fusakle alebo od nich ešte nemáte žiadne ponožky, tak vrelo odporúčame ich skúsiť. Majú obrovský výber motívov, mnohé z nich sú i tematické podľa rôznych rozprávok, znamení zverokruhu či dokonca turistických oblastí, ale majú aj jednofarebné varianty vhodné na každodenné nosenie. Tieto ponožky sú aj skvelým darčekom, keď chcete potešiť niekoho blízkeho. Nedávno sme narazili aj na menšiu českú značku we are ferdinand, ktorá má v ponuke mäkké a na dotyk príjemné ponožky tiež dostupné v jednoduchých farbách ako je čierna alebo sivá, ale aj s prúžkami, bodkami alebo abstraktnými vzormi.
Bez čoho si jeseň neviete predstaviť vy?