Průvodce bezobalovými obchody — Rožnov pod Radhoštěm: Zdravé Já

Hned naproti krásného skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm najdete velmi zajímavý bezobalový obchůdek Zdravé Já. Pojďte s námi zjistit, čím je tak zajímavý.

Rožnov pod Radhoštěm: Zdravé Já

Rožnov pod Radhoštěm je krásné městečko, které já osobně mám velmi rád. Je to díky Valašskému muzeu v přírodě, které je nádherným místem a způsobem, jak se podívat do naší vlastní minulosti. A v Rožnově, prakticky u vedle VMP, je místní bezobalový obchůdek, který provozuje Centrum Zdravé Já. A pro upřesnění, oficiální název obchůdku je: Bezobalový obchůdek Sušírny z pod Radhošťa.
Obchod se nachází v širším centu Rožnova, na cestě mezi Valašským muzeem v přírodě a rožnovským náměstím. Zaparkovat se zde dá hned před obchodem, případně v okolí na městských parkovištích. Z autobusového či vlakového nádraží je to k bezobalovému obchodu přibližně do 20 minut chůzí a cestu si můžete zkrátit přes krásný městský park. O něco blíže jsou autobusové zastávky Rožnov pod Radhoštěm Knihovna a Bezručova. Z těch dojdete do obchodu za necelých 10 minut.

Malý bezobalový obchůdek, který je plný dobrých věcí.

Obchod je nejen bezobalový, ale zároveň i se zdravou výživou.

Sortiment

Prodejna není jenom bezobalový obchod, ale zároveň nabízí produkty spadající pod zdravou výživu a také výrobky vlastní produkce. O těch však níže. Když do prodejny vstoupíte, tak po pravé straně je pult obsluhy, kolem kterého v sezóně najdete ovoce a zeleninu. A na něm zase můžete vybírat z místního čerstvého pečiva, sladkých dobrot či ochutnat některý z výrobků z ochutnávkového tácku.
V levé části prodejny hned u dveří je chladící box, takže zde nakoupíte i čerstvé chlazené výrobky. Regály po stěnách obsahují primárně balené výrobky a bezobalově nakoupíte z násypníků, které jsou uprostřed prodejny. Naproti vstupu je pak na stěně regál s místním “zlatem” — a to výrobky z vlastní sušírny.
Bezobalové produkty

Bezobalově zde nakoupíte chutné čerstvé pečivo a v sezóně i ovoce a zeleninu. Z násypníků si můžete nasypat těstoviny, luštěniny, oříšky či čokoládu. Dále v nich najdete několik druhů rýže, pohanku nebo například quinou. Samozřejmostí je výběr z luštěnin a koření. V dózách, ze kterých se dá bezobalově nabrat, naleznete další druhy koření nebo třeba sušené ovoce. Nasypat si zde můžete i několik druhů sody, její aktivátor, případně kyselinu citronovou. Stáčené zde zakoupíte oleje ve více druzích a ocet.

Zdravá výživa

Pod zdravou výživu spadají v obalech zakoupitelné šťávy, sirupy a džusy v té nejvyšší kvalitě. Velký je výběr z pochutin, které potěší mlsné jazýčky, ať už ve sladké, tak i slané formě. V sortimentu jsou dále džemy, různé přírodní sladidla jako sirupy, ovesné vločky i kaše, balené luštěniny, těstoviny či výrobky ze sóji. Velký je výběr z vegetariánských a veganských produktů. Najdete zde různé pomazánky, rostlinná mléka a nápoje. Nechybí výběr z čajů, kávy či vína. Chladící box obsahuje jak lokální produkty, většinou mléčné a ze zeleniny, tak v něm najdete třeba velmi chutné pomazánky Lunter nebo hummus. V létě zde můžete koupit i zmrzlinu z mrazícího boxu. V menší míře jsou zde zastoupeny i produkty drogistické a kosmetické.

Sortiment je pro bezobalový nákup základní, je to však tím, že obchod stále roste a rozšiřuje se. V kombinaci s balenými výroky spadajícími pod sortiment zdravé výživy je pak více než dostačující. Myslím si, že tým nadšenců kolem obchodu je na velmi dobré cestě a jde vidět, že jim záleží na tom, co prodávají. Snaží se proto obyvatelům Rožnova přinášet to nejlepší, co mohou.

Místní poklady ze sušírny.

Stále je prostor pro plánované rozšíření.

Ostatní projekty

Jednu věc jsem záměrně v mém výčtu produktů vynechal — a tou jsou výrobky z vlastní sušírny, kterou Centrum Zdravé já provozuje. Zaslouží si totiž svůj vlastní odstavec. Suší tady prakticky vše, na co si vzpomenete. Co je však úžasné, tak pro sušení z velké části využívají ovoce a zeleninu, která by za normálních okolností skončila někde v kontejneru jen proto, že už se ji nechce velkým prodejcům prodávat. Zde tyto produkty odebírají a usuší je, a nepřijdou tak nazmar. Protože za každým kouskem ovoce či zeleniny je spousta něčí práce.
Podle původu ovoce a zeleniny můžete vybírat ze dvou produktových řad výrobků: „Zachráněno“ a „Ze zahrady“. Obě pracují se stejnou filozofií – zpracovat ovoce a zeleninu, která se nehodí k prodeji, ale stále má potenciál udržet si hodnotu dalším zpracováním. Sušírna a samotná prodejna jsou zároveň místem, kde tým Centra zajišťuje pracovní rehabilitace pro zdravotně znevýhodněné spoluobčany. Proto návštěvou a nákupem zde podpoříte velmi hezkou věc a pomůžete někomu se naplno vrátit do společnosti. V mých očích je toto krásný a chvályhodný projekt, protože každý by měl takovou šanci dostat.
číst dále: Průvodce bezobalovými obchody
Výčet aktivit Centra však sušírnou a bezobalovým obchodem zdaleka nekončí. Provozuje i samoobslužné veggie bistro s názvem Nashe Bistro, které se zaměřuje i na rozvoz chutných a zdravých obědů. A co můžeme jen doporučit je objednat si takový oběd v re-krabičce.
Další zajímavým počinem je Veřejná lednice v Rožnově pod Radhoštěm. Základní smysl projektu spočívá v umístění lednice do veřejného prostoru tak, aby byla přístupna všem bez rozdílu. Na jedné straně do ní může každý cokoliv dát, na straně druhé si z ní může každý cokoliv vzít. Dokud jsem nenavštívil tento obchůdek, tak jsem o tomto projektu nikdy neslyšel, ale přijde mi velmi zajímavý a pro mnohé lidi i prospěšný.
Centrum Zdravé Já je společnost, která dělá spoustu skvělých věcí. Je to skupina nadšenců, kteří žijí tak, že dělají náš svět lepším místem. Je za nimi vidět spousta práce, kterou již udělali a každodenně dělají. A já můžu tak jen doporučit návštěvu jejich bezobalového obchůdku, který se stále rozrůstá a i do budoucna bude. Hlavně díky neutuchající práci a nekonečnému nadšení lidí z Centra Zdravé Já.

Adresa: Palackého 457, Rožnov pod Radhoštěm

Kontakt: info@cititsedobre.cz

Web: www.cititsedobre.cz

Otevírací doba: PO-PÁ: 08:00-17:00

Sociální sítě: Facebook