Tyčinka na pery Mango zázvor od Ponio

For about a year I was using the Ružová Marakuja lip balm by Mylo. And I was extremely happy with it — it lasted a very long time on my lips, it nourished deeply and gave them the necessary hydration, and it had a lovely delicate scent. However, some time ago its production was suspended; and since I have no idea when it will become part of the Mylo brand again, I started looking for possible alternatives. The first thing that caught my eye was the Ponio lip sticks, which meet all my criteria and there are four different types to choose from. I decided on a combination of mango ginger — and today I will tell you more about this stick.

About the brand

If this is your first time hearing about Ponio, I will be happy to introduce it to you. It’s a Slovak brand of natural cosmetics, which is made by hand, according to their own and proven recipes, and in small batches. Their offer includes a wide selection of solid shampoos, natural soaps, massage cubes, deodorants, creams and lip sticks. The aim is to bring quality and honest products from natural ingredients, which contain only the best and most effective substances, and their composition is easy to understand.
The products have not been tested on animals and most of them are also suitable for vegans. You can buy them in glass, paper, cardboard or completely without packaging; and the ecological aspect and environmental protection are taken into account throughout the production process.
As I mentioned, they offer four types — vanilla & coconut, mint & orange, melon and mango ginger.

Mango Ginger

The look combines traditional with modern. The bar looks the way we are used to; but the packaging is made of cardboard, which can be composted after finishing the product and it’ll decompose by itself in nature. It has a simple and minimalist design; and those who have known me for a long time know that these are extra plus points for me. The lid holds better than I expected — since it’s also made of cardboard and has no sealing mechanism, I was afraid that it would fall off the stick, but completely unnecessarily. And as with many other products sold in paper packaging, the bar pushes out from the bottom. In case you accidentally get out more than you wanted, it’s possible to push it back (for example by pounding on a hard hard surface such as a table), but since the lid provides enough space, I personally have never needed to return the product.
The product has a light yellow colour, but after application it is colorless and without gloss. It has a very pleasant and delicate scent — they describe it on the page as warm, reminiscent of autumn, and that’s exactly how I would describe it. It’s subtle, sweet-spicy and calming. But the product itself doesn’t have any flavor, which I personally only appreciate. It has a creamy consistency, which is relatively firm at first, but it almost melts on the lips, it looks light, almost velvety.
read next: czech natural beauty brands
The stick is based on vegetable oils, butters and waxes that help deeply nourish and protect. More than 85% of the ingredients used are made from local and European raw materials of first-class quality. It’s without artificial sweeteners and contains only natural aromas.
In addition to the lips, you can also use it to hydrate and treat other dry places such as hands or elbows, but it’s not recommended to use the stick around the eyes.

Composition

Mango ginger lip stick by Ponio brand contains:
 • virgin olive oil — deeply hydrates and protects;
 • olive butter — nourishes, increases elasticity and has anti-inflammatory effects;
 • virgin sunflower oil — from Slovakia, has calming and softening effects;
 • olive wax — acts as a stabilizer, helps restore the skin’s protective barrier;
 • cocoa butter — softens, smoothes and is a source of vitamin E;
 • sunflower wax — used as a vegan alternative to beeswax, moisturizes and regenerates;
 • cold pressed hemp oil — promotes healing and self-regeneration, protects and softens;
 • shea butter — treats dry skin, promotes healing;
 • extract – mango ginger — Indian root from the ginger family, which resembles mango in aroma and adds aroma;
 • natural essential oils — specifically sweet orange, lemon, incense and pine, which add aroma to the stick;
 • and substances naturally present in essential oils (Limonene, Linalool, Citral and Geraniol).

Availability and rating

You can buy Mango ginger on the official website ponio.sk, but also on the websites of various e-shops with products for a sustainable lifestyle or with natural cosmetics (I bought my stick on Zemito.cz) or in zero waste stores. The stick contains 9 milliliters of product, which is a fairly normal volume, and costs € 7.00 — and compared to how long it lasts and that I go through it very slowly, it’s an excellent price.
Although I was a little skeptical at first, because I liked Ružová Marakuja by Mylo very much, I’m more than happy I tried this stick from Ponio, because I’m extremely happy with it. Everything suits me — from a simple vegan and natural composition, through a pleasant, almost addictive scent, to a light consistency, which gradually absorbs into the lips, which hydrates them for a long time, but does not leave a sticky feeling.

advantages eco-friendly packaging, beautiful aroma, creamy consistency

disadvantages

price online — 7.00 € / 9 ml package

rating 10/10

Asi rok som používala balzam na pery Ružová marakuja od značky Mylo. A bola som s ním maximálne spokojná — na perách vydržal veľmi dlhú dobu, hĺbkovo vyživoval a dodával im potrebnú hydratáciu, a mal krásnu jemnú vôňu. Avšak pred časom jeho výrobu pozastavili; a keďže netuším, kedy sa opäť stane súčasťou ponuky značky Mylo, začala som sa obzerať po možných alternatívach. Ako prvé mi do oka padli tyčinky na pery od Ponio, ktoré spĺňajú všetky moje kritériá a na výber sú štyri rôzne druhy. Ja som sa rozhodla pre kombináciu mango zázvor — a dnes vám o tejto tyčinke poviem viac.

O značke

Ak Ponio počujete prvýkrát, rada vám ho priblížim. Je to slovenská značka prírodnej kozmetiky, ktorá je vyrábaná ručne, podľa vlastných a osvedčených receptúr, a v malých množstvách. Ich ponuka zahŕňa široký výber šampúchov, prírodných mydiel, masážnych kociek, dezodorantov, krémov či práve tyčiniek na pery. Cieľom je prinášať kvalitné a poctivé produkty z prírodných surovín, ktoré obsahujú iba najlepšie a účinné zložky, a ich zloženie je ľahko zrozumiteľné.
Produkty nie sú testované na zvieratách a väčšina z nich je vhodná i pre vegánov. Kúpite ich v skle, papieri, kartóne alebo úplne bez obalu; a počas celého procesu výroby sa prihliada i na ekologické hľadisko a ochranu životného prostredia.
Ako som už spomínala, v ponuke majú štyri druhy — vanilka & kokos, mäta & pomaranč, melón a mango zázvor.

Mango Zázvor

Vzhľad v sebe spája tradičné s moderným. Tyčinka vyzerá tak, ako sme zvyknutí; no obal je z kartónu, ktorý je možné po spotrebovaní produktu skompostovať a v prírode sa sám rozloží. Má jednoduchý a minimalistický dizajn; a tí, ktorí ma poznajú už dlhšie vedia, že u mňa to sú plusové body navyše. Viečko drží lepšie, ako som čakala — keďže je i ono z kartónu a nemá žiaden tesniaci mechanizmus, obávala som sa, či nebude z tyčinky padať, ale úplne zbytočne. A tak ako pri mnohých ďalších produktoch, ktoré sú predávané v papierovom obale, i tyčinka sa vysúva tlakom na dno. V prípade, že omylom vytlačíte viac ako ste chceli, je možné zatlačiť ju späť (napríklad pobúchaním o pevný tvrdý povrch ako je stôl), ale keďže viečko poskytuje dostatok priestoru, ja osobne som zatiaľ ani raz nepotrebovala produkt vracať späť.
Produkt má svetložltú farbu, no po aplikácii je bezfarebný a je bez lesku. Má veľmi príjemnú a jemnú vôňu — na stránke ju opisujú ako hrejivú, ktorá pripomína jeseň, a presne tak by som ju vystihla i ja. Je nenásilná, sladko-korenistá a pôsobí upokojujúco. Samotný produkt už ale žiadnu príchuť nemá, čo ja osobne iba oceňujem. Má krémovú konzistenciu, ktorá je spočiatku pomerne tuhá, no na perách sa takmer roztápa, pôsobí ľahko, takmer zamatovo.
čítaj ďalej: české značky prírodnej kozmetiky
Tyčinka je zložená na báze rastlinných olejov, masiel a voskov, ktoré pomáhajú hĺbkovo vyživovať a chrániť. Vyše 85% použitých zložiek je z lokálnych, respektíve európskych surovín prvotriednej kvality. Je bez umelých sladidiel a obsahuje len prírodné arómy.
Okrem pier ju môžete používať aj na hydratáciu a ošetrenie ďalších suchých miest ako sú ruky alebo lakte, no neodporúča sa používať tyčinku okolo očí.

Zloženie

Tyčinka na pery Mango zázvor od značky Ponio obsahuje:
 • panenský olivový olej — hlboko hydratuje a chráni;
 • olivové maslo — vyživuje, zvyšuje elasticitu a má protizápalové účinky;
 • panenský slnečnicový olej — zo Slovenska, má upokojujúce a zjemňujúce účinky;
 • olivový vosk — funguje ako stabilizátor, pomáha obnovovať ochrannú bariéru pokožky;
 • kakaové maslo — zmäkčuje, vyhladzuje a je zdroj vitamínu E;
 • slnečnicový vosk — používa sa ako vegánska alternatíva včelieho vosku, hydratuje a regeneruje;
 • za studena lisovaný konopný olej — podporuje hojenie a sebaregeneráciu, chráni a zjemňuje;
 • bambucké maslo — ošetruje suchú pokožku, podporuje hojenie;
 • extrakt – mango zázvor — indický koreň z rodiny zázvorov, ktorý sa arómou podobá mangu a dodáva vôňu;
 • prírodné silice — konkrétne to je sladký pomaranč, citrón, kadidlo a borovica, ktoré tyčinke dodávajú vôňu;
 • a látky prirodzene obsiahnuté v siliciach (Limonene, Linalool, Citral a Geraniol).

Dostupnosť a hodnotenie

Mango zázvor kúpite na oficiálnej stránke ponio.sk, ale aj na stránkach rôznych eshopov s výrobkami pre udržateľný životný štýl alebo s prírodnou kozmetikou (ja som svoju tyčinku kúpila na Zemito.cz) alebo v kamenných zero waste predajniach. Tyčinka obsahuje 9 mililitrov produktu, čo je pomerne bežný objem, a stojí 7.00 € — a v porovnaní s tým, ako dlho vydrží a že z nej ubúda skutočne veľmi pomaly, je to vynikajúca cena.
Hoci som bola spočiatku trochu skeptická, pretože Ružovú marakuju od Mylo som mala veľmi rada, som viac než len rada, že som vyskúšala túto tyčinku od Ponio, pretože som s ňou maximálne spokojná. Vyhovuje mi na nej úplne všetko — od jednoduchého vegánskeho a prírodného zloženia, cez príjemnú, až takmer návykovú vôňu, až po ľahkú konzistenciu, ktorá do pier vsakuje postupne, čím ich hydratuje po dlhú dobu, no nezanecháva za sebou lepkavý pocit.

plusy ekologický obal, krásna vôňa, krémová konzistencia

mínusy

cena online — 7.00 € / 9 ml balenie

hodnotenie 10/10