Veselé Vianoce / Ako spomaliť počas sviatkov

Vianoce by mali byť sviatkami pokoja, no nie vždy sa to darí. Skúste i vy na pár dní spomaliť a viac si užívať prítomnosť. Zdieľame s vami pár tipov, ako na to.

Pomalosť sa skrýva v užívaní si bežných, každodenných momentov.
Štedrý deň — deň, na ktorý sa takmer všetci tešia minimálne od začiatku decembra. Predchádzajú mu dlhé prípravy vrátane pečenia, upratovania a chystania výzdoby. Vianoce sú sviatkami pohody, kedy sa stretáva celá rodina, zdieľa lásku a šťastie.
No sviatky nie sú vždy úplne také pokojné, ako by sme chceli. Zhon, tlačenice v nákupných centrách, stres. Tí, ktorí pracujú až do dvadsiateho tretieho, prípadne až dvadsiateho štvrtého, ani nestihnú pocítiť vianočnú atmosféru a už je po sviatkoch. Rodičia sa sústredia na to, aby boli Vianoce krásne pre ich drobcov, a nemyslia na to, aby si ich užili aj oni. Študenti sú príliš zamestnaní školou, skúškami a zápočtami. Každý sa niekam ponáhľa.
Ale nemusí to byť úplne tak.

Počas štedrovečernej večere nemajte okolo nič, čo vás bude rozptyľovať a sústreďte sa len na svojich blízkych.
Snažte sa užiť si pomalé Vianoce. Znie to náročne, pre mnohých je ťažké si to predstaviť. Sme zvyknutí fungovať na 110 % percent bez zastavenia. A pomalé sviatky? Nesplniteľné. No nie je to také nemožné ako sa zdá.
Ako budeme tieto sviatky spomaľovať my? Nechajte sa inšpirovať a:

 • pozrite si vianočný film bez rušenia. Žiaden mobil, žiadna “bočná práca” na notebooku. Len si sadnite a pozrite si film bez zastavovania, prerušovania a rozptýlení.
 • zavolajte svojim blízkym. Situácia stále je aká je a veľké návštevy nie sú úplne najbezpečnejšie. No rodinu a kamarátov viete “navštíviť” aj z domova — zavolajte im a chvíľu sa porozprávajte. Obzvlášť s tými, ktorých ste už dlho nevideli, ktorí od vás bývajú ďaleko a ktorí sú sami.
 • dlhšie si pospite. Nie, naozaj sa nič nestane, ak aspoň na sviatky ostanete dlhšie v posteli. Spravte si raňajky do postele, v teplej perine si vychutnajte šálku kávy alebo horúcej čokolády a začnite deň pomaly.
 • choďte na prechádzku. A že je vonku zima? Oblečte si druhý sveter, dajte hrubé ponožky, čiapku a rukavice, a hor sa do prírody. Ak máte v okolí les a sneh, tak ideálne tam. Prechádzka vám prospeje a ticho v prírode vám prečistí hlavu.
 • venujte sa svojmu koníčku. Či už je to čítanie, pletenie, lúštenie sudoku. Pohodlne sa usaďte a spravte si čas len pre seba. Na to, čo vás napĺňa a robí šťastným.
 • spravte si čaj a vychutnajte si ho v tichu. Čudné? Asi hej. Ale spravte si takúto chvíľku, kedy sa započúvate do ticha a budete cítiť, ako sa vám teplo z čaju rozlieva po celom tele.

Doprajte si čas na spomalenie. Na oddych, uvoľnenie, pokoj.
Dúfame, že si aspoň na tieto tri dni oddýchnete. Spomalíte, nebudete myslieť na prácu a povinnosti, nebude vás ťažiť stres. Užite si tohtoročné sviatky so svojimi najbližšími a vychutnajte si každú sekundu toho.
My vám prajeme krásne prežitie Vianoc. Nech sú prežité v láske a šťastí.

5 komentárov

 • Alexandra píše:

  Krásny článok Berenika ♥ Hlavne ten posledný bod. Len tak sedieť v tichu a sústrediť sa na momentálne pocity je prekrásna vec.

  Krásne Vianoce aj tebe, veľa lásky, kľudu a času s najbližšími ♥
  xx Alexandra z 𝕄𝕊 𝔸𝕃𝕎𝔸𝕐𝕊 𝕃𝔸𝕋𝔼

 • Anna Belle píše:

  Prima článek, konečně taky někdo, kdo svými radami “nenutí” být ostatní neustále efektivní a umí přiznat, že pospat si, nebo si pustit film, není žádný zločin. Jinak mimochodem moc povedený vzhled blogu. Čím delší dobu jsem se svým slovenským mužem, tím příjemnější je mi slovenština.

 • Sabi píše:

  Krásny článok, takéto pokojné a vyrovnané posty milujem. 🙂 Ja som sa celkom obávala, ako všetko a všetkých na Vianoce stihneme, tým pádom bola hladina stresu pred sviatkami vysoká. Ale ked konečne prišli, všetko bolo pomalé, kľudné a radostné. Ako to aj má byť. 🙂

  Sabi z blogu Beautiful savage

 • LIFE BY PAVLINA píše:

  Za poslední týden jsem si opravdu hodně odpočinula a přesně to jsem potřebovala. Dlouhý spánek, relax u knihy – dokonalé vánoční svátky. :))

 • ABOUT MAI LIFE píše:

  Je to byl tak krásný článek!

  Já jsem si svátky užila u mamky a byla to moje dovolená, kde mě musel obskakovat manžel, protože jsem řekla, že to celý rok dělám u nás doma tak ať to děla on, mamka mi naopak vyvařovala vietnamské jídla, které mi opravdu moc chyběla 🙂

  ABOUT MAI LIFE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *