Veselé Vianoce / Ako spomaliť počas sviatkov

Vianoce by mali byť sviatkami pokoja, no nie vždy sa to darí. Skúste i vy na pár dní spomaliť a viac si užívať prítomnosť. Zdieľame s vami pár tipov, ako na to.

Pomalosť sa skrýva v užívaní si bežných, každodenných momentov.
Štedrý deň — deň, na ktorý sa takmer všetci tešia minimálne od začiatku decembra. Predchádzajú mu dlhé prípravy vrátane pečenia, upratovania a chystania výzdoby. Vianoce sú sviatkami pohody, kedy sa stretáva celá rodina, zdieľa lásku a šťastie.
No sviatky nie sú vždy úplne také pokojné, ako by sme chceli. Zhon, tlačenice v nákupných centrách, stres. Tí, ktorí pracujú až do dvadsiateho tretieho, prípadne až dvadsiateho štvrtého, ani nestihnú pocítiť vianočnú atmosféru a už je po sviatkoch. Rodičia sa sústredia na to, aby boli Vianoce krásne pre ich drobcov, a nemyslia na to, aby si ich užili aj oni. Študenti sú príliš zamestnaní školou, skúškami a zápočtami. Každý sa niekam ponáhľa.
Ale nemusí to byť úplne tak.

Počas štedrovečernej večere nemajte okolo nič, čo vás bude rozptyľovať a sústreďte sa len na svojich blízkych.
Snažte sa užiť si pomalé Vianoce. Znie to náročne, pre mnohých je ťažké si to predstaviť. Sme zvyknutí fungovať na 110 % percent bez zastavenia. A pomalé sviatky? Nesplniteľné. No nie je to také nemožné ako sa zdá.
Ako budeme tieto sviatky spomaľovať my? Nechajte sa inšpirovať a:

  • pozrite si vianočný film bez rušenia. Žiaden mobil, žiadna “bočná práca” na notebooku. Len si sadnite a pozrite si film bez zastavovania, prerušovania a rozptýlení.
  • zavolajte svojim blízkym. Situácia stále je aká je a veľké návštevy nie sú úplne najbezpečnejšie. No rodinu a kamarátov viete “navštíviť” aj z domova — zavolajte im a chvíľu sa porozprávajte. Obzvlášť s tými, ktorých ste už dlho nevideli, ktorí od vás bývajú ďaleko a ktorí sú sami.
  • dlhšie si pospite. Nie, naozaj sa nič nestane, ak aspoň na sviatky ostanete dlhšie v posteli. Spravte si raňajky do postele, v teplej perine si vychutnajte šálku kávy alebo horúcej čokolády a začnite deň pomaly.
  • choďte na prechádzku. A že je vonku zima? Oblečte si druhý sveter, dajte hrubé ponožky, čiapku a rukavice, a hor sa do prírody. Ak máte v okolí les a sneh, tak ideálne tam. Prechádzka vám prospeje a ticho v prírode vám prečistí hlavu.
  • venujte sa svojmu koníčku. Či už je to čítanie, pletenie, lúštenie sudoku. Pohodlne sa usaďte a spravte si čas len pre seba. Na to, čo vás napĺňa a robí šťastným.
  • spravte si čaj a vychutnajte si ho v tichu. Čudné? Asi hej. Ale spravte si takúto chvíľku, kedy sa započúvate do ticha a budete cítiť, ako sa vám teplo z čaju rozlieva po celom tele.

Doprajte si čas na spomalenie. Na oddych, uvoľnenie, pokoj.
Dúfame, že si aspoň na tieto tri dni oddýchnete. Spomalíte, nebudete myslieť na prácu a povinnosti, nebude vás ťažiť stres. Užite si tohtoročné sviatky so svojimi najbližšími a vychutnajte si každú sekundu toho.
My vám prajeme krásne prežitie Vianoc. Nech sú prežité v láske a šťastí.